TBMM Başkanı Şentop, Kırklareli Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2020-2021 akademik yılı açılış dersine katıldı

TBMM Başkanı Şentop, Kırklareli Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2020-2021 akademik yılı açılış dersine katıldı

Şentop: “Gençlerimizi bu yeni şartlara göre yetiştirmemiz, gençlerimiz de kendilerini bu önümüzdeki zamanlarda dünyayı hedefleyerek dünya içerisinde, ülkemiz içerisinde etkin, donanımlı bir fert olarak yetiştirme mecburiyetlerini görmeleri gerektiğini ifade ediyorum”

“Geleceğe dair değerlendirmelerde yer alan akademisyenler, yazarlar, düşünürler, 50-100 yıl içerisinde dünya çapında etkili ülkeler, hangileri olacak diye bir değerlendirme yaptıklarında, ilk 5 ülke arasında mutlaka Türkiye‘yi sayıyorlar”

ANKARA – Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, “Gençlerimizi bu yeni şartlara göre yetiştirmemiz, gençlerimiz de kendilerini bu önümüzdeki zamanlarda dünyayı hedefleyerek dünya içerisinde, ülkemiz içerisinde etkin, donanımlı bir fert olarak yetiştirme mecburiyetlerini görmeleri gerektiğini ifade ediyorum” dedi.

Şentop, şöyle konuştu:

“20. yüzyılın son çeyreğinde değişimin hızını dikkate aldığımızda kuşaklar arası çatışmanın, kültür farklılığının o kadar çok büyük mesafelerle açıldığını görmemiz gerekir. Bambaşka bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bakın işimdi biz burada üniversitelerin açılış dersinin yapıyoruz. Ben sizleri dinleyebiliyorum, siz beni dinleyebiliyorsunuz, ben sizi görüyorum, sizler beni görüyorsunuz. Bir çok toplantı böylece yapılıyor. Türkiye’de Bakanlar Kurulu toplantıları Nisan, Mayıs aylarında böylece görüntülü olarak uzaktan yapıldı. Yalnızca Türkiye’de değil, bir çok ülkede yapıldı. Ülkeler arası bir çok toplantıya böylece katıldım. 80’li senelerin ilk yarısında gazeteleri, basın yayın organlarını takip ederdim. Hatırlıyorum, gazetelere incelediğimizde yüzde 95 bazı zaman daha fazla yüzde 98,99 Türkiye sınırları içerisindeki haberlerden, olaylardan biraraya geliyordu. Olağan dışı olaylar yabancı ülkelerden yer alırdı. Haberlerin çok büyük kısmı yurtharicinde gerçekleşen olaylarla ilgili. Ortalama bir aydır Amerika seçimleri tartışılıyor. Dünyanın her hangi bir yerindeki, ülkelere göre değişiyor, Türkiye’yi de etkiliyor, ekonomik olarak etkiliyor. Amerikan borsasındaki gelişmeler, Amerikan dolarındaki gelişmeleri, Amerika Merkez Banka Sistemi aldığı kararlar Çin’i de, Türkiye’yi de etkiliyor. Küreselleşme dediğimiz şey, bizi o kadar bir araya getirdi ki, her şey küreselleşti. Dünya çapındaki her gelişmeden etkilenmemiz, hem de bu olanakları kullanarak tesir etmemiz yani etkilememiz söz konusu duruma geldi. Bilgi, birikimin bir takım sonuçlar üretimin çok önemli duruma geldiği bir sürecin içerisindeyiz.”

Göç problemina da işaret eden Şentop, “Yalnızca yaşacağımızı düşündüğüm çatışmanın başlangıcı olarak gözüküyor. Dünya nüfus hareketlerine incelediğimizde, önemli dramatik bir tabloyla karşı karşıyayız. 1750 senesinde 1950 yılına kadar dünya nüfusunda mühim bir artış var. 1750’de ortalama 790 milyondan 1950 senesinde 2 milyon 500 milyona çıkmış. Ama bu zamanda kıtalar üstündeki nüfus oranlarında mühim bir değişiklik yok. 1750’de dünya nüfusunun Afrika yaşayan oranı yüzde 13’ler civarındayken, Asya’da yaşayanlar yüzde 62-63, Avrupa’da yaşayanlar yüzde 21 oranda. 1950’de Afrika’da yaşayan oranı yüzde 10 civarında, Asya’da yaşayanlar yüzde 55, Avrupa’da yaşayanlar yüzde 21 civarında. günümüze sıra geldiğinde mühim bir değişiklik göze çarpıyor. Afrika yüzde 16 civarında, Asya yüzde 50’ler civarında, Avrupa yüzde 10’a düşmüş. 2100 yılı nüfus projeksiyonlarında Afrika’da yaşayanların oranının yüzde 40’a çıkacağı, Asya’dakilerin oranının yüzde 40’a düşeceği, Avrupa’da yaşayanların yüzde 5’e düşeceği tahmin ediliyor. Gençlerimizi bu yeni şartlara göre yetiştirmemiz, gençlerimiz de kendilerini bu önümüzdeki zamanlarda dünyayı hedefleyerek dünya içerisinde, ülkemiz içerisinde etkin, donanımlı bir fert olarak yetiştirme mecburiyetlerini görmeleri gerektiğini ifade ediyorum” değerlendirmesini yaptı.

(AUÖ-BC-NT-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AHMET UMUR ÖZTÜRK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.