Ticaret Bakanlığı’ndan 81 İle İhracat atağı…

0

Ticaret Bakanlığı hayata geçirdiği “81 İlde İhracata İlk Adım Programı” ile yeni bir ihracat hamlesi başlattı. Program içerisinde Bakanlık, Türkiye genelinde sahaya inerek potansiyeli olduğu halde ihracat yapamayan firmaları ihracata yönlendirecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:

“Program ile ihracat ailemize, Türkiye genelinde değişik sektörlerde çiçeği burnunda üyeler kazandırmış olacağız. Türkiye ihracatla büyümeye devam edecek.”

“Türkiye genelinde ihracat seferberliği başlatıyoruz. 81 ile bu projemizi yaygınlaştırarak, il ve ilçelerimizde yeşeren yeni üretim ve ihracat hikayelerini paylaşıyor olacağız.”

Ticaret Bakanlığı, ihracat atağını “81 İlde İhracata İlk Adım” Programı ile sürdürüyor. Program içerisinde Bakanlık, Türkiye genelinde sahaya inerek potansiyeli olduğu halde ihracat yapamayan firmaları ihracata yönlendirecek. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde “81 İlde İhracata İlk Adım” Programını tanıttı. Program, ihracat potansiyeli olduğu halde hiç ihracat yapmamış ya da son 10 yılda bir kez ihracat yapıp bırakmış firmalara danışmanlık hizmeti verilmesini kapsıyor. Bu doğrultuda, alanında uzman mentorlarla firmaların bir araya getirilmesi ve firmalara mentorluk hizmeti verilmesi hedefleniyor.

“81 İLDE POTANSİYELİ OLAN FİRMALAR ARAŞTIRILACAK”

Firmaların sahip olduğu sahip olduğu detaylarını bütüncül yaklaşımla incelediklerini aktaran Pekcan, sonrasında firmalarla konuşarak ihtiyaçları analiz ettiklerini anlattı. Pekcan şu değerlendirmede bulundu: “5 ilimizde kapasite raporuna haiz 6 bin 882 şirketimiz mevcut. Bunların içinden 2 bin 773 şirketimizın ihracat potansiyeli olduğunu tespit ettik. Programı daha kapsamlı bir kitleye yaymadan evvel, mümkün olan en kaliteli yapıya kavuşturmak maksadıyla 5 ilde uygulamalarımızı sürdüreceğiz. 40 ilimizde kapasite raporu olan 16 bin 570 şirketimiz var ve bunların arasında 7 bin 277 şirketin ihracat yapma potansiyeli olduğu halde ihracat yapmadığını tespit ettik. Şu an saygınlığıyla çalışmanın ikinci aşamasında 70 il için potansiyel ihracatçı pozisyonunda olan 11 bin 444 şirketimiz ile ilgili analizleri de tamamlamış bulunuyoruz. 81 il için de analizlerimizi süratle tamamlayacağız.”

“YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜN ÜRETEN FİRMALAR PİLOT UYGULAMADA OLACAK”

Pekcan, firmaların üretim ve ihracat kapasitelerini gözlemlediklerini ifade ederek, 40 ilde üretim yapan firmaların üretimlerini teknolojik olarak 4 sınıfta gruplandırdıklarını anlattı.

Pekcan, yüksek teknolojili ürün üreten firmaların pilot uygulamada yer almasını sağlayacaklarını söyleyerek şunları kaydetti:

“Programımızın veri kriterlerine uyan firma seçiminden başlayacağız. Daha sonra her firmayla birebir ihtiyaç analizleri yapacağız. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda da firma gereksinimlerine uygun mentorları tespit edeceğiz. 6 ay sonunda programı değerlendirerek 81 ildeki firmalarımız için, onların gereksinimlerine uygun yol haritalarını tespit etmiş olacağız.”

“HER ŞİRKETİN ÖZEL GEREKSİNİMLERİNİ ANALİZ EDECEĞİZ”

“Firmalarımızla yaptığımız birebir görüşmelerle firmalara uygun özel mentor havuzu oluşturuyoruz ve firmalarımızı mentorlarıyla eşleştirerek programa başlıyoruz. Mentorlarımızın lüzumlu bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduklarından emin olacağız ve günün sonunda programın başarısını etkileyen belki en mühim kriter, alanında uzman doğru bireylerle çalışarak onun uzmanlık alanında ihtiyaç hisseden şirketimizı bir araya getirmek olacak. Program içerisinde mentorlarımız 6 ay süresince her hafta en az 4 saat kesintisiz olarak şirketimizla birlikte çalışacak. Sürekli bir etkileşim halinde olacaklar ve önüne engel oluri sıra sıra aşacaklar. Bu görüşmelerin yüzde 50’sini yüz yüze, yüzde 50’sini de çevrimiçi olarak planlıyoruz. Tabii pandemi koşulları elverdiği ölçüde. Ama daha da fazla geciktirmek istemiyoruz projemizi.”

“FİRMALARA EXİMBANK TARAFINDAN ÖZEL DESTEK VERİLECEK”

İHRACAT SEFEBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ

Leave A Reply

Your email address will not be published.