Otomobil

Son dakika… Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (1)

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki anlaşmaya ilişkin, “Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde, Rusya ile beraber bulunacaktır. Ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturacağımız Ortak Türk-Rus Merkezi ile ilgili mutabakat zaptı bu sabah imzalandı. Bu merkez, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan toprakları üstünde kurulacaktır. Dağlık Karabağ’daki ateşkesin ihlalini önlemeye yönelik tüm önlemler bu merkez tarafından alınacaktır.” dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Karabağ’ın kurtuluşu bu sebeple Azerbaycan’ı tebrik etti.

“İşgal altındaki topraklarının ve Karabağ’ın tamamının kurtuluşu vesilesiyle kardeşim, dostum İlham Aliyev başta olmak üzere tüm Azerbaycanlı kardeşlerimi tebrik ediyorum.” diyen Erdoğan, varılan anlaşmaya göre, şu ana kadar hala ele geçirilememiş Azerbaycan toprakları ile Karabağ’ın kalan kısımlarının Azerbaycan’a bırakılacağını sözlerine ekledi.

Anlaşmaya göre, Ermenistan’ın, Kelbecer’i 15 Kasım’a, Ağdam ve Kazak bölgelerini 20 Kasım’a, Laçin’i de 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a teslim edeceğini anlatan Erdoğan, Azerbaycan ile Nahçıvan Özerk Bölgesi arasında ulaşım bağlantısının sağlanacağını ve bu amaçla bir yol inşa edileceğini açıkladı.

Erdoğan, Ermenistan ile Hankenti arasında da bir ulaşım koridoru açılacağını, işgalin sonrasında yerlerinden edilen Azerbaycanlıların, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği gözetiminde evlerine geri döneceklerini sözlerine ekledi Erdoğan, şöyle konuştu:

“Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde, Rusya ile beraber bulunacaktır.

Ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturacağımız Ortak Türk-Rus Merkezi ile ilgili mutabakat zaptı bu sabah imzalandı.

Bu merkez, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan toprakları üstünde kurulacaktır.

Dağlık Karabağ’daki ateşkesin ihlalini önlemeye yönelik tüm önlemler bu merkez tarafından alınacaktır.

Böylece, Azerbaycan topraklarındaki ve Karabağ’daki 28 yıllık işgal, resmen ve fiilen sona ermektedir.

Karabağ bir kez daha eman yurdu haline gelmekte, hilalin gölgesindeki huzurlu yerini almaktadır.

Türkiye ve Türk Milleti olarak, 28 yıldır her gün bu işgalin sızısını, Azerbaycanlı kardeşlerimizle beraber yüreğimizde hissettik.

Daha evvel Kıbrıs’taki, yine 1990’lı yıllarda Bosna’daki katliamlara seyirci kalanlar, Karabağ’daki katliamları da görmezden gelmişlerdir.

Biz, Hocalı’da ve diğer Karabağ şehirlerinde katledilen çocukların, bayanların, yaşlıların acısını Azerbaycanlı kardeşlerimizle beraber yaşadık, hep beraber gözyaşı döktük.

Ermenistan’ın yeniden Azerbaycan topraklarına saldırmasıyla başlayan çatışmalarda, tüm kalbimizle ve olanaklarımızla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında yer alarak, bu işgali bittirecek sürece katkı sağladık.”

-“Geleceğimizi hep beraber inşa edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son çatışmalar süresince da sürekli yerleşim yerlerini hedef alarak pek çok masumun hayatını kaybetmesine yol açan Ermenistan’ın cinayetlerinin aksine, artık hiçbir sivilin zarar görmemesinin sağlanacağını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Azerbaycan devleti de şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da hiçbir sivilin zarar görmeyeceğinin taahhüdünü zaten vermiştir.

İşgal altındaki toprakların ve Karabağ’ın özgürlüğüne kavuşması sürecinde canla başla gayret gösteren askeri ve istihbarat danışmanlarımız ile diplomatlarımıza teşekkür ediyorum.

Karabağ’ın yeniden Azerbaycan yurdu haline gelmesiyle, hepsini de rahmetle yad ettiğimiz Mehmet Emin Resulzade’nin, Enver Paşa’nın, Nuri Paşa’nın, Zeynel Abidin Tagiyev’in, Hüseyin Cavid’in, Ahmet Cavad’ın, Umummilli lider Haydar Aliyev’in anıları şad olmuştur.

Azerbaycanlı kardeşlerimizin sevinçleri sevincimiz, kibirları kibirumuzdur.

İnşallah bundan sonra Azerbaycan’la çok daha yakın, çok daha güçlü ortaklığı içinde olacak, ortak geleceğimizi beraber inşa edeceğiz.

Bölgemizde ve dünya çapında yaşanan değişim sürecinde ülkelerimizi, iki kardeş olarak ele ele vererek beraber yükseltecek, hedeflerimize beraber ulaşacağız. Bu zaman zarfında İlham Aliyev kardeşimizle hemen hemen sürekli her gün görüşme fırsatı bulduk. Bilgilenme olanağı bulduk.”

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ertuğrul Subaşı


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu