Ünlü Amerikalı bankadan dolar/TL hakkında flaş yorum

0

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs, Rus Ruble’sinin TL’den daha güçlü artma ihtimali olduğunu açıkladı.

Doların 2021’de değer kaybetmeye devam edeceğini öngören Goldman Sachs, gelişen ülke para birimlerinin genellikle iyi bir performans göstermesini, Rus rublesinin de en yüksek toplam getiriyi sağlamasını bekliyor.

Stratejistler yayımladıkları notta, Goldman Sachs’ın Rus rublesi için Türk lirasına göre “çok daha iyimser” olduğunu belirttiler.

SİYASİ RİSK PRİMİ FİYATLANMASI

otta, rublede ABD seçimlerine doğru kayda değer ölçüde siyasi risk primi fiyatlanması, bu beklentinin gerekçesi olarak ortaya kondu.

Stratejistler yayımladıkları notta Türkiye’de para politikasını da değerlendirdi. Notta bu kapsamda “TCMB faizi yalnızca bir kez artırsa bile, Türkiye’nin, liranın yeniden zayıflatmasını engellemek için büyümeyi evvelleyen politikalarından uzaklaşmasını sağlayacak ‘güvenilir ve geniş tabanlı bir kararlılığa’ ihtiyacı var. Birçok piyasa katılımcısı, faiz oranlarındaki artışların etkileri hakkında devam eden ortodoks olmayan açıklamalar ve son faiz toplantılarındaki karışık iletiların sonrasında daha fazla ikna edilme ihtiyacı duyuyor; bu nedenle 12 aylık tahminlerimiz lira için hala zayıf öngörüler içeriyor” ifadeleri kullanıldı.

Stratejistler dolara karşı Meksika pezosu, Güney Afrika randı ve Hindistan rupisinde de uzun pozisyon öneriyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.