Otomobil

Son Dakika! Kremlin’den Türkiye açıklaması: İşbirliğimiz Azerbaycan topraklarında yer alacak gözlem merkezi üstünden yapılacak

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya ve Azerbaycan Devlet Başkanlarıyla yaptığı anlaşma içerisinde yenilgiyi kaybettiklerini kabul ederek Dağlık Karabağ‘dan çıkacaklarını açıkladı. Bu gelişmenin sonrasında Rusya’dan yapılan ilk açıklamada bölgede yalnızca Rus barış güçlerinin olacağı bildirildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Karabağ’daki çatışmaların sonlanması anlaşmasıyla sonuçlanan görüşmelerde Karabağ’a Rus-Türk barış güçlerinin birlikte konuşlandırılması konusunun hiç ele alınmadığını sözlerine ekledi

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİMİZ AZERBAYCAN TOPRAKLARINDA BULUNACAK”

Peskov konuyla ilgili gelen bir soru üzerine “Hayır, (Rus-Türk) ortak barış güçlerinden bahsedilmedi. Bu konu hiçbir zaman ele alınmadı. Türkiye ile ortak işbirliği bölgemiz Karabağ’da yer almayacak, Azerbaycan topraklarında bulunacak, burada bir izleme merkezi oluşturulması söz konusu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Karabağ’da ateşkese uyulup uyulmadığının denetimi için Rus ve Türk güçlerin görev yapacağı gözlem merkezinin ‘işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarında’ yer alacağı şeklindeki ifadeleri de Peskov’a soruldu.

Peskov soru karşısında böyle bir şey hakkında anlaşmadıklarını belirtti ve söz konusu merkezin Azerbaycan’ın ‘geleneksel topraklarında’ yer alacağını ekledi.

RUSYA İLE GÖZLEM VE DENETİM FAALİYETİNDE BULUNULACAĞI AÇIKLANMIŞTI

Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dünkü telefon görüşmesine dair Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin de Ermenistan işgalinden kurtarılan topraklarında Azerbaycan tarafından belirlenecek bir mahalde tesis edilecek Ortak Merkez marifetiyle Rusya ile ateşkes için gözlem ve denetim faaliyetinde yer alacağı” ifadeleri bulunuyordu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu