Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

0

7143 sayılı kanun içerisinde devlet tarafından vergi borçlarının yapılandırılması mümkündür. Bu bağlamda verilen zaman zarfında vergi dairesine giderek borçlarınız ile ilgili bir ödeme planı yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı’ na bağlı İnteraktif Vergi Dairesi ya da e-devlet kapısı üstünden vergi borcu yapılandırması ve borç ödeme işlemi yapılabilmektedir. Resmi Gazete’de Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile konuya hangi borçların dahil edileceğinin sınırları çizilmiştir.

7256 Sayılı Bazı Alacakların yeniden yapılandırmasına ilişkin kanun Genel Tebliği 27 Kasım 2020 Tarihli Resmi Gazete‘ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun ile Bakanlığa verilen yetkiye istinaden, Hazine ve Maliye Bakanlığına Bağlı tahsil dairelerince takip edilen amme alacakları, İl özel idareleri ve Belediyeler ve YİKOB’ a ait alacakların yapılandırılmasına ilişkin hükümlerin uygulanmasına dair usul ve esaslar belirlenmiştir.

Vergi, SGK, KYK ve Köprü Borçlarına Yapılandırma Geliyor!
AK Parti grup Başkanvekili Mehmet Muş, vatandaşlara yapılandırma müjdesi verdi. Yapılan yeni düzenleme ile vatandaşların ortalama 4.5 buçuk milyon kişinin borcu yapılandırılacak.

Borç yapılandırmasında;

Gelir vergisi,
Kurumlar vergisi,
KDV,
Motorlu taşıtlar vergisi,
Özel tüketim vergisi,
Tüm idari para cezaları,
KYK borçları,
Hazine alacakları kapsamda olacak.
Peşin ödeme yapılırsa faizler silinecek. Yıl sonuna kadar müracaat etmek gerekecek. 18 taksit olanağı getirilecek. Ortalama 500 milyar TL gibi bir rakam yapılandırma içerisinde alındığı açıklandı. Vatandaşların yapılandırılan borçlarında ilk ödeme tarihi ise Şubat 2021’de yapılacak.

İlk taksit içinde borçlar ödenirse YÜFE’den çıkan gecikme zammının % 90’ını silinecek. Vergilerden; emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi su atık su katı atık ücretleri yol katılım payları da yine yapılandırma kapsamına alınan diğer borç alanları olacaktır.. Gümrük vergisi, faizleri ve gecikme zamları idari para cezaları da yapılandırma içerisinde. Maksimum 18 eşit taksit olacak biçimde SGK primleri gecikme cezaları da yapılandırma içerisinde oalcaktır.

Yıl sonuna kadar başvuru şartı aranan yapılandırma da bu kez çok geniş bir yapılandırma teklifi komisyona verilerek yapılandırma bekleyen tüm kesimden vatandaşın yüzü gülmüş olacaktır.

Vergi Borcu Nedir?
Vergi devlet tarafından vatandaşlardan talep edilen karşılıksız ödenek manasına gelir. Devlet vatandaşlarından aldığı bu paralar ile vereceği hizmetler için lüzumlu olan finansmanı sağlar. Vergi daireleri tarafından bu vergiler takip edilir. Lakin bazı sebeplerden ötürü vatandaşın borcunu vaktinde ödememesi neticesinde devlete karşı vergi borçlusu olur. İşte tüm bu borçlar için yapılandırma olacağı şeklinde haberler çıkmıştı lakin yapılan düzeltme ile bu süre uzatıldı. Yani vatandaşlar vergi borçlarını yapılandırabilecek. Yapılandırma işlemi borcun gözden geçilerek yeniden bir taksitlendirme işlemi yapılması manasına geliyor. Borcunu peşin olarak ödemek talep edenler için ise indirim yapılması söz konusu oluyor.

Vergi Borcu Yapılandırma
7143 sayılı kanun ile aşağıdaki başlıklar vergi affı ve yapılandırma içerisindedır;
Ödemesi geciktirilmiş vergi borçlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranında yenileme yapılacaktır.
Konusu trafik para cezası olan cezai işlemlerde önemli oranlarda indirim uygulanacaktır.
Eczaneler için faizsiz ve cezasız olarak stoklar ile ilgili işlemler yapılacaktır.
Motorlu Taşıtlar Vergisi için vatandaşa ödeme kolaylığı sağlanacaktır.
Vergi artırımı ve matrahta vergi incelemesinden muafiyet söz konusu olacaktır.
vergi-borcu-yapılandırması-nedir
Yapılandırma işleminde gecikme faizi ve gecikme zammı alınmayarak ödenecek meblağ Yurt içi üretici fiyat endeksi üstünden tahsil edilecektir.

