Şükran Günü Tehlikede, Mnuchin Fed’i Kızdırdı, Sterlin Artıyor – Piyasalarda Neler Oluyor?

0

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – California saat 22.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı çıkardı ve Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) Amerikalılara, Şükran Günü için seyahat etmeme çağrısında bulundu. Yönetim ve Fed, acil durum kredi programları için kavga halinde. Xi Jinping, ABD liderliğine alternatif olarak yine Asya’yı sundu ve Brexit sonrası için anlaşma umutları üzerine sterlin yükseldi. Diğer yandan Pfizer, Covid-19 ilacı için FDA onayına başvurdu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gilead’ın remdesivir’in virüse karşı etkili olmadığını söylüyor.

20 Kasım cum günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. CDC Şükran Günü’nü iptal ederken California sokağa çıkma yasağı getirdi

CDC, yılın başlarındaki Anma günü ve İşçi Bayramı zamanına benzer ulus çapında bir yayılım olmaması için Şükran Günü tatili nedeniyle Amerikalılara eve seyahat etmemelerini sözlerine ekledi

California Eyaleti Perşembe günü, yerel saat ile gece 22.00 ila 05.00 arası evde-kal emri çıkardı. Perşembe günü ülke çapında ilk kez 80.000’i aşan hastanede tedaviler, California’da geçen ay %70 artış yaşadı.

2. Mnuchin politik tiyatro devam ederken Fed’i kızdırıyor

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, krizin başında merkez bankasının sunduğu acil kredi programlarının ytesirini artırmayı reddetti. Mnuchin, bankacılık sisteminin böyle programlar olmadan da ekonomiye sunması gereken krediye sahip olduğunu sözlerine ekledi

Yönetimle nadir görülen zıt bir açıklamada Fed, ekonomik kriz geçene kadar tüm programların mevcudiyetini garantilemenin daha iyi olacağını söyleyerek buna karşı çıktı. Hissiyat, Senato Lideri Mitch McConnell’ın, mali teşvik paketi görüşmelerine devam etmek istediğini söylemesinden pek etkilenmedi.

Bu kamuoyu tartışması, gittikçe daha çok kaotikleşen geçiş döneminin son işareti oldu. Perşembe günü Trump’ın kampanya avukatlarının yaptığı yeni bir basın toplantısı, iki düzineden çok mahkeme tarafından zaten reddedilen ve tekrar tekrar sürülen çılgın dolandırıcılık iddiaları haricinde pek bir şey vermedi. Başkan Trump, eyaletin seçim sonucunu onaylamasını önlemek için Cuma günü Michigan yasama meclisinden iki temsilci ile görüşecek. Seçilmiş Başkan Joe Biden, orada 156.000 fark oyu ile seçimin lideri.

3. Borsalar karışık açılacak, gözler ilaç şirketlerinde

ABD borsaları karışık açılacak. Pazartesi günü aşı ile ilgili görülen kalitelimserlik, salgın döneminde kısa vadeli gelişmelerin baskısı altında azalıyor.

Dow 30 56 puan düşerken S&P 500 %0,1 geriledi ve Nasdaq %0,2 yükseldi.

Pazartesi günü Moderna’nın, Covid-19’a karşı aşısının etkinliğini duyurmasına ve Pfizer’in Perşembe günü ilacın güvenliği ile ilgili yaptığı açıklamaya rağmen Dow ve S&P 500 haftayı düşük bitirme yolunda, yalnızca Nasdaq pozitif bölgede.

İlgi çekecek hisseler arasında Gilead Sciences var. WHO, remdesivir ilacının Covid-19 nasıl tedavi edileceğinde etkin olmadığı gerekçesiyle reddetti. Perşembe günü tüm zamanların yükseğini gören Tesla da dikkatleri çekecek. Bunun yanısıra Pfizer ve BioNTech, Covid-19 ilacı için FDA’ya başvurduklarını sözlerine ekledi

4. Xi vaat veriyor, PBoC beklemede

Çin’in Cumhurbaşkanı Xi Jinping bir açılış konuşmasında, Çin’in küreselleşmeye ve serbest ticarete olan bağlılığının süreceğini sözlerine ekledi

Xi, siyaset ve iş liderlerinin bir toplantısında, “kesinlikle tarihsel bir tersine dönüş yolunda ilerlemeyeceğiz, ‘bağlantıyı koparmaya’ yahut kapalı ve’ özel ufak çevreler’ yaratmaya çalışmayacağız” dedi.

Ülkenin, geçen hafta sonu tamamlanan ve ABD’nin dahil olmadığı lakin Güneydoğu Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın hemen hemen tamamını kapsayan bir anlaşma olan Lokal Kapsamlı Ekonomik Ortaklık gibi daha fazla serbest ticaret anlaşması imzalayacağını sözlerine ekledi

Bunun yanı sıra Çin Merkez Bankası (PBoC), dünya çapında süren parasal genişleme politikası adımlarını izlemeyerek faizleri %3,85’te bıraktı.

5. Veriler ve Brexit görüşmeleri sterlini yükseltti

Şaşırtıcı biçimde güçlü olan ekonomi verileri ve sistemsiz bir Brexit sonrası geçişin önlenebileceği iyimserliği ile sterlin, dolar karşısında Ağustos ayından beri en yüksek haftalık kapanışı yolunda ilerledi.

%02 artarak 1,3286 dolar oldu ve hafta bazında %0,8 yükseldi. Bunun yanısıra 1,12 euroya doğru ilerledi.

İngiltere’nin perakende satışları, (tüketici güveninde devam eden düşüşe rağmen) Ekim ayında beklentilerin epey üstünde gelirken aynı ayda hükümet borçlanması, beklenenden epey düşük olduğu görüldü.

Bunun yanı sıra AB yetkilileri, isim verilmeyen haber kanallarına göre iki tarafın devlet yardımı kaideleri ve balıkçılık kotaları gibi kilit konulardaki değişikliklarını kademeli olarak azalttığını sözlerine ekledi

Leave A Reply

Your email address will not be published.