Otomobil

Volkswagen yine vazgeçti! Bizimle dalga mı geçiyorsunuz!

Bir önceki günlerde haberini yaptığımız Manisa‘da kurulması planlanan Volkswagen fabrikasına dair yeni haberler maalesef fabrikanın kurulmayacağı yönünde. Volkswagen CEO’su Herbert Diess, iki gün evvel otomobil odaklı Alman web sitesi Automobilwoche’ye yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de yeni bir üretim tesisi kurmaktan vazgeçtiklerini sözlerine ekledi

Geçen hafta Resmi Gazete‘de paylaşılan Manisa İli, Yunusemre İlçesi, Karaali ve Gürle Mahalleleri sınırları içerisinde yer alan bazı taşınmazların, Manisa Organize Sanayi Bölgesi alanının ilave yatırımlara imkân sağlamak üzere genişletilmesi maksadıyla acele kamulaştırılması kararının üzerine, Manisa‘da kurulması planlanan Volkswagen üretim tesisi için heyecanlanıp ümitlenmiştik. Lakin firmasın CEO’su tarafından yapılan son açıklamalar bu tahminlerimizi yanlışlıyor.

CEO Herbet Diess, açıklamalarında COVID-19 salgını sebebiyle isteklerin azaldığını belirtti ve ellerindeki üretim gücünün mevcut talebi karşılamaya yeterli olduğunu ifade etti. Bu nedenle Volkswagen, Türkiye’de yeni bir fabrika kurmak yerine Slovakya’da yer alan mevcut tesisini büyütmeye karar verdiğini açıkladı.

Aynı zamanda Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in Slovakya tesisinde zaten ürettiği VW Touareg, Audi Q7, Audi Q8 ve Porsche Cayenne modellerinin yanına, Türkiye’de üretmeyi planladığı Passat ve premium model Škoda Superb‘in üretimini Slovakya, Bratislava’daki fabrikasına taşıyacağı bildirildi. Bu kararın otomobil üreticisinin Türkiye’deki satışlarını nasıl etkileyebileceğine gelince, Diess kesinlikle bir tesiri olacağını sözlerine ekledi Alınan son bilgiler, yatırımın 1 milyar Euro kadar yüksek olabileceğini iddia ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu