Virüs Yayılıyor, Çin Biden’i Kutluyor ve Disney İyimser – Piyasalarda Neler Oluyor?

0

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Covid-19 salgını ivme kazanırken şehir ve eyaletler sosyal toplantılar üstündeki kısıtlamaları artırdı. Çin Biden’in zaferini tanıyor. Hisse senetleri, Disney’in iyimser güncellemesinin desteğiyle Perşembe günkü kayıpları tersine çevirecek lakin petrol yine neşesiz.

13 Kasım Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Virüs kısıtlamaları, enfeksiyonlarda yeni rekor yükseklerin sonrasında sıkılaştırıldı

Şehirler ve eyaletler, son koronavirüs dalgasını kontrol altına almak için değişik hızlarda aksiyon alırken ABD’deki yeni Covid-19 enfeksiyon sayısı ilk kez 150.000’i gördü.

Chicago belediye başkanı kişilerı olabildiğince evde kalmaya çağırırken New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio, pozitif test sonuçlarının %3 eşiğini geçmesi halinde okulları kapatacağı hakkında uyardı. Şu an %2,6’da.

Avrupa’da Başbakan Angela Merkel, Almanya’daki kısıtlamaların Noel ve Yeni Yıl dönemi süresince yürürlükte kalmak zorunda kalabileceği ve virüsün tüm kış sağlık uzman kişilerını yorabileceği hakkında uyardı. Almanya ve İtalya, enfeksiyon eğrilerini düzleştirme mücadelesi verirken sosyal toplantılar üstündeki kısıtlamalara daha evvel başlayan İspanya, Belçika ve Hollanda’da daha çok ilerleme belirtildi.

2. Çin Biden’in zaferini tanıyor, GOP Trump’ı sıkıştırmaya başladı

Çin, sayım sürecinden ortalama bir hafta sonra Joe Biden’ı seçim zaferinden dolayı kutladı.

GOP’un (Cumhuriyetçi Parti) seçim sonucuna itiraz hakkındaki birliği çatırdamaya başladı. Ohio Valisi Mike DeWine, Perşembe günü seçilmiş Başkan olarak Biden’i tanırken Montana Eyalet Sekreteri Corey Stapleton, Başkan Donald Trump’a görevi incelikle devretmesi için çağrıda bulundu.

Diğer yandan Cumhuriyetçi Senatörler Chuck Grassley, Lindsey Graham (NYSE:GHM) ve John Cornyn, yönetimin istihbarat brifinglerine daha çok erişim sağlamasına imkan sağlamaları için ısrar etti – Trump şuana dek bunu reddetmişti.

Perşembe günü İç Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı öncülüğündeki ABD seçim yetkilileri, seçimin ABD tarihindeki en güvenilir seçim olduğunu söyleyen bir açıklama yayınladı. Bu açıklama, pek çok eyalet ile yerel hükümet seçim gruplarının da imzasını taşıyor.

3. Borsalar yüksek açılacak

ABD hisse senedi piyasaları allak bullak bir haftanın sonunda Cuma günü yüksek açılacak. Bu hafta evvel Covid-19 için etkin bir aşıyla ilgili eldeki verilerin coşkusu yaşandı, sonra kısa vadeli görünümün kasveti ağır bastı.

Dow 227 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq, Perşembe günkü kayıpları tersine çevirerek %0,7 artış yaşadı.

Trump yönetiminin, Çin ordusuna yardım ettiği varsayılan şirketlerin oluşturduğu yeni bir kara liste çıkarması ile Çin piyasaları düşüş yaşamıştı. ABD’li kuruluşların, o şirketlere yatırım yapması yasaklanacak.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ek teşvik sunacağına dair güvenin desteği ile 750 milyar Euro (885 milyar dolar) değerindeki AB Toparlanma Fonu’nun onaylanması ile ilgili yükselen şüphelerin aynı zamanda fiyatlanması ile Avrupa piyasaları karışık seyretti.

Bugün ABD’den gelecek bir kâr raporu olmazken piyasanın dikkati, büyük bir olasılıkla ABD ÜFE sayıları ile Michigan Üniversitesi Tüketici anketinde olacak.

4. Disney’in pozitif sürprizi

Walt Disney (NYSE:DIS) hisseleri, ABD ağı ile daha da önemlisi Disney+ yayın hizmetinin beklenenden daha güçlü olan performansı aracılığıyla eğlence devinin son çeyrekte beklentileri aşmasının sonrasında ilgi çekecek.

Şirket beklendiği gibi, düşük gişe gelirleri, lunaparklarındaki kapasite kısıtlamaları ve yolculuk hattındaki iptallerle baskılanan art arda ikinci çeyrekte de zarar açıkladı.

Lakin Disney+ abone sayısı, Ağustos ile 3 Ekim arasında 13,7 milyon daha arttı. Pfizer’in Pazartesi günü aşısıyla ilgili verdiği haberin sonrasında pandemi sonrası ilk yüksek seviyesini gören Disney hissesi, piyasa evvelsinde %4,3 yükseldi.

5. Arz-talep dengesi bocalarken petrol düşüşte

ABD ve Avrupa’da hareketliliğin azaldığı tahminleri ile Libya üretiminde daha çok artış yaşanarak arz-talep dengesini tehdit etmesi yüzünden ham petrol fiyat aralıkları düştü.

Reuters, Libya üretiminin şu an günlük 1,2 milyon varile eriştiğini raporladı –ateşkes anlaşması imzalanan Eylül ayından bu yana ortalama 1 milyon yükseldi. Libya OPEC+’nın üretim kesintisi anlaşmasına tabii değil ve bu yüzden müttefiklerinin baskısından korkmadan üretimi artırabiliyor.

Avrupa’da Fransız otoyol operatörü Vinci, en az 1 Aralık’a kadar yürürlükte kalacak olan son karantina önlemlerinden bu yana çalışmate büyük düşüş olduğunu raporladı. Otoyol trafiğinin, Kasım ayının ilk haftasında %48 azaldığını sözlerine ekledi

WTI %1,2 düşüşle 40,63 dolar olurken Brent %0,9 kayıpla 43,14 dolara geriledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.