TL, döviz karşısında bu hafta %10 değer kazandı

0

Investing.com – TCMB’nin beklenen faiz artışını yapmaması sonrası kurdaki yükseliş hız kazandı ve geçen hafta yeniden rekor tazeledi. Cuma gecesi itibariyle ekonomi cephesinde yaşanan gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla TL, bu hafta son senelerin en sert yükselişini yaşadı ve USD/TRY %10, EUR/TRY ise %12 düştü. PPK sonrası tüm kazancını silen dolar kuru haftanın son işlem gününde 7,61’e, euro kuru ise 9,0 seviyesinin altına geriledi.

Risk priminin de 400 bp seviyesi altına inmesiyle TL varlıklardaki yükseliş bu hafta iyice hızlandı ve TL, açık ara haftanın en çok değer kazanan parası oldu.

Bugün yurt içinde açıklanan sanayi üretimi ve perakende satışların da Eylül’de beklentileri karşılamasıyla fiyatlamalar TL pozitif olarak devam etmekte.

Gelecek hafta yapılacak PPK toplantısı hem faiz artırımı hem de izlenecek yeni politikaların bilinmesi için son derece önemli. Mevcut politika faizinin piyasa fonlamasının altında olması sebebiyle beklenti 400 bp ve üzeri bir oranda faiz artışı, lakin merkez tek seferde bu oranda bir faiz artışına gitmek yerine daha ölçülü faiz artışının yanında sözlü yönlendirmeyi de kullanabilir.

PPK  evvelsi TL varlıklardaki iyimserliğin sürmesi bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Leave A Reply

Your email address will not be published.