Vergi borcunu peşin ödemeyi taahhüt edenler için Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi üstünden hesaplanacak olan tutarlara ek %90 indirim uygulanacaktır.
Cezasız ve faizsiz olarak işletme kayıtları usulüne uygun hale getirilecektir.
Sulh yolu ile sonuçlanan vergi ihtilaflarında %80 oranında düşüşe gidilecektir.
Milli ekonomiye kazandırılan yurt içi ve yurt dışı varlıkların ülke ekonomisine kazandırılması sağlanacaktır.
Aslına bağlı olmayan usulsüzlük cezalarında yarı yarıya indirim uygulanacaktır.
Borç Yapılandırma Sorgulama İçin;
Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üstünden başvurular bu tarihe kadar kabul edilecektir. Bu internet sitesi interaktif vergi dairesi olarak işlem yapmaktadır. Yani vergi dairesine gitmeden internet üstünden de işlem uygulayabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi üstünden yapılandırma işlemi için tıklayınız.
E-devlet kapısı üstünden vergi borcu yapılandırması yapmak mümkündür. E-devletten vergi borcu sorgulamak ya da ödeme işlemi yapmak için tıklayınız.
Bağlı yer aldığınuz vergi dairesine kişisel olarak başvuru uygulayabilirsiniz.
Posta yolu ile yapılan başvurular da kabul edilmektedir.
Motorlu Taşıtlar Vergisini tahsil etmekle görevli vergi dairelerine ya da Mal Müdürlüklerine yapılacak olan başvurular da kabul edilmektedir.
SMS ile borç sorgulama işlemi de uygulayabilirsiniz. T.C. kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakarak anne kızlık soyadınızın 2 iki harfini 1189‘ a gönderebilirsiniz.

Peşin Ödemede Sağlanacak Avantajlar
Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun içerisinde ödemelerini peşin yapacaklara sağlanan pek çok avantaj bulunmaktadır. Bu tarih itibari ile ilk taksitlerin ödenmesi durumunda bu miktarlara katsayı uygulaması yapılmayacaktır. Bunun yanısıra ilk taksit ödemesini bu tarihte gerçekleştirenlere Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi üstünden %90 oranında indirim yapılacaktır. Peşin değil de taksit ile ödeme yolunu seçenler için erken ödeme yapanlara katsayı uygulanmayacaktır. İndirim yalnızca peşin ödeme seçeneğinde uygulanmayacaktır.

Taksitle ödeme yolunu seçenler için de 2.taksitleri vaktinde ödemeleri durumunda %50 indirim uygulanacaktır. Yani özetle peşin ödeme yolunu seçenler için borçların %90‘ ından vazgeçilerek yalnızca %10’ u tahsil edilecektir. Taksitle ödeme metoduni seçenler ise borcun yarısından vatandaş muaf tutularak yalnızca yarısının ödenmesi talep edilecektir. Lakin bu imkan Ekim ve Kasım aylarının tespit edilen günlerine kadar ödeme yapan vatandaşları kapsamaktadır. Kanunun resmi gazetede yayımlandığı tarihten evvel borçların ödeniyor olması durumunda, hala vadesi dolmamış taksit borçları için bu yeni düzenlemeden yararlanabilecek ve kalan ödemelerini bu yasaya göre yaparak indirim oranlarından yararlanabilecektir.

Peşin ya da iki taksit ile ödeme seçeneğini tercih edenlere sunulan pek çok avantaj ve vergi indirimi vardır.

Peşin ödenecek olan idari para cezalarında uygulanacak olan indirim oranı %25‘ tir. Taksitle ödeme seçeneğini seçenlerin idari para cezalarında ise %12,5 oranında indirim uygulanacaktır. Bunun yanısıra katsayı uygulaması yapılmayacağını da belirtmek gerekiyor. Esnafın ödediği basit usulde vergiler hakkında bilginiz var mı?

