Son dakika haberi! Aliyev: “Ermenistan işgal altındaki topraklardan çekilmezse sonuna kadar savaşacağız”

0

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Ermenistan işgal altındaki topraklardan asker çekmeyi garanti etmezse sonuna kadar savaşacağız” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İngiliz basınına bilgilendirmelerde bulundu. Düşüncelerinin en başından beri değişmediğini söyleyen Aliyev, “Ermenistan tarafının işgal altındaki toprakları boşaltmayı kabul etmesi durumunda her an durmaya hazırız. Bunu savaşın başından beri söylüyorum ve eğer Ermenistan Başbakanı işgal altındaki bölgeleri boşaltmaya söz verirse ve garanti verirse dururuz. Lakin 40 gün geçti ve bunu belirttiğine dair hiçbir işaret yok. Ermenistan işgal altındaki topraklardan asker çekmeyi garanti etmezse sonuna kadar savaşacağız. Ermenistan’ın büyük bir hata yaptığını düşünüyorum, çünkü bizi en başından beri dinleselerdi savaş uzun zaman evvel dururdu ve müzakere masasında olurduk” dedi.

“KELBECER VE LAÇİN’İ TAHLİYE EDECEKLERİNİ AÇIKÇA İLAN EDERLERSE DURURUZ”

Şartlarda Dağlık Karabağ çevresindeki bölgelerin boşaltılmasını açıkça açıklandığini vurgulayan Aliyev, “Bu Ermenistan için çok net bir iletidır. Ne yazık ki Ermenistan, Minsk Grubu eş başkanları ve evvelki Ermenistan yönetimi tarafından geliştirilen temel ilkelere katılmadı. Bu temel ilkeler, ilk aşamada işgal edilen 5 ilçeyi, ikinci aşamada ise 2 ilçeyi boşaltmaları gerektiğini belirtir. Lakin beş ilçeden dördü çoktan işgalden kurtarıldı. Bunu yaparlarsa, Ağdam, Kelbecer ve Laçin’in bir bölümünü ne zaman boşaltacaklarını açıkça ilan ederlerse dururuz. Bundan sonra Azerbaycanlı göçmenlerin Dağlık Karabağ’a dönüşü için çalışacağız. Çünkü savaştan evvel 1990’lı yıllarda Dağlık Karabağ’da nüfusun yüzde 25’i olan 40 bin Azerbaycanlı yaşıyordu. Ermeniler hepsini kovdu, etnik temizlik yaptı ve sonrasında bağımsızlık ilan etti” dedi.

“DAĞLIK KARABAĞ’IN ERMENİ NÜFUSU BİZİM VATANDAŞLARIMIZDIR”

Ermenistan yönetiminin temel ilkeleri ve talep edilen şartları kabul ederse savaşın duracağını söyleyen Aliyev, “1993 senesinde kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını talep ediyoruz. Bu kararlar, Ermeni birliklerinin işgal edilen topraklardan derhal, şartsız ve koşulsuz olarak geri çekilmesini gerektiriyor. Dağlık Karabağ’ın Ermeni nüfusu ise orada yaşamaya devam edecekler, onlar bizim vatandaşlarımız ve ben de bu durumu defalarca sözlerine ekledim” diye konuştu.

“TÜM ÜLKELERDEN, BU ÇATIŞMADAN UZAK DURMALARINI İSTEDİK”

Türkiye’nin müdahalede yer alacağı gün gelecek mi sorusuna cevap veren Aliyev, “Çok uzağa bakmak istemiyorum, çünkü savaş bölgesindeki duruma bağlı olacak. Ermenistan’ın ve diğer ülkelerin davranışlarına bağlı olacak. Çünkü birçok kez çatışmanın ülkeler arasılaşmasına karşı olduğumuzu belirttim. Tüm ülkelerden, komşu ülkelerden, komşu olmayan ülkelerden bu çatışmadan uzak durmalarını istedik. Ülkeler arası olarak kabul görmüş kendi toprağımızda savaşıyoruz. Bu bizim düşüncemiz. Bence şu anda olan şey devam edecek, bu sebeple Türk ordusunun müdahalesine gerek kalmayacak. Lakin yıllar evvel Türkiye ile dışarıdan müdahale olması durumunda askeri destek sağlayan bir belge imzaladık. Azerbaycan dışarıdan saldırıya uğrarsa ve Azerbaycan Türk askeri desteğine ihtiyaç duyarsa, bu seçeneği değerlendireceğiz” dedi.

