TBB Başkanı Aydın: Bu sağlıklı ve sürdürülebilir değil

0

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, beklentilerinin TL cinsinden tasarrufun özendirilmesi olduğunu sözlerine ekledi Aydın böylece Merkez Bankası fonlamalarına daha az ihtiyaç duyulan bir finansman yapısına ulaşmak olduğunu vurguladı.

Salgının ekonomik çerçevede ters etkilerini sınırlandırmak için çok yönlü politikalar tasarlandığını söyleyen Aydın, pandemi döneminde, bankacılık sektöründeki gelişmeleri rakamsal olarak değerlendirdi.

Aydın, “Bilanço toplamı 6 trilyon TL’yi geçti. Gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde ortalama yüzde 105 olan toplam aktiflerin milli gelire oranı, son 9 yılda 21 puan artarken, ülkemizde son 9 ayda 24 puan artarak yüzde 129’a ulaştı. Kredilerin milli gelire oranı 2019’a göre 15 puan artarak yüzde 77’ye yükseldi.

Bilançoda, kredilerin payı yüzde 59, mevduatın payı yüzde 57’dir. Menkul değerler portföyü de dikkate alındığında ekonomiye sağlanan finansmanın bilanço içindeki payı yüzde 76’ya ulaşmaktadır. Mevduatın yüzde 46’sı, kredilerin yüzde 64’ü TL cinsindendir. Yani TL finansman ihtiyacı yüksektir.” dedi.

Aydın, “TL krediler ile TL mevduat arasındaki fark Ekim sonunda 700 milyar TL’yi aştı. Finansman önemli ölçüde çok kısa vadeli repo yoluyla yahut swap yoluyla Merkez Bankası’ndan sağlandı. Özellikle swap dahil Merkez Bankası’nın piyasa fonlamasının 550-600 milyar TL’ye ulaştığı görüldü. Bu durum, sıhhatli ve sürdürülebilir değildir. Kredilerin ortalama vadesi 1 yıldan uzun, mevduatın vadesi 3 aydan az, Merkez Bankası fonlaması ise çok daha kısadır. Bu zamanda, yabancı para kaynak talebinin azalması sebebiyle bankalar yurtdışına net borç ödemeye devam ettiler” açıklamalarını yaptı.

Tasarruf mevduatının yalnızca yüzde 42’sinin TL cinsinden olduğunu vurgulayan Aydın bunun risk yönetimi yönünden bu çok yüksek bir oran olduğunu ve yönetilmesinin kolay olmadığını vurgulayarak, “Bunu hep söylüyoruz.

Ülkemizde, ekonomik faaliyetin finansmanının çok büyük bölümü, bankacılık sektörü tarafından yapılmaktadır. Temel olarak, sermaye piyasasının finans sektörüne katkısının artırılmasına ihtiyaç vardır. Özellikle katılım bankacılığının bankacılık sektöründeki payının artırılması, risklerin daha etkin yönetilmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Aynı etkinlikte konuşan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da Türk Lirası’ndaki değerlenmenin ivme kazanacağına inandıklarını sözlerine ekledi

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, sektörün görünümüne ilişkin etkinlikte yaptığı değerlendirmede bankacılıkta 4. çeyrekte marjların daralmaya devam edeceğini sözlerine ekledi

Leave A Reply

Your email address will not be published.