Seyyar Satıcılık İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

0

Seyyar Satıcılık İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Seyyar satıcılık kanunu kapsamında seyyar satıcıların bazı ruhsat ve belgelere sahip olmaları gerekmektedir. Belediyelerce onaylanmamış ve ruhsatsız sokak satıcıları satış işlemleri esnasında kaçak mal satmaktan dolayı ceza yeme riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Seyyar satıcılık yaparak bara kazanmak isteyen vatandaşların satışlarını yapabilmeleri için gerekli yerlere başvurularını yapıp başvurularının onaylanmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde ruhsatsız satış yapan araçlara belediyelerin zabıta ekipleri tarafından ceza kesilmektedir. Seyyar satıcıların denetimi ve nasıl satış yapacaklarına dair yönetmelik bulundukları belediye tarafından hazırlanmakta ve kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Genel itibariyle belediyeler seyyar satıcılar için bazı cadde ve sokaklarda sabit yerler belirlemektedir. Vatandaşlar belediye ve vergi dairelerinden aldıkları izinlerle de satışlarını gerçekleştirebilmektedirler.

Seyyar Satıcılık İçin Nerelere Başvurulur?

Seyyar satıcılık yapmak isteyen bireyler bulundukları bölgenin Belediye Başkanlığından seyyar satıcılık için başvuru yapmaları gereklidir. Satışı yapılmak istenen ürün ve tezgaha göre belediyenin ilgili kurumundan detaylı bilgi alarak başvuru sürecini başlatabilirsiniz. İzin alınmadan gerçekleştirilen her türlü satışınızda suç işlemiş sayılırsınız bu yüzden başvurunuz onaylanmadan asla satış işlemlerine başlamayınız. Seyyar satıcılık başvurusunda istenen belgeler bazen belediyeden belediyeye değişse de genel itibariyle şu belgelere sahip olmanız gerekmektedir.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Vergi levhası fotokopisi

Başlıca bu evraklarla belediyeye seyyar satıcılık ruhsatı için başvuruda bulunabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki ruhsat aldığını bölge ya da belediye tarafından belirlenen yer dışında her hangi bir alanda satış yapmanız halinde cezai yaptırımla karşı karşıya kalabilirsiniz. Belediyelere başvuru yaptıktan sonra seyyar satıcı vergi levhası nasıl alınır? Derseniz, bulunduğunuz bölgenin vergi dairesine giderek sizden istenen belgeleri sunarak başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkündür.

Seyyar Satıcılık İçin Gerekli Şartlar

Genel itibariyle belediyeden belediye değişiklik gösteren yönergelerin yanında seyyar satıcılık için sağlanması gereken temel şartlar vardır. Bu şartları anlatmadan önce Türkiye’de seyyar satıcılık yaparak hangi ürünler satılır kısaca açıklayalım;

 • Simit, Poğaça vb. gıda ürünleri
 • Pamuk şeker, kestane, mısır
 • Seyyar giyim vb.

Türkiye’de sokaklarda en sık rastladığımız seyyar satış ürünleri kısaca bu şekildedir. Bunun yanı sıra seyyar satıcı olmak için belediyelerin kişilerde aradığı şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Satış yapılmak istenen Belediye’nin sınırları içerisinde 1 yıldan fazla süredir ikamet ediyor olmak.
 • Kendi ürettiği gıda ürünlerini satacaksa gıda üretim izni ve gıda sicili belgesi
 • Sağlık raporu
 • Herhangi bir düzenli gelire sahip olmamak

Başlıca seyyar satıcılık için vatandaşlarda aranan şartlar bunlardır.

Ruhsatsız Seyyar Satıcılık Yapanlara Uygulanan Cezalar Nelerdir?

Türkiye’nin her yerinde birçok seyyar satıcı bulunmaktadır. Bu seyyar satıcıların büyük çoğunluğu ruhsatsız satış yaparken oldukça küçük bir kısmı da ruhsatlı olarak satışlarını gerçekleştirmektedir. Belediyelerin zabıta ekipleri tarafından ruhsatsız olarak seyyar satış yaptığı belirlenen kişiler hakkında Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası uygulanmaktadır. İzinsiz satış gerçekleştirilen için belirlenen seyyar satıcılık cezası ise 85 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra eğer seyyar olarak yasadışı ürün satışı gerçekleştiriliyorsa kişiye hapis cezası bile verilebilmektedir. Seyyar satış yapmak isteyen kişiler için bazı ipuçları satışlarınız için size büyük kolaylık sağlayacaktır.

 • Herhangi bir gıda ürünü satışı gerçekleştiriyorsanız ürünlerinizin taze ve satış tezgâhınızın temiz olmasına önem gösterin.
 • Eğer sabit bir yerde satış gerçekleştiriyorsanız müşterilerinizle iyi ilişkiler kurun
 • Çevrenizdeki esnaflarla rekabet edeceğiniz için ürünlerinizin kaliteli olmasına dikkat edin
 • Satışını yapmak istediğiniz ürünün maliyet hesaplamasını iyi yapın

Bu tavsiyelere uyarak seyyar olarak gerçekleştirdiğiniz satışlarınızda güvenilir bir hava yaratarak devamlı müşteriler kazanabilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.