Son Dakika! Bakan Pakdemirli: İstanbul’a su sağlayan barajların yüzde 27’si, Ankara’nın ise yüzde 13’ü dolu

0

Türkiye’deki barajlarda, son zamanlarda su seviyesi belirgin oranda azaldı. Bu azalışla beraber kuraklık ihtimallerine de birlikteinde geldi. Bir önceki günlerde İstanbul, son 10 yılın düşük seviyesi olan yüzde 27’yi görmüştü.

HİÇ YAĞMUR YAĞMASA İSTANBUL’UN 3 AYLIK, ANKARA‘NIN 5 AYLIK SUYU VAR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün itibariyle İstanbul’a su sağlayan barajların doluluk oranı ortalamasının yüzde 27, Ankara’nın ise yüzde 13 olduğunu vurgulayarak, hiç yağış olmaması durumunda bile İstanbul’un ortalama 3 ay, Ankara’nın da 5 aylık suyunun yer aldığınu açıkladı.

Türkiye genelinde işletmede olan; Enerji maksatlı barajlarda yüzde 37,5; Sulama maksatlı barajlarda yüzde 32,6 İçme suyu maksatlı barajlarda yüzde 33,5 doluluk oranı yer aldığınu söyleyen Bakan Pakdemirli, 374 adet depolama tesisinde ise doluluk oranı ortalamasının yüzde 35,6 mertebesinde yer aldığınu ve mevcut su miktarının da 126,7 milyar metreküp olduğunu kaydederek, bu oranın geçen sene ile ortalama aynı miktarda olduğunu sözlerine ekledi

GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE DÜŞÜK DÜZEYDE

Baraj doluluk oranlarının geçen yılın aynı dönemine göre biraz daha düşük olduğunu lakin ‘sulama sezonunun bitmesi, buharlaşmanın azalması ve yağışlı periyoda girilmesi’ nedeniyle önümüzdeki günlerde barajlardan daha az su tüketimi olacağının beklendiğini dile getiren Pakdemirli, bu zamanda mühim bir su sıkıntı yaşanmayacağını öngördüklerini sözlerine ekledi

Pakdemirli’nin yaptığı açıklama şu biçimde:

“İstanbul’un günlük içme ve kullanma suyu ihtiyacı ortalama 3 milyon 200 bin metreküptür. Bu ihtiyacın mühim bir miktarı Devlet Su İşleri’nin (DSİ) daha evvel inşa ettiği Ömerli, Alibeyköy, Büyükçekmece ve diğer barajlar ile Yeşilçay ve Melen Sistemi’nden karşılanıyor. Dünya’nın en büyük şehirlerinden biri olan, Ülkemizin göz bebeği İstanbul’a su sağlayan barajların bir kısmı Anadolu yakasında bir kısmı ise Avrupa yakasında bulunuyor. Bu barajlar birbiri ile entegredir ve tüm barajlardan İstanbul’un her tarafına arıtma tesislerinden su aktarılabiliyor. Bugün itibariyle İstanbul’umuza su sağlayan barajların doluluk oranı ortalaması yüzde 27’dir. Şu anda hiç su gelmese dahi İstanbul’un ortalama 3 aylık gereksinimini karşılayacak su rezervuarlarda mevcuttur. Bunun yanısıra her sene olduğu gibi önümüzdeki kış mevsimindeki yağışlarla beraber baraj giriş akımlarındaki artışla beraber İstanbul’da herhangi bir su problemi yaşanmasını beklemiyoruz.

“ANKARA’NIN 5 AYLIK GEREKSİNİMİNİ KARŞILAR”

Şu an itibariyle Ankara’daki barajlarda doluluk oranı yüzde 13 seviyesinde. Geçen yıl aynı tarihte bu oran yüzde 12,7 seviyesinde idi. Ankara’da günlük 1,2 milyon metreküp su kullanılıyor. Ankara’nın su yeterlilik durumunu barajlardaki doluluk oranları üstünden kıyaslayarak belirtmek doğru bir yaklaşım değildir. Zira 1 milyar 500 milyon metreküp depolama hacmine sahip Ankara’daki barajlarda şu an itibariyle 185 milyon metreküp su bulunuyor ve hiç yağış olmaması durumunda bile barajlardaki su, şehrin 5 aylık gereksinimini karşılayabilecek miktardadır.

“ANKARA’NIN 2050 YILINA KADAR SU SIKINTISI OLMAYACAK”

Ankara’nın 2050 yılı itibariyle ihtiyacı olan içme suyunu karşılayacak olan ve DSİ tarafından inşa edilen Gerede Sistemiyle, Bolu Gerede havzasındaki suların Işıklı Regülatörü ve 31,6 km uzunluğunda 4,5 m çapında 40 m³/s kapasitesinde Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli ile Çamlıdere Barajına cazibeli olarak aktarılmaktadır.

Söz konusu tesisle Ankara’ya yılda ortalama 226 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilmesi planlanmış olup, 01.01.2020-16.11.2020 tarihleri arasında Çamlıdere Barajına 170 milyon metreküp içme ve kullanma suyu aktarılmıştır”

BAKAN, VATANDAŞLARI SUYU İSRAF ETMEMESİ YÖNÜNDE UYARDI

Türkiye genelinde önümüzdeki zamanda mevsimsel yağışlarının da tesiriyle mühim bir su sıkıntısı yaşanmayacağını öngördüklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, lakin vatandaşlarımızın her zaman olduğu gibi suyu israf etmeden ihtiyacı kadar tüketmelerini ve tasarruf ilkelerine azami derecede uymalarının önemli olduğunun altını çizdi.

Bakan Pakdemirli, bakanlık olarak geçmişte olduğu gibi önümüzdeki zamanda de içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşanmaması için lüzumlu yatırımları planlayarak, peyderpey hayata geçirdiklerini ve lüzumlu önlemleri aldıklarını da sözlerine ekledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.