TL varlıklar PPK kararını bekliyor: Dün iki yönde salınan dolar güne 7,73’lü seviyelerden başladı

0

İSTANBUL, 18 Kasım (Reuters) – Yeni ekonomi yönetiminin daha ortodoks politikalara dönüşünün ilk somut işareti olması beklenen TCBM’nin yarınki faiz kararı evvelsi yurtiçi piyasalarda bekleyiş hakim.

Hafta başından bu yana 7,6045 – 7,8000 aralığında iki yönde de salınan dolar/TL, dün yatırımcıların pozisyon ayarlamalarına ve kâr realizasyonlarına bağlı olarak 7.80 liraya kadar yükseldikten sonra akşam 7,68’li seviyelerde işlem gördü. Kur bu sabah 0904’te ise 7,7295 / 7,7350 seviyelerinde bulunuyor.

Küresel piyasalarda risk iştahı dün ABD’de açıklanan ve koronavirüs salgınının tesiri altındaki ekonominin hâlâ kırılgan olduğuna işaret eden perakende satış verisinin sonrasında güç kaybetti. Ay başından bu yana %11 yükselen dünya borsalarında düzeltme görülürken, güvenli liman para birimleri değer kazandı.

Ekonomi yönetiminin geçen hafta değişmesi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi yönetiminin “güven ve krebilite”yi ön plana çıkaran açıklamalarına destek vermesinin sonrasında TL geçen hafta dolar karşısında %10’a yakın değer kazanmıştı.

Yatırımcılar ekonomi kontrolündeki değişikliğin para politikasına ilk somut yansımasını ise TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) Perşembe günü açıklayacağı faiz kararında görecekler. Reuters anketine göre, Merkez Bankası’nın (TCMB) Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantısında politika faizini 475 baz puan artırarak %15’e yükselteceği tahmin ediliyor. halinde bu faiz artışının piyasalardaki faizlere belirgin bir yansıması olması beklenmiyor. Gecelik faizler hali hazırda %14,75, TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyet (AOFM) ise %14,72 seviyesinde. Lakin yine de piyasalar faiz kararını şu ana kadar yapılan açıklamaların ilk sınavı olarak görüyorlar. .XU100 geçen haftaki sert yükselişin sonrasında dün kâr realizasyonu ve yeni tecrit önlemlerinin bazı sektörlerde gelir kaybına neden olacağı beklentisiyle %2,57 düşüşle kapandı. Bankalar .XBANK %5,3 düşerken, Bim BIMAS.IS , Migros MGROS.IS gibi perakendecilik hisseleri günü artıda kapattı. Kayıplar havayolu hisselerinde THYAO.IS PGSUS.IS de belirgindi.

Türkiye’nin risk priminin göstergesi olan ve geçen hafta sert bir düşüşle 400 baz puanın altına gerileyen CDS dün 13 baz puan yükselişle 407 baz puana çıktı.

Deniz Yatırım tarafından yayımlanan değerlendirmede yurtdışı piyasalarda risk iştahının azalmasına ve CDS’teki artışa da değinilerek, “Hala kalıcı bir tersluk olduğu kanaatinde değiliz ve 19 Kasım’daki para politikası gelişmelerinin beklenmeye devam ettiğini düşünme pozisyonumuzu muhafaza ediyoruz. USDTRY paritesinde 7.83/84 seviyeleri aşılmadan ‘ihtiyatlı’ pozisyona geçmenin erken olduğu kanaatindeyiz.” denildi.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan TCMB’nin yarın “enflasyon karşısında yeterli derecede yüksek faiz oranını” geleneksel para politikası zemininde yapacağı beklentisinin piyasada ağır bastığını ifade ederek, “İletişim bacağı bu kadar iyi bir biçimde yönetilmişken, bunun aksiyon bacağının politika faizi artışı ile devam etmesini bekleriz. Bu aşamadan sonra da, politika faizi olarak adlandırdığımız repo faizinin ‘tek politika aracı’ olarak yeniden tesis edilerek yalınleşmenin ilanını da bekleyebiliriz.” dedi.

Bugün izlenecek gelişmeler arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin gerçekleştirdiği ekonomi şurası bulunuyor. Reel sektör ile istişare yapılacak olan şuraya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan katılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomide güven ve istikrarı tesis etme odaklı açıklamalarına dün de devam ederek, iş çevreleri, bankalar ve düzenleyici kuruluşlar ile istişarelere devam edeceklerini sözlerine ekledi

Elvan dün bakanlığın 2021 bütçesine ilişkin suallerı yanıtlayarak, “Türkiye yatırımcılar yönünden hem yerli hem de ülkeler arası yatırımcılar yönünden bir cazibe merkezi olsun istiyoruz. Bu noktada atılması gereken adımları yine kararlılıkla atacağız. Bunu özellikle vurgulamak istiyoruz.” dedi. izlenecek veriler arasında saat 17.15’te açıklanacak olan ABD Ekim ayı sanayi üretimi verisi bulunuyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.