“BİZ ERMENİ DEĞİLİZ, AYNI BİÇİMDE DAVRANMAYACAĞIZ”

Ermenilerin Azerbaycan vatandaşlarına karşı etnik temizlik yaptığına vurgu yapan Aliyev, “Tüm Azerbaycanlıları Dağlık Karabağ ve çevre yedi bölgeden sürdüler. Ermenistan’ın etnik temizlik politikasının bir sonucu olarak, bir milyon mülteci ve yerinden edilmiş kişi var. Ama aynı biçimde hareket etmeyeceğiz. İntikam almayacağız. Gence’yi bombaladıklarında, Berde’yi bombaladıklarında bile, diğer şehirleri bombaladıklarında ve 92 kişi ve sivili öldürdüklerinde bile savaş alanında intikam alacağımızı belirttim” şeklinde konuştu.

“DAĞLIK KARABAĞ PROBLEMİNUN ÇÖZÜMÜ, ÜLKEMİZE YENİ BİR NEFES VERECEK”

Dağlık Karabağ probleminun çözümünden sonra Azerbaycan’ın geleceğinin çok gözalıcı olacağını düşündüğünü söyleyen Aliyev, “Son zamanlarda büyük başarılara imza attık. Bugün ülkemizin hem siyasi hem de ekonomik alanda başarısı ülkeler arası kuruluşlar tarafından kabul edilmektedir. Ülkeler arası arenada büyük başarılar ortaya çıkarıldı. Bugün Azerbaycan çok güçlü bir ülke halini aldı. Ülke içindeki tüm sorunlar çözülüyor. Tabi ki Dağlık Karabağ probleminun çözümü ülkemize yeni bir nefes verecektir. Evvellikle kişiler atalarının topraklarına dönebilecek ve akrabalarının mezarlarını ziyaret edebilecekler. Azerbaycan devleti bu işte kesinlikle onlara azami yardımı sağlayacaktır. Kurtarılan toprakları yeniden inşa edeceğiz, evler, ofis binaları ve okullar inşa edeceğiz. Böylece ülkemiz için yeni bir dönem başlayacak. Bu yeni dönem büyük fırsatlar açacak ve olumlu eğilimlerin yalnızca ekonomik alanda değil siyasi ilişkiler alanında da yoğunlaşacağına inanıyorum. Azerbaycan ülkeler arası arenadaki rolünü daha da artıracak. Güçlü bir devlet olarak toprak bütünlüğümüzü, adaletimizi ve ülkeler arası hukukumuzu yeniden tesis ettikçe Azerbaycan’a saygı artacaktır. Böylece ülkemizin önümüzdeki zamanlarda kalkınmasının çok başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

“ERMENİSTAN’IN BU BAŞBAKANI İLE BARIŞ ŞANSI OLDUĞUNU SANMIYORUM”

Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Aliyev, “Her bölge gibi Azerbaycan’ın bir parçası olarak kalacak. Yine Ermeni hükumetinin nasıl davrandığına bağlı olacak. Mantıklı olmaları için çok geç değil. Müzakere masasında daha fazlasını elde etmeleri için çok geç değil. Çünkü diğer şehirlerin ve köylerin kontrolünü ele geçirdiğimizde konuşacak hiçbir şey kalmayacak. Böylece zaman kaybediyorlar. Mantıklı davranırlarsa, bazı öz yönetim biçimleri üstünde çalışabiliriz. Biz buna karşı değiliz. Lakin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ihlal etmemelidirler. İtalya, İsveç ve Finlandiya gibi Avrupa ülkelerinin en kaliteli uygulamalarına dayanmalıdır. Neden farklı olsun? Sonra tabi ki bölgeye barış gelecek. Bence, dürüst olmak gerekirse, bu Ermenistan Başbakanı ile barış için bir şans olduğunu düşünmüyorum. Ermenistan’da hükumet değişmeli, kan dökülmesini istemeyen kişiler ve savaş suçları işlemeyen kişiler gelmeli ve sonra Sovyet döneminde Güney Kafkasya’da Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan arasında beraber yeni bir işbirliği biçimi oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Dostane ilişkilerimiz vardı. Beraber yaşadık” ifadelerini kullandı.

(Kamil Nadirli/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.