Türkiye’de oyun pazarı 1 milyar doları aşacak

0

Next in Game tarafından hazırlanan “Global Karantina Günlerinin Oyun Dünyası Üstündeki Etkileri” raporu ülkemizdeki oyun pazarına yönelik beklentilerin büyüdüğünü gösteriyor. Rapora göre, Türkiye oyun pazarının 2020 sonunda 1 milyar doları aşması bekleniyor.

Türkiye’de oyun sektörü gün geçtikçe büyümeye devam etmekte. Next in Game tarafından hazırlanan “Global Karantina Günlerinin Oyun Dünyası Üstündeki Etkileri” raporu yaşanan küresel karantina günlerinin etkileriyle Türkiye’de oyun pazarının ne kadar büyük olduğunun 2020 sonuna kadar 1 milyar doları aşacağını öngörüyor.

Devlet destekleri sektörü teşvik ediyor

Oyun geliştirme hakkında girişimcilerin faydalanabileceği destekler hakkında bilgi veren IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “Ticaret Bakanlığı tarafından mobil uygulama ve oyun geliştiren firmalara kapsam ve ihtiyaç yönünden farklı destekler veriliyor. Yazılım lisans satın alma yahutkiralama, yeni istihdam, mobil uygulama ve pazara giriş, reklam, tanıtım ve pazarlama giderleri gibi girişimcilerin oyun ve uygulama geliştirme hakkında desteğe ihtiyaç duyabileceği alanlardaki istekleri belirli oranda karşılanıyor. Türkiye’deki oyun ekosistemini ayakta tutan bu tür destekler, özellikle genç girişimcilerin iş fikirlerini uygulamaya geçirmeleri için cesaret verici. Oyun geliştirme hedefi olan girişimcilere eğitim de dahil olmak üzere verilen destekler hakkında sunduğumuz hizmetlerle faydalı oluyoruz.” dedi.

Personel ücretinden yazılım lisans bedeline kadar her alanda destek

Devlet, oyun sektörüne adım atmak isteyen girişimcilere değişik alanlarda destek sağlıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği içerisinde bilgisayar oyunu yahut mobil uygulama geliştirmek isteyen girişimcilere pazara giriş giderleri, yazılım lisanslarına ilişkin gideler, platformlarca tahsil edilen komisyon bedelleri, reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri gibi pek çok alan için destek veriliyor. Personel ihtiyaçları hakkında da desteklenen girişimcilere, istihdam edilecek en çok 2 personelin ücretleri için destek sağlanıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.