Wall Street’in ‘beyaz erkekler kulübü’nde artık daha çok kadın olacak

0

Dev yatırım bankası yeni ortaklarının hemen hemen yarısının artık “beyaz erkek” klişesinin haricindeki kesimlerden geleceğini açıkladı.

Kuruluşun hemen tüm üst düzey görevlerine beyaz erkekleri atayan Goldman Sachs sık sık “erkekler kulübü” zihniyetine sahip olmakla suçlanıyordu.

Goldman Sachs’ın ortakları arasına girmek hep Wall Street’in en seçkin çevrelerinden birine girmek olarak görüldü.

Ortaklar, firmasın ufak bir hissesine sahipler ve 950 bin dolarlık çıplak maaşlarına, her sene zam alıyorlar.

Bunun üzerine bunun yanısıra bankanın özel yatırım fonlarına erişimleri ve onların gelecekte elde edeceği kârlarda payları var.

Ne var ki bu yıl ortaklığa aldığı çalışanlarının sayısı, onlarca yılın en düşük düzeyine indi.

Yatırım bankasının “Goldman Sachs’ın her yeni kuşaktan üst düzey liderliğini belirlemek için yürütülen çok seçici bir süreç” diye tanımladığı bir eleme sonunda bu yıl 60 çalışanın ortak statüsüne alınmasına karar verildi.

Goldman Sachs bu 60 yeni ortağın 16’sının kadın, 4’ünün siyah, 3’ünün Latin Amerika kökenli ve 10’unun Asya kökenli ve toplam 32’sinin beyaz olduğunu açıkladı.

‘Daha yolun başı’

Daha evvel Goldman Sachs’da üst düzey yönetici olarak çalışan Yoko Makiguchi şu anda Revolut Securities adlı yatırım kuruluşunun Japonya’daki faaliyetlerini yönetiyor.

Makiguchi, “(Goldman Sachs’da) kimin terfi edeceğine erkek ortaklardan oluşan bir grup karar veriyor. Tamamen tamamen doğal olarak yalnızca iş ilişkileri olan kadınlardan ziyade ahbaplıkları olan erkeklere daha çok güvenme eğilimindeler” diyor.

Goldman Sachs CEO’su David Solomon bankanın üst düzey yönetiminde farklı kesimlerin temsilini hızla artırmayı istediğini söylüyor.

Ama firmasın eski yöneticilerinden Makiguchi “Burada soru şu: Kadın çalışanların ortaklığa terfi ettirilmesinden sonra görevlerinde yeniden değişiklik olacak mı? Mesela herhangi bir dönem CEO pozisyonu için düşünülecekler mi? Bunun cevabı hala ‘Hayır'” diyor.

‘Eşitsizliklerin azalmasına katkı sağlar’

Lakin Goldman Sachs’ın attığı adımı tatminiyetle karşılayanlar da var.

500 Startups adlı bir girişim sermayesi fonunun kurucu ortaklarından ve CEO’su Christine Tsai “Kadınlar salgın döneminde büyük ölçüde ücret eşitsizlikleri sebebiyle iş gücünün dışına itilirken, Wall Street’te kadınları daha üst düzeylere getirip erkeklerle eşitlemeye yönelen hareketler bu eşitsizliklerin azaltılmasına yol gösterecektır” diyor.

Bu yıl İngiltere’de yapılan bir araştırma, finans sektöründeki üst düzey yönetici rollerin yalnızca yüzde 15’ini bayanların oluşturduğunu ortaya çıkarmıştı.

Goldman Sachs sözcüsü yeni ortakların listesini açıkladıktan sonra “Bu şirkette değişiklikların temsilini daha da ilerletmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Haziran ayında Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Değerlidir) hareketinin en çok gündemde olduğu zamanda Goldman Sachs ırk eşitliği amaçlı bir fona 10 milyon dolar bağışta yer alacağını açıklamıştı.

BBC Türkçe

Leave A Reply

Your email address will not be published.