Uluslararası Sermaye Piyasaları Bülteni

0

Eurotahvil Piyasaları, Powell’ın açıklamaları tahvil piyasalarında da çalışma yaratırken altın ve gümüşe paralel olarak tahvil piyasalarından da çıkışlar takip edildi. Amerika Birleşik Devletleri 10 yıllık getirisi ortalama 6 baz puan yükselerek 0.74 seviyelerinden işlem görürken Avrupa 10 yıllık getirilerinde de ortalama 2 baz puanlık yükselişler izlendi. İngiltere tahvil getirisi ise ortalama 3 baz puanlık yükselişle 0.34 seviyelerinden işlem gördü ve Avrupa tarafında en kötü performans sergileyen ülke 10 yıllığı oldu. Türkiye tarafında da ise görece iyimser bir hava vardı. 5 yıllık CDS 533 seviyelerinden işlem görürken uzun vadeli kıymetlerde ortalama 50c, kısa vadeli kıymetlerde ise ortalama 25c kazanımlar dikkat çekti. Şirket kıymetleri ise yatay alıcılı seyrederken sub kıymetlerde kısmi satışlar takip edildi.

Amerika Birleşik Devletleri & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

27 Ağustos Perşembe günü hisse senedi piyasalarına karışık seyir yargıçdi. Ekonomik takvimin zayıf olduğu günde piyasalar FED Baaşkanı Powell’ın Jackson Hole’da yapacağı konuşmaya odaklandı. Güvercin konuşma yapan Powell önümüzdeki zamanda FED’in ‘ortalama’ %2 oranında enflasyon hedeflediğini sözlerine ekledi Enflasyon %2 seviyesinin üzerine çıksa bile faiz artırımı olmayacağının da sinyali olan açıklama daha sonra endekslerde yükseliş görüldü. Teknoloji hisselerinde satış endeksi baskıladı. Avrupa endekslerinde negatif alanda kapanış gerçekleşirken, Dow Jones Amerika Birleşik Devletleri endekslerinden pozitif ayrıştı. Nasdaq ise %0,34 düşüşle günü tamamladı.

S&P 500 %0,17 yükselişle seansı 3484,55 puan seviyesinde sonlandırdı. Finans %1,74, konut %1,37 ve sağlık sektörü %0,78 yükseldi. Daha olumlu performans sergileyen Dow Jones ise %0,57 oranında değer kazandı. Microsoft ile beraber video paylaşım sitesi TikTok’un satın alınmasına katılacağı yönündeki haberle beraber WalMart %4,51 yükselişle endekste en çok değer kazanan hisse oldu. JPMorgan %3,35, Travelers Cos %3,32 ve American Express %3,26 yükseldi. Apple %1,09, Home Depot %1,07, McDonald’s ise %0,75 geriledi.

Euro Stoxx 50 %0,77, FTSE 100 %0,75 ve CAC 40 %0,64 geriledi. DAX endeksi ise %0,71 düşüşle günü 13096,36 puan seviyesinde tamamladı. Endekste değer kazanan sektör bulunmazken IT %1,50, sağlık %1,14 ve altyapı sektörü %1,04 geriledi. MTU Aero Engines %2,75, Volkswagen %0,81 ve Beiersdorf %0,41 primlendi. Delivery Hero %4,72, Infineon Technologies %2,10, Bayer ise %1,74 geriledi.

Çin’de bugün açıklanana verilere göre sanayi karları Temmuz ayında yıllık bazda %19,6 oranında artış kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri’de ekonomi ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış veriye göre çeyreklik bazda %31,7 oranında daralırken, kişisel harcamalar %34,1, çekirdek kişisel harcamalar ise %1 geriledi. Temmuz ayında bekleyen konut satışları aylık bazda %5,9 ile %2,0 beklentisinin üstünde artış kaydetti. Haftalık işsizlik başvuruları ise ortalama 1 milyon kişi ile beklentiye paralel açıklandı.

Yarın Fransa’da Ağustos ayı öncü enflasyon sayıları ile ikinci çeyrek revize büyüme sayıları açıklanacak. Amerika Birleşik Devletleri’de ise Temmuz ayı kişisel gelirler ile kişisel harcamalar, ticaret dengesi, perakende satış stokları ve Ağustos ayına ilişkin revize Michigan Üniversitesi güven endeksi sayıları takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Piyasaların takip edeceği ekonomik veri takvimi yoğun olsa da FED başkanı Powell’ın Jackson Hole toplantısında yapmış olduğu konuşma odak noktasıydı. Powell enflasyon sayılarının zaman zaman %2’nin üzerine çıksa bile politikada değişiklik yapmayacağını ve ortalama enflasyon hedefi yaklaşımını benimsediklerini açıklaması en mühim maddeydi. Gün içerisinde 92.40 seviyesine kadar gerileyen dolar endeksi kayıplarının büyük bir kısmını geri aldı ve işlem gününü 93 seviyesinin hemen altında sonlandırdı. EURUSD paritesi ise gün içerisinde 1.19 seviyesini test etse de kalıcılık sağlayamadı ve işlem gününü yatay hareketle 1.1820 seviyelerinden sonlandırdı. 1.18 psikolojik sınırı takip edilecek ilk ve en mühim destek noktası olarak öne çıkıyor. Powell sonrası $1970 seviyesinin üzerini kısa süreli test eden spot altın kazanımlarını koruyamadı ve ortalama $20 kayıpla $1930 seviyesinden işlem gününü sonlandırdı. $1920 ve $1900 psikolojik sınırı değerli metal için takip edilecek önemli direnç noktaları olarak öne çıkmakta. Gümüş ise ortalama %1.5 kayıpla işlem gördü ve $27 seviyesinden destek almaya çalışıyor. $27 psikolojik sınırı ve $26.20 seviyesi takip edilecek önemli destek noktaları olarak öne çıkmakta. Petrol tarafında da %1’e yakın bir kayıp söz konusu ve aktif vade ham petrol $43 seviyesinin üstünde tutunmaya çalışıyor. Olası bir yukarı yönlü harekette 43.20 seviyesinde yer alan 200 günlük ortalama ilk ve en mühim direnç noktası konumunda.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve önerileri yatırım danışmanlığı içerisinde değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede yer alanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İş Yatırım

Leave A Reply

Your email address will not be published.