Tuncay Turşucu: Borsa ve Dolar’da Haftalık Yorum

0

Yurtiçi piyasalar evvelki hafta yeni TCMB Başkanı’nın atanması ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifasından sonra ciddi bir fiyatlamaya girdi. TCMB ve Bakanlık’ın kamuoyu duyuruları piyasalar tarafından rasyonel politikalara dönüş olarak algılanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL’nin cazibesinin arttırılması, kurumların güvenin kazandırılması ve ülke risk priminin düşürülmesinin evvellikli amaçları olduğu yönündeki açıklamalar piyasalardaki bu algıyı güçlendirdi. Piyasalar bu açıklamaları para politikası ve ekonomi yönetiminde Ortodoks politikalara dönüş olarak algıladı ve beklentileri agresif biçimde fiyatlamaya başladı. Borsa endeksi geçen hafta %8.3 yükseldi, Dolar kuru %10.1 geriledi. Alımların başı çektiği Banka Endeksinde ise yükseliş %22.6 oldu. Gösterge tahvil faizi %15.48 seviyelerinden %14 seviyesinin altına geriledi. Uzun zamandır 500 seviyesinin üstünde olan CDS risk primimiz ise 400 puanın altına geriledi. Küresel piyasalardaki pozitif hava yurtiçi piyasalara destek verdi.

Küresel piyasalarda Aşı İyimserliği

İçeride bunlar yaşanırken dünya piyasalarında aynı zamanda pozitif seyirler izledik. Pfizer-Biontech firmasının geliştirdikleri Covid-19 aşısının %90-92 başarılı olduğu ve yılsonuna kadar 50 milyon aşının üretilebileceği, 2021 senesinde ise 1 milyar 200 bin kişinin aşılanabileceğini açıklaması küresel piyasalarda pozitif algılandı. Seçim havasından çıkmaya çalışan ABD borsalarında S&P endeksi %2.1, Dow Jones %4 yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq borsası %0.55 geriledi. Almanya DAX endeksi %4.8 yükselirken, Euronext 100 endeksi %6.7 değer kazandı.

Aşı haberi aynı zamanda emtialar için de etkili oldu. Brent petrol %7.5 yükseliş kaydederken, çelik fiyat aralıkları %5.4 artış kaydetti. Ons Altın ise aşı haberi ile beraber haftalık %3.2 geriledi. Gümüş’ün değer kaybı haftalık %3.5 oldu. Ülke liderlerinden aşının tesirinin hemen olmayacağı ve ekonomilerdeki Covid-19 tesirinin bir süre daha ciddi biçimde devam edeceğine yönelik açıklamaları petrol fiyat aralıklarındaki yükselişi sınırlı bir biçimde baskılarken, Ons Altın’da ki düşüşün devamını bir miktar engelledi.

19 Kasım TCMB Toplantısı TL Varlıklar İçin Kritik

Yurtiçi piyasalar için en mühim gündem 19 Kasım Perşembe günü yapılacak TCMB PPK toplantısı olacak. Piyasalar bir haftadır bu günü fiyatlıyor demek yanlış olmaz. Yapılan anketlerde piyasa ekonomistlerinin beklentileri 400-500 baz puan arasında bir faiz artırımı olacağı yönünde bulunuyor. Bu sayede 300 baz puan bekleyenler olduğu gibi Morgan Stanley’in 175 baz puanlık beklentisi de mevcut. TCMB Beklenti anketinde yılsonu enflasyon beklentisi %12.47 seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin son durumda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %14.46 seviyesine gelmiş durumda. Bilindiği gibi TCMB politika faizi (haftalık repo) %10.25 seviyesinde.

Piyasalarda fiyatlanan yalnızca faiz artırımı değil. Aynı zamanda faiz politikasında yalınleşmenin ilanı da bulunuyor. Perşembe günü için beklentimiz 425 baz puanlık bir faiz artırımı, yalınleşmenin ilanı ve TCMB’nin gerekirse faiz artırımına devam edeceğinin iletiının net biçimde verilmesi yönünde. Bu sayede kolektif olarak BDDK’dan ve Maliye Bakanlığı’ndan da açıklamaların gelmesini ümit ediyoruz.

Borsa ve Dolar

TCMB’nin beklentileri karşılaması durumunda, daha sonra verilecek iletilarında tesiriyle piyasalardaki pozitif algı devam edebilir. Kısa vadede kar realizasyonları gelse de ilerleyen zamanda Borsa endeksinde başta banka hisseleri olmak üzere alımlar sürebilir. Teknik olarak 1365 seviyesinde yükselen kanal direnci yer alırken, 1340-1350 seviyelerinde ise dolar bazında direnci bulunuyor. Kar satışları gelmesi durumunda 1245 desteği izlenecek. Daha aşağıda ise 1222 desteği bulunuyor. Dolar kurunda ise 7.85 seviyesindeki 50-günlük ortalama altındaki seyir korunabilir ve ilerleyen zamanda 7.43 seviyesindeki 22-haftalık ortalama desteğine doğru düşüş devam edebilir. Bu senaryoda Piyasanın genel algısı pozitif kalmaya devam edecektir.

Beklentilerin altında kalan 300 baz puan gibi bir faiz artırımı ise piyasalarda kar satışlarının etkili olmasına neden olabilir. Bu durumda sonrasında yapılacak açıklamalar ve verilecek iletilar önemli olacak. TCMB’nin fonlama maliyeti 425 baz puan yukarıda iken neden daha düşük bir faiz artırımı yaptığını piyasalara iyi anlatması ve ikna etmesi gerekecek. Bu durumda Borsa endeksinde 1245 desteği ciddi biçimde test edilebilir ve bu seviyenin altına sarkması durumunda ise satışlar artabilir. Daha aşağıda 1222 ve 1200 destekleri takip edilecek. Dolar kurunda ise 7.85 seviyesindeki 50-günlük ortalamaya tekrar tepki yükselişi görebiliriz. Bu seviyenin üzerine yerleşmesi durumunda ise 8.10 seviyesindeki 22-günlük ortalamaya doğru yükseliş oluşabilir. Bu senaryoda piyasaların geçen haftaki morali ve iştahı zayıflayabilir.

TCMB’nin pas geçme ihtimali olmadığını düşünüyoruz. Böyle bir senaryo piyasalar için en kötü senaryo olacaktır.

ÇOCUĞUNUZA BORSA HESABI AÇIN yazım ilginizi çekebilir.

BBVA Garanti Yatırım: BİST’te strateji

Faiz ne kadar yükselecek? Ekonomi nereye gidecek? | Atilla Yeşilada – Işık Ökte

Kredi ve mevduat faizlerinde sonun başlangıcı…

Piyasalar: Salgın kimin umurunda, herkes mutlu

Leave A Reply

Your email address will not be published.