Son dakika haberleri | – Ermenistan’da halk Paşinyan’a tepki gösterince Cumhurbaşkanı Sarkisyan devreye girdi

0

Ermenistan‘da halk Paşinyan’a tepki gösterince Cumhurbaşkanı Sarkisyan devreye girdi

ERİVAN – Ermenistan’ın Dağlık Karabağ‘dan çekilme kararının sonrasında Başbakan Nikol Paşinyan’a karşı tepkiler ve protestoların armasıyla devreye Ermenistan Cumhurbaşkanı Arman Sarkisyan girdi. Sarkisyan, Ermenistan’ın radikal milliyetçi siyasi partisi temsilcileri ile görüştü.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın askeri güçlerinin kalmadığını vurgulayarak Dağlık Karabağ savaşından çekileceklerini açıklamasının sonrasında Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşma ile Azerbaycan’ın büyük kazanım elde etmesi Ermenistan’da büyük olayların çıkmasına sebep olmuştu. Paşinyan’ın açıklamasının sonrasında protestocular meclisi basarak Ermenistan Meclis Başkanı Ararat Mirzoyan’ı linç etti. Gün içerisinde ülkedeki 17 siyasi parti ortak bir bildiri yayınlayarak bugün saat 13: 00’te protesto mitingi yapacaklarını açıkladı. Ermenistan cephede savaşı kaybederken siyasi çatlaklar da ülkede baş gösterince devreye Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan girdi.

Sarkisyan, Paşinyan’a karşı

Karabağ’daki savaşın sona ermesine ilişkin anlaşma hakkında kendisinin bilgilendirilmediğini ve anlaşmayı Rus medyasından öğrendiğini söyleyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, “Kapsamlı istişareler ve tartışmalar neticesinde herhangi bir karar alınmalıydı” dedi. Ülkedeki muhalefet bloğunun sert tepkisinden Ermenistan’ın radikal milliyetçi siyasi partisi olan Ermeni Devrimci Federasyonu Partisi temsilcileri ile bir araya geldi. Devrimci Federasyonu Partisi Parlamento Sözcüsü Armen Rustamyan ve partinin Yürütme Kurulu Üyesi Artsvik Minasyan ile görüşen Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan anlaşmanın imzalanmasından haberi olmadığını söyleyerek Dağlık Karabağ probleminun Ermenistan için milli bir öneme sahip olduğunu ve bu hususta ülke çapında ortak bir mutabakat sağlanması gerektiğini ifade etti. Ermenistan basını ise Sarkisyan’ın muhalefet temsilcileri ile görüşmeler yapmasını Paşinyan’a karşı cephe alması olarak yorumlayarak kısa zamanda Paşinyan’ın istifa etmesi yönünde baskıların artacağının görüldüğünü savundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.