Türkiye kanatlı eti sektörü ‘Çin’e ilk ihracatını gerçekleştirdi

0

Dünya ticaretinde Avrupa Birliği dahil üretimde 10.sırada ve ihracatta 7.sırada yerini alan Türkiye kanatlı eti sektörü Japonya’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne 6 Kasım 2020 tarihi itibari ile ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında uzun zamandır devam eden resmi temas ve görüşmelerin sonrasında “Türkiye’den Çin’e İhraç Edilebilecek Kanatlıların Denetimi, Karantina ve Veteriner Sağlık Şartları Hakkında Protokol Taslağında” anlaşma sağlanması sonrasında Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada:“Ülkemizden Çin’e ilk kez kanatlı et ve ürün ihracatı gerçekleştirilecek. Bakanlığımız tarafından uzun süren çalışmalar neticesinde, kanatlı eti ve ürünlerinin ihracatında, dünyanın önemli ithalatçılarından biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kapıları Türk kanatlı sektörüne açması, sektörümüz yönünden çok mühimdir. Önümüzdeki zamanda daha fazla kanatlı işletmesinin ihracat yapması için bakanlık olarak onaylı işletme sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek” bilgilerini verdi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), iki devlet arasında süren uzun yıllar süren görüşmeler sırasında sektörü temsilen ilgili Bakanlıklarımıza her türlü çalışma ve faaliyet içerisindebulunarak titizlikle destek oldu. BESD-BİR Başkanı Naci Kaplan, Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracatın evvellikle ülke sonrasında kanatlı eti sektörü için kibir verici olduğunu sözlerine ekledi Kaplan konu ile ilgili: “Sektörümüz ihracatının yarısından fazlasını Irak’a yapıyor. Bundan dolayı her zaman yeni pazar arayışlarımız hız kesmeden devam etmekte. Japonya’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne açılan ihracat kapısı bizim için çok tatminiyet verici. Burada evvellikle Tarım ve Ticaret Bakanlıklarına, sonrasında 9 yıl süresince Derneğimiz Başkanlık görevinde yer alan ve Çin pazarının açılması hakkında büyük özveri ile çalışan Dr. Sait Koca’ya sektör adına şükranlarımızı sunmak isterim.” açıklamasını yaptı.

BESD-BİR Başkanı Naci Kaplan sözlerine şu biçimde devam etti: “Dünya herkes tarafından bilinenlarında üretim yapan ve gıda güvenliği kaidelerina büyük titizlikle uyan tesislerimiz bir kere daha kendini ispatladı. Çin’e ilk ihracatı; 6 Kasım tarihinde tavuk ayağı ürünü ile Derneğimiz üyelerinden Gedik Piliç gerçekleştirdi. Kısa zamanda sektörün kalitesi ile Çin’e yaptığımız ihracat kapasitesi artacak, diğer tavuk eti ürünleri de talep görecek ve tüm üyelerimiz inşallah pazarda yerini alacaktır.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.