Taşıt Kredisi

0

Ticari ya da şahsi olarak araca duyulan ihtiyaçlar, yüksek fiyatlar nedeniyle insanları taşıt kredisi almaya sevk etmiştir. Sıfır ya da ikinci el araç almak isteyen fakat bütçesi yeterli olmayan kişilerin sıkça kullandığı taşıt kredisi, pek çok banka tarafından farklı faiz oranları uygulanarak verilmektedir. Her türlü araca uygun kredi imkanı veren bankalar, sürücüler için büyük kolaylıklar geliştirmişlerdir.

Taşıt Kredisi Nedir?

Otomobil ya da ticari araç almak isteyenlerin, bankalardan aldıkları kredi türüne taşıt kredisi denir. İkinci el ya da sıfır araçlar için taşıt kredisi alınabilir. İkinci el araçlar için alınan taşıt kredilerinde arabanın en fazla 5 yaşında olması şartı vardır.

Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Bankalar sürücülere kolaylık sağlamak amacıyla verdikleri taşıt kredisinde bazı şartlar aramaktadırlar. Taşıt kredisi şartlarının sağlanması halinde her sürücü kredi alarak araç sahibi olabilir. Sürücüler öncelikle kredi alacakları bankanın taşıt kredisi seçeneklerine bakmalıdırlar. Her bankanın faiz oranları aynı olmadığı için kendilerine en uygun krediyi veren bankayı seçmelidirler. Banka tercihi yapıldıktan sonra alınacak araca karar verilmeli ve bankaya taşıt kredisi için başvuruda bulunulmalıdır.

Sıfır araç alımlarında genellikle araç satış bedelinin yüzde 10 ya da yüzde 30’luk kısmı peşin ödenir, kalan yüzde 70 ya da yüzde 90’lık kısım takside bölünür. İkinci el araç alımlarında ise aracın yaşına bakılarak peşinat belirlenir. Kasko miktarının yüzde 60 ya da yüzde 80’i kadar kısım takside bölünür, yüzde 20 ya da yüzde 40’lık kısım ise peşin olarak ödenir.

Taşıt kredileri genellikle en fazla 60 ay vadeli olacak şekilde ayarlanır. Sıfır araç alımlarında kredi için kefil istenmezken, ikinci el araç alımlarında kredi, müşteriye göre farklılık gösterebilir. Sıfır araç alırken taşıt kredisi kullanılırsa banka, kredi taksitleri bitene kadar araca rehin koyar. Taksitlerin bitmesinin ardından araç sahibi rehini kaldırmak için bankaya ya da anlaşmayı yapan bayiye talimatta bulunur. İkinci el araç alırken bazı bankalar kefil isterken bazıları sadece araca rehin koymak isteyebilir. Müşteriye uygulanacak prosedür, müşterinin kredi notuna ve banka geçmişine bakılarak yapılır.

Taşıt Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt kredisi almaya karar veren sürücüler krediyi hangi bankadan alacaklarına, bankaların ne kadar faiz oranı uyguladıklarına ve ne tür masraflar çıkardıklarına bakmalıdırlar. Bunların yanı sıra bankalardan kredi alıp alamadıklarını ve kredi puanlarının ne olduğunu da mutlaka sorgulamalıdırlar. Böylece kredi notu düşük olanlar ya da bankalarla geçmişinde kötü durumlar yaşayanlar, kredi başvurularının reddedilme olasılığına karşı hazırlıklı olabilirler. Sürücüler aylık vade planlamasının yanında her ay ne kadar ödeme yapacaklarını belirledikten sonra taşıt kredisi başvurusunda bulunabilirler.

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Seçilir?

Taşıt kredisi alırken öncelikle kredi için ne kadar peşinat ödeneceğine karar vermek gerekir. peşinat ödemeden hiçbir banka taşıt kredisi vermez, bu yüzden araç fiyatının en az yüzde 30’unun peşin olarak verilmesi gerekir. Kalan tutar taksitlere bölünür ve bu şekilde araba satın alınır. Peşinatın artmasıyla birlikte aylık taksit tutarları ve faizler düşer. Faiz oranını düşürmenin bir başka yolu da taksit sayısını az tutmaktır. Kısa vadeli taşıt kredilerinin faiz oranları da düşüktür.

Taşıt kredisi Garanti, Akbank, Finansbank ya da Denizbank gibi bankalarda düşük faiz uygulanmaktadır. Bazı bankalar sıfır faizli kredi ya da masraf indirimli kredi verebilmektedir. Bu bankaların araç kredi kampanyaları incelenerek en uygun bankaya karar verilebilir.

