Tavuk Çiftliği Devlet Desteği 2020

0
Tavuk çiftliği kurmak isteyen yatırımcılar için devletin yaptığı tavuk çiftliği proje destekleri hakkında sizlere biraz bilgi vermek istedik. TKDK Tavuk Çiftliği Proje destekleri 2020 yılında gerekli evraklar nasıl başvurulur gibi detaylar yazımızda..
Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu Devlet Desteği 2020
Koyun ve inek yetiştiriciliğine göre çok daha değişik bir alan olan kanatlı yetiştiriciliği, işini hakkı ile yapan yatırımcıyı, büyükbaş yahut ufak baş sektörüne göre, çok daha kısa zamanda zengin edebilecek bir yatırım türüdür. Tavuk çiftliği kurmak, başlı başına özveri isteyen bir iş olduğundan, ihmale ve kararsızlığa yer vermemektedir. Eğer yumurta yahut beyaz et satarak para kazanmak gibi bir hedefiniz var ise, paradan evvel bu işi yapmak hakkında ciddiyetiniz önem taşımaktadır. Paranız olmasa da, hayvancılık kredisi veren bankalar ve Tarım ve Hayvancılık sektöründe destek veren Kamu Kuruluşlarından destek alarak işiniz kurabilirsiniz. Bu içeriğimiz de siz değerli okuyucularımıza finans kuruluşlarından hayvan kredisi çekerek Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu hakkında bilgiler anlatacağız.
Tavuk Çiftliği Kurulumu Nasıl Yapılır?
Kurmak istediğiniz tavuk çiftliği tamamen sizin yatırımınıza bağlıdır. Yumurta yahut beyaz et üretimi için yapacağınız tercihle beraber hayvan sayısı ile kısa ve uzun soluklu zamanda hedeflerinize göre bir çiftlik kurmalısınız. Amacınız 300-500 adet tavuk besleyerek, ek gelir elde etmek ise, profesyonel prefabrik tavuk çiftliği kurmanız gerekmez. Böyle bir tavuk çiftliğini bankadan 20 bin lira hayvancılık kredisi çekerek kurabilirsiniz Lakin amacınız 20.000 yarka yer alan büyük bir çiftlik kurmak ise, hiç sermayeniz yok ise banka kredisi ile bu projeyi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Günümüzde kurulan tavuk çiftlikleri 3 tiptir. Bunlardan prefabrik, çadır tipi ve ev tipi konteyner tavuk çiftlikleridir. Eskiden olduğu gibi, 50 metreye 15 metre büyüklüğünde bir bina inşa etmek çokta mantıklı değildir. Çünkü betonarme bir bina için sermayeniz yetmeyeceği gibi, hayvan kredisi ile de karşılayamazsınız.
TAVUK ÇİFTLİĞİ KURULUMU
Prefabrik Çiftlik Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar;
Prefabriğin büyüklüğü ve tercih edilen malzemenin kalitesi,
Prefabriğin iç ve dış yalıtım seviyesi ile izolasyonu,
tercih edilen pencere adedi ve pencerelerde ki camın kalitesi,
İç dizaynda holluklar, yumurtalıklar, suluk ve yem sistemleri,
en mühim konulardan biri de, çiftliği kurmak istediğiniz bölgenin mevsimine göre, ısıtma sistemi kurulup kurulmayacağıdır.
Sektöre karar vermediyseniz, ufakbaş hayvancılık yapmak talep edenlere verilen koyun kredisi ve avantajlarını göz atabilirsiniz.
