Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat artışı yapan 208 firmaya ceza kesti

0

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların son zamanlardaki fahiş fiyat artışları yönündeki şikayetlerin değerlendirildiğini belirtti ve Türkiye genelinde başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere denetimlerin artırıldığını sözlerine ekledi Bakanlık denetimler içerisinde 208 şirkete 6 milyon 870 bin lira para cezası kestiğini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ticaret Bakanlığı, son günlerde vatandaşlardan fahiş fiyat artışlarına yönelik şikayet başvuruları üzerine Türkiye genelinde başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha denetimlerini artırmıştır.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Muhafaza edilmesi ve Piyasa Gözetimi ve İç Ticaret Genel Müdürlükleri ile Ticaret İl Müdürlükleri koordinasyonundamarketler, pazar yerleri ve toptancılarda arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti maksadıyla 81 ilde denetimler gerçekleştirilmiştir.

Denetimler sonucu normalin üstünde fiyat artışları gözlemlenen ürünler tespit edilerek, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından incelemeye alınan firmalardan savunmaları alınmaktadır. Haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara 10 bin TL’den 100 bin TL’ye, stokçuluk faaliyetinde yer alanlara ise 50 bin TL’den 500 bin TL’ye varan idari para cezası uygulanmaktadır.

Bunun yanı sıra Ticaret Bakanlığı koordinesinde Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ve TOBB ile TESK temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri ve perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu şimdiye kadar, sonuncusu 15 Ekim 2020 tarihinde olmak üzere, toplam 8 toplantı gerçekleştirmiştir.

33 FARKLI İLDE 1500 FİRMA DENETLENDİ

Bunun yanısıra, haksız fiyat artışlarına yönelik Ticaret İl Müdürlükleri ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 33 farklı ilde toplamda ortalama 1500 firma denetlenmiş ve söz konusu denetimlere ilişkin raporlar da Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Sekretaryasını yürüten İç Ticaret Genel Müdürlüğüne iletilmiştir.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun oluşturulduğu 17 Nisan tarihinden bu yana Ticaret İl Müdürlükleri, Reklam Kurulu, CİMER, E-Devlet ve Bakanlığın internet sitesi üstünden toplam 1625 adet başvuru Kurula intikal etmiştir.

ŞİKAYETLERİN BAŞINDA SEBZE VE MEYVE, TEMEL GIDALAR, TIBBİ MALZEMELER BULUNUYOR

Fahiş fiyat artışına ilişkin olarak Kurula intikal eden şikayetlerin başında; sebze ve meyveler ile temel gıda ürünleri, cerrahi maske, el dezenfektanı vb. koruyucu sağlık ürünleri, değişik temizlik ve hijyen ürünlerine yönelik başvurular gelmiştir.

Diğer taraftan sebze ve meyvelerde yaşanan fiyat artışlarının tespiti maksadıyla Bakanlığımızca toptancı hallerinde re’sen başlatılan denetimler içerisinde Hal Kayıt Sistemine (HKS) bildirimlerinde alış ve satış fiyat aralıkları arasında fahiş farklar yer aldığı tespit edilen firmalardan da savunmaları istenilmiştir.

HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULUNDAN 208 ŞİRKETE 6,9 MİLYON TL CEZA

Gerek gelen şikayetler gerekse Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca re’sen yapılan incelemeler içerisinde şimdiye kadarki zaman içerisinde 1861 dosya karara bağlanmıştır.

Bu kapsamda Kurul tarafından fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 208 şirkete toplam 6.870.000 TL idari para cezası uygulanması kararlaştırılmıştır.

İdari yaptırıma konu uygulamaların, 166’sının toptan sebze ve meyve, 20’sinin temel gıda ürünü ve diğer ürünlerle ilgili olduğu görülmektedir.

Bunun yanı sıra 788 başvurunun incelemesi ve savunma süreci devam etmektedir.

Diğer taraftan ürünlerin fiyat aralıklarındaki haksız artışlar ve Covid-19 salgını içerisinde Reklam Kurulunca yürütülen denetimler neticesinde 303 firma/kişi hakkında toplam 13,3 milyon TL idari para cezası uygulanmıştır.

ÜRÜN ETİKETLERİNDEKİ AYKIRILIK SEBEBİYLE 1,2 MİLYON LİRA CEZA

Bakanlığımız Ticaret İl Müdürlükleri tarafından 2020 yılı ilk 8 ay itibariyle fiyat etiketi düzenlemeleri içerisinde 16 bin 936 firma denetlenmiş, aykırılığı tespit edilen 2 bin 997 ürün etiketi için 1,2 milyon TL tutarında para cezası uygulanmıştır.

Ticaret Bakanlığı olarak, gerek re’sen gerekse vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine fahiş fiyat artışları ile stokçuluk eylemlerinin yakın zamandan takibi maksadıyla denetimler tüm Türkiye genelinde hız kesmeden devam edecek ve bu tür uygulamalara geçit verilmeyecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.