En uygun taşıt kredisi hesaplama için bankalar karşılaştırılmalı, faiz oranları dikkate alınmalı ve avantajlarına bakılmalıdır. Kredi masrafı, kasko ve sigorta masrafı gibi maliyeti artıran ödemeler nasıl düzenleniyor, incelenmelidir.

Ticari Araçlar İçin Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Ticari araç kategorisinde otobüs, minibüs, kamyon ve tır gibi araçlar yer alır. Bankalardan en fazla 60 ay vadeli olacak şekilde sıfır, ikinci el ya da ticari araçlar için kredi alınabilir.

Tüzel kişiler ya da firmalar düşük faizli taşıt kredisi alabilirler. Garanti Bankası taşıt kredisi için en az 1 ay, en fazla 48 ay vade yapmaktadır. Ayrıca hem 10 yaşına kadar ikinci el araçlarda hem de sıfır araçlarda taşıt kredisi vermektedir. Garanti Bankası, araç kredisi için hiçbir dosya masrafı talep etmez. Yalnızca tahsis bedeli ve sigorta bedeli olarak 50 TL gibi düşük bir ücret alır. Sıfır araçlarda faiz oranı sabittir fakat ikinci el araçlarda faiz oranları değişebilir. Akbank taşıt kredisi seçeneklerinde 3 aydan 48 aya kadar vade bulunur. En uygun taşıt kredisi veren bankalar arasında Akbank ilk sıralarda yer alır.

Ticari Taşıt Kredisi Şartları

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kredi aylık ödemeleri, toplam gelirin yarısından fazla olmamalı
  • Belgelenebilir bir gelire sahip olmak
  • Hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası yaptırmak
  • Alınacak araçta haciz bulunmamalı

Taşıt kredisi için gerekli evraklar:

  • Kimliğin aslı ve fotokopisi
  • Sürücü belgesi ya da pasaportun aslı ve fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Gelir belgesi (maaş bordrosu, vergi levhası ya da emekliler için hesap cüzdanı)

İş makinesi için taşıt kredisi alınabilir mi?

Taşıt kredileri daha çok binek otomobil, minibüs, tır ya da panelvan gibi ticari araçlar için alınır. İş makineleri için taşıt kredisi almak isteyenler kobilere, ticaret odalarına ya da bankaların leasing bölümlerine müracaat etmelidirler.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Sıfır araç almak için alınan taşıt kredilerinde, taksitler ödenmezse rehin konulan araç icra yoluyla satılır. İkinci el araç için alınan taşıt kredilerinde ise eğer kefil kullanıldıysa, borçlu durumuna kefil düşer. Ayrıca araca rehin konularak araç sahibinin taksitleri ödeyene kadar aracı satması engellenir.

Taksitlerin ödenmemesi halinde bu durum kredi sahibinin siciline işlenir ve yasal bir süreç başlar. Taksitlerin geç ödendiği her gün, her hafta ve her ay için gecikme faizi işler. Eğer kredi sahibi ödemeleri 3 ay boyunca üst üste ödemezse resmi takibe alınır. Bazı bankalar 3 ay beklemeden de yasal takip sürecini başlatabilirler.

Yasal takip süresinin bitmesiyle birlikte icra davası gündeme gelir. Rehin edilen araç ilk olarak bankaya teslim edilir. Aracın teslim edilmemesi halinde araç hakkında yakalama kararı çıkarılır ve araç teslim alındığı zaman icra yoluyla satışa çıkarılır. Açık artırma usulü ile araç satıldıktan sonra gelen ücret, İcra Müdürlüğü tarafından bankaya verilir.

Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma

Taşıt kredisi Ziraat, Denizbank, Halk Bankası ya da Akbank gibi bankalar fark etmeksizin, her banka sıfır araçlar için kredi verirken araca rehin koyar. İkinci el araçlarda prosedürler değişebilir, örneğin Akbank taşıt kredisinde ikinci el araçlarda kasko ya da rehin yapılmaz.

Rehin koyulan araçlarda eski usule göre işlemler manuel olarak yapılıyordu. Bankaya yapılan başvurularda rehin kaldırmak için dilekçe veriliyor ve bu dilekçe incelendikten sonra rehin kaldırma uygun görülürse aracın rehini Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne giderek kaldırılıyordu. İşi acele olanlar bankalardan aldıkları iki nüshayı ve imza örneklerini notere götürüp, belli bir ücret karşılığında rehin kaldırma talebinde bulunuyordu.

E-Rehin sisteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte rehin kaldırma işlemleri dakikalar içinde hallolmaya ve ruhsata anında işlenmeye başladı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.