TMO son 3 yılda 223 bin ton fındık alımı yaptı

0

TMO verilerinden yapılan derlemeye göre, ofis ilk olarak 2006 senesinde fındık alımı için görevlendirildi ve bu görev 3 yıl sürdü. Bu kapsamda, 2006-2008 senelerinde toplam 694 bin ton kabuklu fındık alımı gerçekleştirildi. Kurum, piyasaların dengede tutulabilmesi için 2017’de yeniden görevlendirilirken, son zamanda kabuklu fındık alımlarına devam etti. Bu kapsamda, 2017-2018 senelerinda 87 bin üreticiden 150 bin ton ürün alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk kez geçen yıl hasattan evvel alım fiyatı açıklanırken, TMO tarafından bu kapsamda 50 bin üreticiden 73 bin ton kabuklu fındık alımı gerçekleştirildi.

Böylece, TMO 2017-2019 döneminde 223 bin ton kabuklu fındık almış oldu. Alınan kabuklu fındıkların 140 bin tonu doğrudan satıldı. 13 bin ton ürün ise fındık ve fındık mamulleri tüketim alışkanlığının artırılması ve daha uygun fiyatlarda tüketilebilmesi maksadıyla kavrulmuş fındık, rafine fındık yağı, fındık kreması gibi mamullerin imalatında kullanıldı.

TMO’nun satış noktalarında perakende ve toptan fındık ve fındık mamulleri satışları yapılıyor. Bu ürünlerin geniş kitlelere ulaşması için Tarım Kredi Kooperatifleri, Atatürk Orman Çiftliği ve ePttAVM.com aracılığıyla dijital ortamda da perakende satışlar gerçekleştiriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kavrulmuş fındık gereksinimini karşılamak için 2018 senesinde 388 ton, 2019 senesinde 510 ton, bu yıl da 500 ton kavrulmuş iç fındık satışı yapıldı. Böylece şuana dek ortalama 1400 tonluk fındık satışı gerçekleştirildi.

Üreticinin mağduriyeti gideriliyor

Fındık sektörünün yapısal sorunlarından biri olan arz-talep dengesizliğinden piyasadaki fındık fiyat aralıkları, fındık ihraç fiyat aralıkları ve üretici gelirleri etkilenirken, TMO tarafından yapılan alımlarla arzın düşük ya da yüksek olmasına bağlı piyasada oluşan aşırı düşük ya da aşırı yüksek fiyatlar karşısında fındık üreticisinin mağduriyeti gideriliyor.

Bunun yanı sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yıl da TMO’nun fındık alım fiyatını hasat döneminden evvel açıkladı. TMO’nun bu yılki fındık alım fiyatı, Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram başına 22,5 lira, levant kalite kabuklu fındık için 22 lira ve sivri kalite için 21 lira olarak belirlendi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.