Taksitli Nakit Avans Nasıl Alınır

0

Taksitli Nakit Avans Nasıl Alınır

Taksitli nakit avans, bankalar tarafından müşterilerine sunulan ve çokça tercih edilen bir hizmettir. Bankanız tarafından sahip olduğunuz kredi kartınızın limiti kadar nakit avans çekme imkânınız mevcuttur. Acil nakit ihtiyaçlarınıza cevap veren bu uygulama Türkiye’de çokça kullanılmaktadır. Kredi kartından nakit avans çekmek için genel itibariyle sizlere iki seçenek sunulmaktadır. Bu seçenekler taksitli nakit avans ve taksitsiz nakit avans olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartınızı kullanarak bankanızdan çekeceğiniz nakit avanslar tıpkı krediler gibi belirli faiz, komisyon ve işlem masraflarını da içermektedir. Kredilerden farklı olarak 7/24 nakit ihtiyacınızı anında, kredi kartınız yardımıyla nakit avans çekebilirsiniz. Nakit avans çekebilmek için önceden bazı şartları onaylamış ve bankanın belirlediği şartları taşıyor olmanız gerekmektedir.

Nakit Avans Çekebilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Taksitli nakit avans Ziraat, İş Bankası, Garanti Bankası ve daha birçok banka aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınızı kullanarak bankanızdan nakit avans çekebilirsiniz. Ancak bunun için bazı şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Taksitli olarak nakit avans çekmek isterseniz genel itibariyle işlem masraflarından muaf tutulursunuz fakat bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebileceği de unutulmamalıdır. Taksitli nakit avansınızı kullanabilmek için öncelikli şart, son yıla ait kredi kartı borcunuzun yarısından fazlasının ödenmiş olması ya da hiç borcunun olmaması gerekmektedir. Eğer kredi kartı borcunuz varsa borcun tamamını ödeyene kadar bu hizmetten yine yararlanamazsınız. Bir diğer önemli konu ise nakit avans işlemlerinizde kredi kartı limitidir. Çoğu banka tarafından belirlenen kullanılabilir nakit avans miktarı kredi kartı limitinizin %20’si kadardır. Kredi kartınızdan nakit avans çekme işlemi gerçekleştirdikten sonra kredi kartınızın limiti de dolmaktadır. Eğer taksitli nakit avans işlemi gerçekleştirmişseniz her ay taksit miktarınız kredi kartı ekstresinde belirtilecektir. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise her ay taksitlerinize, hesaplanan faiz oranları da eklenmektedir. Nakit avans çekme işlemlerini ise şuralardan gerçekleştirebilirsiniz;

  • Bankanızın ya da anlaşmalı bankaların Paramatiklerinden
  • Banka Şubelerinizden
  • Bankaların İnternet Şubelerinden

Bu yolları kullanarak nakit avans işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınızdan nakit avans çekmeden önce bankanızın belirlediği faiz oranlarını öğrenmeniz de sizin yaranıza olacaktır.

Bankaların Nakit Avans Uygulamaları

Türkiye’de kredi kartı hizmeti sunan neredeyse bütün bankalar taksitli ya da taksitsiz nakit avans çekme imkânı sunmaktadır. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bankalar nakit avans hizmeti sunarken bazı, faiz ve işlem ücretleri kesebildiği gibi çeşitli şartlarda istemektedirler. Türkiye’de en çok müşteriye sahip olan bankaların, kredi kartı nakit avans uygulamalarından kısa kısa bahsedecek olursak;

  • Türkiye İş Bankası Nakit Avans Uygulaması: Taksitli nakit avans işlemi gerçekleştirecek olan müşteriler için aylık KKDF ve BSMV hariç %2,02 faiz oranı ve 5 – 12 ay vadeler sunmaktadır.
  • Türkiye Garanti Bankası Nakit Avans Uygulaması: Taksitli nakit avans Garanti Bankası müşterileri nakit avans işlemleri için aylık %15 KKDF ve %5 BSMV uygularken bunların haricinde de %2,02 faiz oranı uygulamaktadır.
  • Yapı Kredi Bankası Nakit Avans Uygulaması: Nakit avans işlemi için faiz oranı aylık %2,02’dir bunun yanı sıra 9 ay vadeyle gerçekleştirilen taksitli nakit avans işlemlerinde ise bu oran %1,99 olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirtilen bankaların bu faiz ve vade oranları bankların resmi internet sitelerinden alınmıştır. Bu oranlara göre taksitli ya da taksitsiz olarak kredi kartınızdan nakit avans çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Taksitli nakit avans nedir, nasıl taksitli nakit avans çekilir hakkında merak edilen tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.