Son Dakika! Bakan Elvan: 2020 yılında büyümenin yüzde 0,3 olmasını bekliyoruz

0

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanırken, Yılmaz Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan‘ın uzun süre Plan ve Bütçe Komisyon başkanlığını yürüttüğünü anımsatarak, yeni görevinde başarılar diledi.

Kovid-19 sebebiyle bütçe görüşmeleri sırasında konuşmacı rakamları ve sürelerinin sınırlandırılmasının doğru olacağını ifade eden Yılmaz, her parti grubuna komisyon üye sayısının iki katı konuşmacı eklenmesi ve konuşma sürenin 5 dakikayla sınırlandırılmasını komisyonun oylarına sunarken, öneri kabul edildi.

“BÜYÜMENİN 2020 SENESİNDE YÜZDE 0,3 ORANINDA GERÇEKLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Sunumuna başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Büyümenin 2020 senesinde yüzde 0,3 oranında gerçekleşmesini bekliyoruz. 2022 ve 2023 senelerinda istikrarlı bir büyüme dönemine gireceğiz. İşsizlik Yeni Ekonomi Programı dönemi sonunda yüzde 10,9’a gerileyecek. Önümüzdeki zamanda büyümenin, özellikle istihdam artışıyla beraber refaha yansımasını planlıyoruz. Enflasyonun kalıcı olarak düşük tek haneli seviyelere indirilmesi temel hedeflerimizden” dedi.

“YAPISAL REFORMALARI HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Açıklamalarına devam eden Elvan, “2020 sonu itibariyle bütçe açığı geçici olarak artacak. Yılsonu bütçe açığı/GSYH oranını yüzde 4,9’un altı olarak tahmin ediyoruz. Hem yerli hem ülkeler arası girişimciler yönünden yatırım ortamını iyileştirme hakkında yapısal reformları hayata geçireceğiz. Tahvilde yabancı payında kayda değer artış planlıyoruz. 2021 iç borç çevirme oranı yüzde 120 olarak planlandı” ifadelerini kullandı.

“YENİ FIRSATLARIN ILUŞTUĞU BİR TOPARLANMA DÖNEMİNE GİRECEĞİZ”

Salgının önümüzdeki dönemlerde azalacağını vurgulayan Elvan, “Önümüzdeki zamanda küresel salgının etkilerinin azalacağı ve yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemine gireceğiz” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.