Tunus’ta “Libya Siyasi Diyalog Forumu” bugün başlıyor

0

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Temsilcisi Stephanie Williams, Tunus‘ta bugün başlayacak Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun, “Libya’nın çatışmaların darboğazından çıkması için büyük bir fırsat” olduğunu sözlerine ekledi

Williams, UNSMIL öncülüğünde tertip edilen ve Libya’daki farklı siyasi ve sosyal kesimleri temsilen seçilen 75 kişinin bir araya geleceği “Libya Siyasi Diyalog Forumu” evvelsinde bilgilendirmelerde bulundu.

Forum faaliyetlerinin başlatılmasına yönelik hazırlıklara ilişkin Tunus’ta gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan Williams, “uzlaşma ve barış için Libyalıların kendi aralarında bir diyalog başlatmakla görevlendirildiklerini” kaydetti.

Williams, “Muhatapların sorumluluk taahhüdü ve konferanstan çıkacak kararlara bağlılığı ile Libya’nın, çatışmaların darboğazından çıkması için önünde büyük bir fırsat var.” diye konuştu.

2019 Berlin Konferansı sonuçları ve 2015 Suheyrat Anlaşması’nın bu görüşmelerin siyasi çerçevesini oluşturacağını aktaran Williams, “6 gün içinde bir dizi karara varacaklarını ve yol haritasını çizmek için bunlara saygı duyulması gerektiğini” ifade etti.

Williams, diyalog forumunda, ülkede seçimlerin yapılmasına yönelik bir yol haritası belirlemek için çalışılacaklarını vurgulayarak, “Libya’daki geçiş hükümeti dönemlerine bir son vermek için buradayız.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Arbi Mahjoubi

Leave A Reply

Your email address will not be published.