Kesinleşmiş Vergi Borcu Olanlar İçin Düzenleme
Yürürlükte olan vergi kanunları içerisinde tespit edilen beyan sürelerinde vergi mükellefleri ya da sorumlularına beyan edilen vergilere kesinleşmiş vergi adı verilmektedir. Bu bağlamda kanun ile beraber kesinleşmiş vergi borçlarına da düzenleme gelmiştir. 7143 sayılı Vergi Borcu Yapılandırma kanunu içerisinde yapılacak olan yapılandırmada borçlarının asıl tutarlarının tahsil edileceği bildirilmiştir. Lakin kanunda ifade edilen ölçülerde vatandaşa bazı imkanlar da sunulmuştur. Güncelleme tutarlarının gecikme faizi ve ya da gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üstünden tahsilatı gerçekleştirilecektir. Vergi aslına bağlı olmamak kaydı ile özel usulsüzlük ya da usulsüzlük cezalarında tutarın yalnızca yarısı ödenecektir. Bu cezaların %50 oranından vatandaş muaf tutulmuştur. Bunun yanısıra vergilerin aslını söylemek gerekirsen ayrılan cezaların yarısı, aslına bağlı olan cezaların tümü ve gecikme zammı ile gecikme faizi gibi alacakların ise tamamının tahsilinden vazgeçilmesi söz konusudur.

Bu kanun içerisinde olan idari para cezaları Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından verilen cezalar, trafikte verilen para cezaları, köprü ve otoyollardan geçişte verilen idari para cezaları, askerlik zamanınde verilen para cezaları, seçim süreçlerinde verilen para cezaları, nüfus için ödenecek olan para cezaları ve karayolu taşıma para cezaları bu kanun içerisinde bulunmaktadır. Yine kesinleşmiş vergi alacakları için de peşin ve taksitli ödemede uygulanan indirim oranları söz konusu olacaktır.

Vergi Borcu Ödeme
Vergi borçlularının evvellikle bir ödeme metodu seçmeleri gerekiyor. Çünkü uygulanacak indirim oranları tamamen ödeme metodune bağlıdır. Kredi kartı ile, banka havalesi metodu ile, yetkili bankalar ya da vergi dairesi veznelerine yapılan ödemeler kabul edilecektir. Taksitli metodu tercih edenlerin ise taksit tarihlerini geçirmemeleri ve vaktinde ödeme yapmaları gerekiyor. Kira gelir vergisi ödüyorsanız bu içeriğimiz tam size göre!

vergi-borcu-ödeme
Bağlı yer aldığınuz vergi dairelerinde vergi borcu yapılandırma başvurusu yapabilir ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Dava Konusu Olan Vergi Borçları
Kanun içerisinde şayet ihtilaflı olan bir vergi davası varsa bundan vazgeçerek indirim ve avantajlardan yararlanmanız mümkündür. Davadan vazgeçtiğinize dair bir dilekçe yazarak bunu vergi dairesine tebliğ etmeniz durumunda kanun kapsamına dahil olabilirsiniz. Kanunun yürürlük tarihi itibari ile ihtirazı kayıt yani çekinceye konu olan lakin bu duruma rağmen ödenmemiş vergiler de kanun kapsamına alınacaktır. Dava konusu olarak hala karara bağlanmamış vergi borçları için verginin aslının yarısından vazgeçilecektir. Ayıca gecikme faizi ve gecikme zammı ödenmeyecek olup bunların yerine Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi oranları dikkate alınacaktır. Yani özetle dava konusu olan borçlarda vergi ziyaı miktarı olan %50 tutarından, gecikme cezası ve gecikme faizinden vazgeçilerek vatandaşın vergiyi daha kolay ödemesi sağlanacaktır.

Tüm bu belirttiklerimizden hareketle belirtmek gerekiyor ki kanun kapsamına dahil edilen uygulama tam anlamıyla bir vergi affı mahiyeti taşımıyor. Çünkü ana paranın tahsili tüm indirim ve avantajlar ile beraber gerçekleştiriliyor. Gecikme zammı ya da gecikme faizinden vazgeçilerek ödenecek yeni tutar Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi dikkate alınarak hesaplanıyor. Kanun içerisinde uygulanacak olan Yİ-ÜFE 0,35 oranında uygulanacaktır. İlk taksit ödeme tarihinde peşin ödeme gerçekleştirenlerde vergi cezasının %90’ı tutarından vazgeçiliyor. İki taksit halinde ödeme yapılması durumunda ise vergi cezasının %50′ sinden vazgeçiliyor. Taksit ile ödeme seçeneğini tercih edenler için ana para + Yİ-ÜFE hesaplamasından elde edilen tutar ödenecek.

Peşin ödeme seçeneği pek çok avantaj sunuyor. Lakin taksit seçeneğinde de pek çok avantaj mevcuttur. Söz konusu imkanlardan yararlanmak için 31 Aralık 2020’ye kadar başvuru yapılması gerekiyor. Son başvuru tarihi kaçırmayın!

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.