TCMB faizi %15’e çekti, sadeleşmeye gitti, ek sıkılaşma mesajı verdi

0

TCMB açıklaması  aşağıda, yorumlar fırında

Para Politikası Kurulu (Kurul),

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine

Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üstünden yapılmasına

karar vermiştir.

Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Lakin, son günlerde artış gösteren Covid-19 vakaları sebebiyle önümüzdeki zamanda küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.

İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Yükselen vaka rakamları sebebiyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle yükselen iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini ters etkilemektedir.

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, ülkeler arası gıda fiyat aralıklarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü ters etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın zamandaki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle beraber, para politikasındaki kararlı duruşla birlikte bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa zamanda yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki zamanda parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üstünden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Özlem Derici Şengül PPK Beklentisi’ni Yazdı

FÖŞ anlattı:  Türkiye’nin 3 Büyük Finansal Probleminu Çözmek Zorundayız

Cüneyt Akman:  BİR FAİZ LÜTFEN! “YALIN” OLSUN… YA DA SEVEYİM SİZİN NORMALİNİZİ!

Prof. Dr. Emre Alkin: Naci Ağbal ile Konuştum! Faizi Arttıracağına İnanıyorum!

Leave A Reply

Your email address will not be published.