Yine tavuk çiftlik kurulumu için hayvan kredisi çekmeden evvel yapılması gereken en mühim husus, arazinin teminidir. Eğer adınıza kayıtlı tavuk çiftliği kuracağınız bir araziniz varsa bile, İl özel idaresine bir dilekçe ile başvurarak, tavuk çiftliği kurmak istediğinizi ve bu çiftliğin kurulumu için arazinin uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Başvuru Daha sonra İl Özel İdaresi tarafından, tavuk çiftlik kurmak istediğiniz arazi denetlenecek ve tavuk çiftliği kurulumu için yasal şartları taşıyıp taşımadığı incelenecektir. Dikkat edilecek hususlar ise, adınıza kayıt durumu yahut kira sözleşmesi, meskun mahal olup olmadığı, en yakın yerleşim merkezine mesafesi, çiftliğin elektrik ve su şebekesinin olup olmadığı ve bu alana kaç tavuk kapasiteli çiftlik kurulabileceği gibi hususlardır. Başvurular Daha sonra Orman Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, TEDAŞ gibi kuruluşlar ile de görüşmeniz gerekebilir. Yine yasal prosedürlere takılmamak için, internetten okuduğunuz bilgiler ile sınırlı kalmayıp, projeniz için ikamet ettiğiniz yerde ki Tarım ve Orman Bakanlığına ve Belediye Başkanlığınıza müracaat ederek, uymanız gerekenler ve güncel hibe ve teşvikler hakkında bilgi almalısınız. Yasal prosedürler ile bu kadar uğraşmak istemezseniz, tüm evrakları tam olan ve satışa sunulan bir tavuk çiftliğini satın alabilirsiniz. Ya da, profesyonel olarak bu işi yapan, tüm yasal prosedürleri sizin yerinize halledecek, hayvan kredi nakit başvurusu yapacak, uzman bir firmadan teklif alabilirsiniz.
Satılık tavuk çiftliklerini buradan takip edebilirsiniz.
ETLİK PİLİÇ ÇİFTLİĞİ
Organik Salma Tavuk Çiftliği Kurmak Mantıklı mı?
Son yıllarda, popüler olan ve bankadan kredi çekerek 50-100 tavuk ile birlik ufak yatırımcının tercih ettiği projelerden biri de organik salma tavukçuluk projeleridir. Organik tavuk yumurtaları, köy yumurtası adı altında satışa sunulduğundan fiyat aralıkları herkes tarafından bilinen yumurtaların iki katı civarındadır. İstanbul’da 1 TL. fiyat biçilen organik tavuk yumurtaları görebilirsiniz. Bu sebeple salma Tamamen doğal tavukçuluk işine giren birçok çiftçi ve girişimcimiz mevcuttur. Eğer sizde böyle bir proje içine girmeyi planlıyorsanız, kredi çekerek girişimi gerçekleştirmeden evvel yapmanız gereken ilk şey, yumurta satışı için pazar araştırmasıdır. Çünkü günlük 10 adet yumurta için pazar bulabilirsiniz Lakin, her gün 500 adet yumurtanın satışı oldukça zor olacaktır. Pazar araştırması yapmayan dostlarınızın önerilerini dinleyerek bu işe girmeyin ve mutlaka satış yapmayı hedeflediğiniz esnaflar ile net görüşmeler sağlayın.
Tavuk Çiftliği Hibe Destekleri
Kırsal kalkınma kurumu 3 farklı projesi ile destek vermeye devam etmektedir. Kuruluş
101-3 nolu tedbiri ile kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler için destek verirken,
101-4 nolu tedbiri ile de “Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelere” destek sağlamaktadır.
Yine 103-3 nolu tedbir, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması için destek vermektedir.
İPARD ve İPARD2 projesi içerisinde Kırsal kalkınma kurumuna tavuk çiftliği kurulumu için hibe ve teşvik başvurusunun nasıl yapılacağını bu linkteki resime tıklayarak göz atabilirsiniz. Bu görselde başvuru süreci Sıra sıra anlatılmıştır.
ORGANİK TAVUK ÇİFTLİĞİ
İkinci bir destek Tarım ve Orman Bakanlığının projeleri içerisinde yaptığı 30 bin lira hibe projesidir. Devlet yerli üretim için, köye dönüş yaparak, hayvancılık ve tarımla uğraşan çiftçilere faizsiz ve geri ödemesiz kredi desteği sağlıyor. Kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler 30 bin lira hibe kredi için başvuru yaptılar ve şuan başvurular sonuçlanmak üzere.
Köye kesin dönüş yapan 15.000 insana 30’ar bin lira tarım ve hayvancılık hibesi verilmesi planlanıyor. hala tasarım aşamasında olan proje ile beraber Milli Tarım Projesini gündeme getirilmesi bu proje ile beraber birçok hibe, teşvik ve faizsiz kredi paketlerinin gündeme gelebileceği değerlendiriliyor.
