TL varlıklar faiz kararı öncesi yükselişte

0

Investing.com –  Türk Lirası’nda yaşanan rekor kayıp sonrası TCMB Başkanı Uysal’ın görevden alınması verine Naci Ağbal’ın atanması, hemen sonrasında da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesiyle yerine Lütfi Elvan’ın atanması yurt içi piyasaları hareketlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi ve hukukta reform yapılacağını, enflasyonu düşürecek ve istikrar sağlayacak adımlar atılacağını açıklayarak yeni bir dönem vurgusu yapması piyasaları heyecanlandırdı. Mevcut politikalarla oldukça zor durumda olan TL varlıkların yeni politikalarla destekleneceği ve ilk olarak faiz artışıyla bu adımın atılacağı beklentisiyle döviz rekor düzeyden %10 düştü. Bugünkü PPK toplantısı evvelsinde USD/TRY 7,6380, EUR/TRY ise 9,0380 seviyesine geriledi.  Kasım ayının ilk haftasında 530 bp üzerine çıkan Türkiye CDS 5 Yıllık USD ise son gelişmelerle 392 bp seviyesine inerek Mart sonrası en düşük seviyeyi gördü.

PPK kararı evvelsi TL tarafındaki pozitif fiyatlama devam etmekte. Ons altının yükselen önlemlere karşın aşı gelişmeleriyle 1,850$ seviyesine gerilemesi ve dolar kurundaki düşüşle gram bugün de %1 üzeri değer kaybı yaşıyor. Rekor sonrası %12 düşen gram altın faiz kararı evvelsi 457 TL’ye geriledi.

BİST 100 tarafındaki düşüş ise küresel fiyatlamalara uyumlu. Yükselen vaka sebebiyle sıkılaşan önlemlerin fiyatlanmasıyla küresel endeksler dünün sonrasında bugün de düşüş yaşıyor.

Yazar: Deniz Engin

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.