Otomobil

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, ortak barış gücünde Rusya ile birlikte yer alacaktır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları:

“İşgal altındaki topraklarının ve Karabağ’ın tamamının kurtuluşu vesilesiyle dostum İlham Aliyev başta olmak üzere tüm Azerbaycanlı kardeşlerimi tebrik ediyorum. Ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturacağımız Ortak Türk-Rus Merkezi ile ilgili mutabakat zaptı bu sabah imzalandı. Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde Rusya‘yla beraber bulunacak. Azerbaycan’daki 28 yıllık işgal resmen ve fiilen sona ermektedir.

“MERKEZ, İŞGALDEN KURTARILAN TOPRAKLAR ÜSTÜNDE KURULACAK”

Bu merkez, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan toprakları üstünde kurulacaktır. Dağlık Karabağ’daki ateşkesin ihlalini önlemeye yönelik tüm önlemler bu merkez tarafından alınacaktır.

“KARANLIK HESAPLARIMIZ YOK”

Yeni bir Suriye’nin inşası için Rusya başta olmak üzere bölgedeki ülkelerle çalışmaya hazırız. Karabağ’da nasıl kısa zamanda adil bir barış tesis edildiyse, samimi bir işbirliğiyle, Suriye’de de benzer bir adımın atılabileceğine inanıyoruz. Libya’da ilgili birimlerle görüşmeleri yapıyoruz. Doğu Akdeniz’de kısa zamanda hakkaniyete dayanan bir anlaşmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. AB’nin içinde yer aldığı krizden kurtuluş yolu da buradan geçiyor. ABD seçimlerinden sonra bölgedeki istikrarsızlığın ortadan kalkması için diplomasi kanallarının sonuna kadar açılması elzemdir. Halklarını kardeş olarak gördüğümüz tüm bölge devletleriyle yeni zamanda beraber hareket etmek istiyoruz. Kimseye karşı karanlık hesabımız yoktur.

“HİÇBİR SİVİLİN ZARAR GÖRMEMESİ SAĞLANACAKTIR”

Bölgemizde ve dünya çapında yaşanan değişim sürecinde ülkelerimizi, iki kardeş olarak ele ele vererek beraber yükseltecek, hedeflerimize beraber ulaşacağız. Bundan sonra Azerbaycan’la çok daha yakın, çok daha güçlü ortaklığı içinde olacak, ortak geleceğimizi beraber inşa edeceğiz. Son çatışmalar süresince da sürekli yerleşim yerlerini hedef alarak pek çok masumun hayatını kaybetmesine yol açan Ermenistan’ın cinayetlerinin aksine, artık hiçbir sivilin zarar görmemesi sağlanacaktır.

“IMF’YE BORCU KAPATMAK BİZE NASİP OLDU”

Ekonomimizi ayakta tutmayı, hedeflerimizden kopmamayı başardık. Bunda süratli karar almanın tesiri vardır. Ülkemiz bu sistem aracılığıyla koalisyonlu senelerin kaotik ortamına dönmekten kurtulmuştur. Her alanda tarihimizin makroekonomik düzenlemelerine bizim dönemimizde ulaşıldı. IMF’ye borcu kapatmak da bize nasip oldu.

“BERAT ALBAYRAK’A KİŞİYİM VE MİLLETİM ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ülkemize önemli hizmetler veren Berat Albayrak’a kişiyim, milletim adına teşekkür ediyorum. Bu zaman içerisinde 2 sismik araştırma, 3 sondaj gemisini dünya çapındaki ekonomik sıkıntıların yaşandıği zamanda fırsata dönüştürerek ülkemize kazandırması da finans yönetimi yönünden mühim bir başarıydı. Kendisi sağlık sorunları sebebiyle görevden affını diledi, biz de bu talebi kabul ederek yerine Lütfi Elvan’ı atadık. Yeni Hazine ve Maliye Bakanımıza görevinde başarılar diliyorum”

Ayrıntılar geliyor…


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu