BankalarKrediler

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması

Çiftçi borç yapılandırma kredisi Ziraat Bankası aracılığı ile verilmekte olup Tarım Kredi Kooperatifi aracılığı ile yürütülmektedir. Kooperatif kredisi almak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kişiler kooperatif kredisi alabilmektedir. Çiftçilerin daha önce aldığı kooperatif kredilerini yapılandırmaları için yeni bir fırsat çıktı. Bu fırsata göre borçlarının yapılandırılması işlemini Ziraat Bankası aracılığı ile yapabiliyor ve 5 yıl boyunca yapılandırmayı ödeyebiliyorlar.

Tarım Kredi Kooperatifi Nedir?

Tarım kredi kooperatifi çiftçi borçları yapılandırma 2018 yılında da devam edilmesine karar vermiştir. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile alınan kredilerin borçlanması sonucunda yapılandırma hizmeti verilmektedir. Ziraat Bankası başta olmak üzere birçok banka aracılığı ile yapılandırma işlemi yapılabilmektedir. Tarım Kredi Kooperatifi ortak olan çiftçilerin üretimlerini arttırmak ve var ise sorunlarını çözerek daha kaliteli hizmet vermelerini sağlamak amacı ile kurulan kooperatif türüdür. Çiftçileri destekleyen Tarım Kredi Kooperatifinin birçok avantajı bulunmaktadır. Ayrıca yurt içi başta olmak üzere yurt dışında da oluşabilecek olan rekabetleri düzenlemek için çalışmalar yürütürler.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin Görevleri

Tarım kredi kooperatiflerinin birçok özelliği ve görevi bulunmaktadır. Bu görevler üzerine çalışır ve gerekli gördüğü yerde düzenlemeler ve geliştirmeler yapabilirler. Tarım kredi kooperatiflerinin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Çiftçiyi destekler.
 • Çiftçiye hukuksal destek sağlar.
 • Çiftçinin mesleki problemlerine çözüm üretir.
 • Tarım sektöründe çalışan ya da dolaylı yoldan tarım sektörü ile çalışan kişiler ve kurumlar ile ortaklık kurar.
 • Çiftçilere uygun faiz oranları ile ihtiyaç kredileri sunar ve bu krediler için bankalar ile protokol imzalar.
 • Yurt içi ve yurt dışı piyasasına araştırır ve buna göre bulunduğu bölgeyi kalkındırır.
 • Birçok kişiye çiftçi olsun olmasın istihdam alanı yaratır.
 • Piyasa değerlendirmesi yapar ve var ise sorunlara çözüm üretir.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma

Borç yapılandırma işleminde yapılandırma ile birlikte 60 aya varan vade seçeneği sunmaktadır. Çiftçi 6 ay içinde yani 5 yıllık bir süreç içinde yapılandırdığı borcu yeni faiz oranları da göz önünde bulundurarak ödemeye başlar. Çiftçi yapılandırma işlemi sonrasında dilerse aylık eşit miktarlarda ödemesini gerçekleştirebilir. Ayrıca yılda 1 kez ödeme yapma seçeneği de sunulmuştur. Buna göre 1 yıllık aylık miktarın tek bir kere ödenmesi ile yapılabilen bir işlemdir. Yılda bir kez ödeme yapmayı seçen çiftçi hasat zamanı geldiği zaman tarım kredi kooperatifine olan borcunu ödeyebilmektedir. Borç hasat zamanında elde edilen gelir ile ödenmektedir.

Ziraat Bankası Tarım Borcu Yapılandırma

Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırması işlemine yardımcı olan bir bankadır. Bu sebep ile Ziraat Bankası aracılığı ile 5 yıllık vade seçeneği ile yapılandırma yapılabilmektedir. Ziraat Bankası tarım borcu yapılandırmasına 2018 yılında da devam etmektedir. Yapılandırma sırasında dönemin faiz oranları ve kur durumu göz önünde bulundurularak hesaplama yapılmaktadır. Yapılandırma işlemi olduğu için hali hazırda bulunan borcun miktarı da zorunlu bir artış gösterecektir. Ziraat Bankası Tarım Bakanlığı tarafından verilen kredileri ve birçok Türkiye Cumhuriyeti hibe ve kredi desteğini vatandaşlara ulaştıran bir bankadır. Bu sebep ile düşük faiz oranları ile kredi vermektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Kredi çekmek istiyorum. Lütfen yardımcı olun. Çiftçilere kredi zorluğu çıkartıyorlar. Yok dönüm parası, yok mazot parası hepsini alıyor isen. Yardım aldığın için kredi zor çıkıyormuş. Bankalar neyleri sorar oldular arkadaş.

 2. Tarım Kredi Kooperatiflerin yardımları pek yeterli değil. Bu sebeple çiftçiler diğer devlet yardımları ve özel bankalar aracılığı ile çiftçi kredilerine yöneliyorlar. Hakkıyla yardım çok az ülkemizde.

 3. Tarım Krediden çektiğimiz krediyi bir dönem ödeme güçlüğü çektik. Daha sonra yapılandırma yaptılar. Çok teşekkür ederiz. Sayelerinde hem icradan kurtulduk. Hemde biraz nefes alabilme şansımız oldu.

 4. Tarım Kredi Kooperatifi kredi hesaplamaları ve ödemeleri çok iyi ancak olur da, ödemelerde sıkıntıya düşüp birde yapılandırma yaparsanız şartların bankalar gibi ağır olduğunu görürsünüz. Bazıları bu kredilerin çok basit olduğunu söylüyor. Bomba evinize düşsün anlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu