Turkish Cargo COVID-19 aşılarını taşımaya başladı; aşılar Pekin’den Sao Paulo’ya ulaştırıldı

0

İSTANBUL, 19 Kasım (Reuters) – THY THYAO.IS iştiraki Turkish Cargo, COVID-19 aşılarını taşımaya başladı.

THY’den yapılan açıklamada, Çin’de üretilen COVID-19 aşılarının özel soğutma sistemlerine sahip 7 adet konteyner ile Brezilya’ya taşındığı açıklandı.

Taşıma, 17.000 kilometre uçuş mesafesinde, Pekin’den İstanbul aktarmalı olarak Sao Paulo’ya gerçekleştirildi.

THY Kargodan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, “Turkish Cargo olarak, kıtalar arasında soğuk zinciri korumak için; -20/25 derece aralığında olan özel sıcaklık kontrollü depolama odaları, ilaç bakım personelleri, aktif konteynerler, termal taşıyıcılar gibi endüstriyel çözümler paylaşıyoruz.” dedi.

Açıklamada, Turkish Cargo’nun Mumbai, Brüksel, İstanbul, Singapur, Dubai, Basel, Londra ve Amsterdam gibi sertifikalı destinasyonlara ilaç taşıyarak, 400’den çok destinasyon arasında küresel ilaç koridoru oluşturduğu belirtilerek, üretilen ve üretilme aşamasında olan COVID-19 aşılarını tüm dünyaya ulaştırma noktasındaki kararlılık vurgulandı.

Açıklamada yer alan bilgiye göre Turkish Cargo; aşı, ilaç ve ısı kontrollü yük taşımacılığında yükselen talebe cevap verebilmek için ilave 1200 metrekare alana sahip ısı kontrollü akıllı depoyu devreye aldı. Bunun yanısıra konteyner tedarikçileri ile yapılan anlaşmalar neticesinde soğuk zincir taşımalarına yönelik kapasitesini %30 seviyelerinde artırdı. Şirket, anlık olarak ilave 150 uçak paletine cevap verecek bir kapasite ile soğuk zincir taşıma ölçeğini aylık 25.000 tona kadar yükseltti.

Açıklamaya göre pandemi döneminde süresince dünyanın değişik bölgelerine ilaç taşıması gerçekleştiren Turkish Cargo, Ocak – Eylül arasında 40.000 tonun üstünde ilaç, sağlık ürünü, tıbbi ekipman taşıyarak, ilaç taşımalarında %50’nin üstünde büyüme kaydetti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.