Kosgeb kredisi ile kümes hayvanı yetiştiriciliği ve tavuk çiftliği kurulumu
İş kurmak isteyen girişimcilere 2020 senesinde da desteklerini sürdürecek olan kuruluş, hayvan satın almak için para ödemezken, 32 saatlik eğitimlerine katılan girişimcilere nace kodları içerisinde destek sağlıyor.
Kosgeb’in desteklediği projeleri içerisinde 10, 10.01, 10.11, 10.12, 10.13 numaralı nace kodları ile Kümes hayvanı işlenmesi ve saklanması, et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı için hibe vermektedir. Bunun haricinde, suluk alımı, yarka satın alma, civciv alımı tavuk çiftliği kurulumu için; KOSGEB HİBE KREDİ DESTEĞİ VERMEMEKTEDİR.
Ziraat bankası tavuk çiftliği kredisi ve şartları
İlk bankamız Ziraat Bankasıdır. Ziraat, tavuk çiftlik kurmak isteyen kullanıcılarına yıllık %5 faiz oranı ile kümes hayvanı çiftliği kredisi vermektedir. Bu krediyi çekmek için banka şubesine bizzat başvurmak gerekir. Bankanın kredi temsilcileri, sizlere;
Projenizin detayları,
Kaç tavuk kapasiteli çiftlik kuracağınız,
Kuracağınız çiftlik için sermayeniz olup olmadığı,
Talep ettiğiniz banka kredisi miktarı,
Çiftliği kuracağınız arazinin size ait olup olmadığı,
Kaç yıl süre ile kredi talep ettiğiniz
gibi konularda danışmanlık hizmeti vererek, yatırım için kredi alıp alamayacağınızı değerlendirecektir. Eğer yüksek miktarda kredi çekmek istiyor iseniz, banka sizden belirli oranlarda teminat isteyebilir. Lakin talebiniz organik yahut salma tavukçuluk için 20-50 bin lira seviyesinde ise, kredi notunuzda problem yok ise, kısa zamanda kredinizi çekebilirsiniz. Bazı girişimciler Ziraat’ten 250-500 bin lira kredi talep ettiklerinde bankanın teminat isteklerinin yerinde olmadığı hakkında yorum yapmaktalar Lakin yıllık %5 faiz oranı ile hayvan kredisini başka bir bankadan alamazsınız. Ziraat bankası hindi yetiştirenler için beş bin, kaz, ördek, bıldırcın ve yumurta tavuğu için bin, deve kuşu için 100, damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu için 10 bin hayvan yetiştirme şartı getirmiş olup, bu sayılar altına damızlık kanatlı kredisi vermemektedir. Lakin amacınız etlik piliç ise 10 bin, yumurta tavuğu ise 7.500, ördek yahut kaz ise 2.500, deve kuşu yetiştirmek ise 50 adet hayvan satın almak zorundasınız. Banka hindi yetiştirme kredisini ayrı bir kısımda listelemiş olup, hindi yetiştirmek talep edenler ise en az bin hayvan satın almak zorundadır.
Ziraat bankasının hayvan kredisini buradan incelebilirsiniz. Krediyi hem hayvan satın almada, hemde çiftlik için lüzumlu tüm giderlerde harcayabilirsiniz. bunun yanısıra hiçbir bankada olmayan yılda bir ve 7 sene vadeli tek kredi Ziraat Bankasındadır.
Özel banka kredileri ile tavuk çiftliği kurmak
İşbankası, Denizbank, Akbank, Şekerbank, Vakıfbank, TEB, Garanti, Finansbank ve diğer tüm devlet ve özel bankalar tarım alanında hayvan kredisi verirler Lakin bu kredilerin vadeleri ve faizleri Ziraat Bankasının gibi değildir. İhtiyaç kredilerinin faiz oranlarının %1 seviyelerine yaklaşması ve 48 ay (4) yıl vadeli kredi verilebilmesi sebebiyle, bu bankaların tümünden 48 ay vadeli hayvan kredisi niteliğinde kişisel ihtiyaç kredisi faydalanabilirsiniz.
Eğer amacınız yalnızca iş kurmak ise, faizsiz teşvik alabileceğiniz biz sektör araştırmakta iseniz Devlet destekli esnaf kredisi veren bankalara başvurunuz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.