SPK, işi sıkı tutunca manipülatörler yeni yöntem buldu: Şarkılı mesaj

0

Dilek Güngör’ün yazısından alıntı

Borsada yerli yatırımcı sayısı 15 aydır art arda artıyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre, 1.9 milyona yaklaştı. Tabii, hisse senedi piyasasına yatırım yapanların hepsi profesyonel değil… Bazı zaman büyük kısmı yatırım yaptıkları firmasın ticaret unvanını bile bilmiyor. Ne ürettiğinden, ne kadar çalışanı olduğundan, ne ciro-kar yaptığından haberdar olduklarını da zannetmiyorum.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu diyor ya, “Yatırımcılar, tüm birikimlerini bazı zaman yeri geldiğinde borçlanarak pay senedi piyasasında girdiklerinde maalesef pazardan meyve-sebze tercih ederken gösterdikleri duyarlıiyeti göstermiyorlar.”

Aynen katılıyorum…

Durum böyle olunca, SPK daBorsa İstanbul da işi o kadarsıkı tutuyor ki…

Tabir yerindeyse, yeniyatırımcıların burnununkanamaması için uğraşıyor.Borsa İstanbul yatırımcılarının hak ve menfaatlerini korumak için aldığı önlemleri içeren videolar yayımlıyor. SPK gözetim birimleri piyasadaki olağandışı fiyat hareketlerini takip ediyor.

Biliyorsunuz, hisse ve kripto para yatırımcıları Whatsapp, Telegram gibi iletilaşma uygulamaları ile Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Sosyal Paylaşım Si̇tesi̇ Facebook, Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım sitesi platformlarını aktif biçimde kullanıyor. Buralarda manipülatörler cirit atıyor. ‘Taze’ yatırımcılara tavsiyelerde bulunuyor. SPK’nın gözetim birimi hem sosyal medya mecralarını hem borsa forumlarını hem de WhatsApp, Telegram gruplarını anlık takip ediyor. Bu gruplara sızıp yakaladıklarına basıyor cezayı…

Lakin onlar da boş durur mu!

Duyduğumagöre, SPK işi çoksıkı tutunca manipülatörleryeniyöntemler bulmayabaşlamışlar.
Ne mi?

Telegram, WhatsAppgruplarında şarkı yoluylahisse şifreleri veriyorlarmış!
Şaka yapmıyorum…

Yatırımcıyı yönlendireceklerihisse senedineuygun bir şarkıyı paylaşıyorlarmış.

Misal, Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Turizm Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhut ile ilgili bir ileti göndereceklerse “Karadır kaşların ferman yazdırır. Bu dert beni diyar diyar gezdirir. Lokman hekim gelse yaram azdırır. Yaramı sarmaya yar kendi gelsin” şarkısını paylaşıyorlarmış…

Ne diyeyim.

Bundan sonra gruplara sızan SPK uzman kişilerının işi daha da zorlaştı.
Anlaşılan, artık şarkı sözlerine de dikkat etmeleri farz oldu.

Sabah

Leave A Reply

Your email address will not be published.