Otomobil

Son Dakika | AK Parti’li Ödünç: “Kentsel dönüşüm birlikte başaracağımız bir süreç yönetimidir”

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, “Kentsel dönüşüm, millet olarak beraber başaracağımız bir süreç yönetimidir. Duyarlı, insana ve yaşama değer veren her vatandaşımız, bu hususta devletimize yardım etmekle mükelleftir.” dedi.

Ödünç, Meclis’te gerçekleştirdiği basın toplantısında, deprem tesiri altındaki binalarda oturmanın, kişilerın hayatında büyük risk taşıdığına işaret ederek, hiç vakit kaybetmeden riskli binalarla ilgili lüzumlu tespitlerin yapılarak lüzumlu önlemlerin alınması gerektiğini sözlerine ekledi

AK Parti’nin iktidara geldiği günden beri kentsel dönüşüme oldukça önem verdiğini dile getiren Ödünç, bu uygulamanın birçok şehirde başarıyla yürütüldüğünü, Bursa’da da 300’ün üstünde afet riski altındaki sitede kentsel dönüşümün gerçekleştirildiğini kaydetti.

Ödünç, “Kentsel dönüşüm, millet olarak beraber başaracağımız bir süreç yönetimidir. Duyarlı, insana ve yaşama değer veren her vatandaşımız bu hususta devletimize yardım etmekle mükelleftir. Yarınlarımızı çürük, riskli binaların kaderine terk etmeyelim. Depreme dayanıklı binaların yapılması için var gücümüzle kentsel dönüşüm yasasının yaşamımızda uygulanması için çalışalım. Unutmayalım ki kentsel dönüşüm yasası müteahhitleri zengin etmek için çıkartılmamıştır.” diye konuştu.

Depremin sonrasında Bursa Teknik Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezinin yapı ön değerlendirme raporunu da paylaşan Ödünç, şunları kaydetti:

“İzmir depreminde toptan göçen ve ağır hasar gören binaların yüzde 90’ının ruhsat tarihleri, 2000 yılı evvelsine aittir. Buna göre 1975 Deprem Yönetmeliğine uyulması gerekirken, bu yönetmeliğin süneklik şartlarına uyulmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte aynı sitedeki bazı bloklarda toptan göçme ve ağır hasar görülürken diğer bloklarda stabilitenin korunduğu görünmüştür.

Depremdeki hasarların ortak kusurlarını şöyle sıralayabiliriz: Yatay ve dikey yapısal düzensizlikler, donatılardaki korozyon, kolon kiriş birleşim bölgesindeki etriye sıklaştırmasının eksikliği, güçlü kolon-zayıf kiriş ilkesine uyulmaması, sahadaki uygulamanın statik projeye uygun olmaması, binaların taşıyıcı sistemlerinde kuralına uygun olmayan tadilatların yapılması.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ali Kemal Akan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu