Seçim Sonucunun Netleşmesi ile Dolar Battı, Hisseler Kükrüyor – Piyasalarda Neler Oluyor?

0

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Joe Biden’in başkanlık seçimini kazanması ile dünya çapında risk hissiyatı yükseldi. Dolar düşüş yaşarken hisse senetleri ve petrol yükseldi. Tüm bu coşku içinde Covid-19 vakaları ABD ve Avrupa’da yeni rekorlar kırdı.

İşte 9 Kasım Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Dolar, küresel risk rallisi ile zayıflıyor

ABD başkanlık seçiminin gittikçe netlik kazanması hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomi dövizlerinde risk ticaretini desteklediğinden dolar genellikle zayıfladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, dün geceki seviyesinde hemen hemen stabil olarak 92,293’te işlem gördü lakin geçen haftaya göre ortalama %2 geriledi ve 30 ayın düşük seviyesi olacak noktaya yalnızca %0,5 uzak.

Gelişmekte olan dövizlere karşı kayıplar daha da şiddetli oldu. Yuan, yüzde yarım artışla Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ruble ve peso da risk iştahının dönüşü ile yükseldi.

Bu sayede üstün performans gösteren para birimi Türk lirası oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın merkez bankası yöneticisini görevden alıp maliye bakanının hafta sonu istifa etmesinin sonrasında lira, dolar karşısında ortalama %6 kazandı.

2. Küresel hisse senetleri, ABD politikasındaki yenilenme beklentileri üzerine rekor seviyeye yükseldi

Küresel hisse senedi piyasaları, yeni yönetim altında reflasyonist maliye politikası, devam eden genişleyici para politikası ve daha az çatışmalı bir ticaret politikası beklentileri ile yükseldi.

Çin, Japon ve Avrupa piyasalarının hepsi %1,5-2,5 arasında yükselirken MSCI küresel hisse senedi endeksi, tüm zamanların yüksek seviyesini gördü.

Avrupa’da dikkat çekici kazananlar arasında AB ve ABD’nin, havacılık sektöründeki kendi şampiyonlarını sübvanse etme hakkında on yıldır süren çatışmayı bitirecek bir yol bulacağı beklentileri üzerine ortalama %4 yükselen Airbus vardı. Bu, WTO’nun bu yılın başlarından beri verdiği karara uyan AB’nin Boeing üzerine ithalat vergisi uygulamasını engellemedi.

3. ABD hisse senetleri ralliyi sürdürüyor; fast-food ve eğlence sektöründen kârlar bekleniyor

ABD hisse senetleri küresel hisselerle benzer biçimde yüksek açılmaya hazırlanıyor. Yatırımcılar, sıra sıra bazı eyaletlerde yapılan sayım tekrarından ve Cumartesi günü bir peyzaj merkezi otoparkında yaptığı enteresan basın açıklamasında Trump ekibinin savurduğu yasal aksiyon tehdidinden yeni bir volatilite doğma şansını görmezden geldi.

Dow 421 puan artarak ortalama bir ayın yükseğine çıkarken S&P 500 endeksi de %1,5 ve Nasdaq %1,7 yükseldi. Üç endeks de seçim sonrası ralliye kısa bir ara olarak görülen Cuma günü düşüş yaşamıştı.

McDonald’s Pazartesi günkü ilk kâr silsilesinin başını çekerken Walt Disney ve Lyft kapanış daha sonra rapor sunacak.

Bunun yanı sıra Cleveland Fed’den Loretta Mester ve Philadelphia Fed’den Patrick Harker’ın konuşmaları da dikkate değer olacak.

4. Virüs vakaları yeni rekorlar kırdı; Utah eyaleti muhteşem halde

Seçim belirsizliğinin bitmesi üzerine yaşanan coşkunluğun yanı sıra koronavirüse karşı savaş kötü bir biçimde ilerliyor. ABD hafta sonu yine rekor yeni vaka sayısı raporladı. Son dört gündür ülkedeki yeni vaka sayısı 100.000 üstünde olurken hastaneye başvuru seviyesi 55.000 üstünde, Ağustos ayı başından beri en yüksek düzeyde ve evvelki kırdığı rekora yalnızca 3.000 var.

Utah eyaleti hafta sonu hastanelerdeki kalabalığı gidermek maksadıyla muhteşem hâl ilan etti. Yeni önlemler arasında maske zorunluluğu da var.

Durum Avrupa’da da pek iyi değil. Almanya da bir günlük en yüksek vaka sayısını açıkladı.

5. Teknoloji opsiyonlarında yaşadığı fiyaskoya rağmen Softbank 6 milyar dolar kâr elde etmeyi başardı

Softbank, yazın teknoloji hisselerinde alışılmışın haricinde yaptığı ticaret üzerine 1,3 milyar dolar zarara uğradı lakin yine de üçüncü çeyrekte Vision Fund portföyündeki yatırım kârları aracılığıyla 6 milyar dolar kâr elde edebildi.

Softbank, pandeminin ilk aşamalarından beri ortaya çıkmış olan, teknoloji hisselerine yönelik düşkünlüğü artıran alım satımlarda büyük ölçüde opsiyon piyasaları aracılığı ile milyar dolarlar yatırarak yazın “NASDAQ Balinası” olmuştu.

Softbank, piyasa kapanışı daha sonra paylaşılan sonuçlardan evvel Tokyo’da %5 yükseldi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.