Son Dakika! Güne düşüşle başlayan altının gramı 500 liranın altına düştü

0

Hafta sonu ekonomide yaşanan çalışma sonrası gözler döviz ve altın kurlarına çevrildi. Dolar ve euro ciddi biçimde düşüş yaşarken, cuma gününü 534 lira seviyesinde kapatan altında da gözle görülür bir düşüş yaşandı.

Yeni haftaya 530 lira seviyesinde başlayan gram altın düşüşünü sürdürdü ve an itibariyle 496 liradan işlem görüyor. Aynı saatlerde çeyrek altın 821 liradan, cumhuriyet altını ise 3 bin 253 liradan işlem görüyor. Altının ons fiyatı ise1.931 dolar seviyesinde işlem görüyor.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI AĞBAL’IN AÇIKLAMASI ETKİLİ OLDU

Analistler döviz ve altındaki bu düşüşün yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamasına bağladı. Ağbal yaptığı açıklamada, “Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir” dedi.

Bunun yanı sıra uzman isimler Avro Bölgesi’nde yatırımcı güven endeksinin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in konuşmalarının takip edileceğini vurgulayarak, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.970 doların direnç, 1.925 doların destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.