Sancar, HDP’nin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Yalnızca Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifası yetmez. Cumhurbaşkanı, kabinesiyle beraber istifa etmelidir. Sorumluluğu üstlenme cesaretini ve basiretini göstermesini bekliyoruz.” dedi.

Sancar, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, iki gündür canlı yayında bir çöküş hikayesini izlediklerini vurgulayarak, Berat Albayrak‘ın Hazine ve Maliye Bakanlığından istifasını sosyal paylaşım sitesi hesabından yayınladığını sözlerine ekledi

İletiın Bakana ait olup olmadığının tartışıldığını ve iktidara yakın medyanın meseleyi hiç görmediğini ifade eden Sancar, “Büyük bir olasılıkla bir işaret, talimat beklediler. Bu talimat gelmedi. Birkaç tane televizyon kanalı haberi verdi tabiki ama onlar yandaş kanallar değil.” diye konuştu.

Ortada bir ekonomik krizin olduğunu herkesin bildiğini ve kimsenin de bunu saklayabilecek durumda olmadığını savunan Sancar, “Bu ekonomik krizin yalnızca bir bakan, şahıs meselesi olmadığını da oldukça iyi biliyoruz. Bakanının istifasının yalnızca bir kızgınlık, kırgınlık sorunu olmadığını da biliyoruz. Ortada çok daha derin bir sorun, sistemin iflası, rejimin çöküşü gerçeği var.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişte yapılan anayasa değişikliği referandumu sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmaları anımsatan Sancar, “Yeni sistemin şahsa bağlı olmayacağını söylüyor ama görüyorsunuz, tek bir işareti olmadan kimse artık hareket etmiyor. Medya, kamu kurumları, Meclis oradan işaret bekliyor, kurumların hepsi hemen hemen tek adama bağlanmış durumda. Belirttiklerinin tam tersi yaşanıyor. O nedenle bu sistem çökmektedir.” dedi.

Yeni sistemin Türkiye’ye fakirluğu getirdiğini ve o nedenle de çöktüğünü ileri süren Sancar, “Çöken yalnızca maliye bakanının koltuğu değildir; çöken sistemin kendisidir.” diye konuştu.

“İlk fırsatta seçime gidilmelidir”

Sancar, sorumluluğu yalnızca bir insana yükleyerek kurtulunamayacağını ve asıl sorumlunun sistemin en tepesindeki olduğunu öne sürerek, şöyle dedi:

“Yalnızca Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifası yetmez. Cumhurbaşkanı, kabinesiyle beraber istifa etmelidir. Sorumluluğu üstlenme cesaretini ve basiretini göstermesini bekliyoruz. Önümüzde artık yeni bir dönem var. Bu dönemin de en mühim hedeflerinden biri erken seçim olacaktır. Bu sistem çöktü. Hem bu iktidarı, sistemi hem de bu düzeni değiştirmek için ilk fırsatta, en kısa zamanda seçime gidilmelidir. Seçime gitmenin de şu şartlarda en ahlaki yolu Cumhurbaşkanının kabinesiyle beraber istifa etmesidir.”

İktidarın çöküşünün en büyük nedeninin “Kürt düşmanlığı” olduğunu iddia eden Sancar, “Kürt probleminda çözümsüzlük politikası şimdiye kadar bütün iktidarları çözen, çökerten en temel sebep olmuştur.” diye konuştu.

Irak Kürt Lokal Yönetimi (IKBY) ile terör örgütü arasında yaşanan gelişmelere değinen Sancar, “Kürt güçleri arasında yüksek gerilim yaşandıği belirtiliyor. Buna ilişkin maalesef bazı ters gelişmeler de yaşanıyor. Bir halk, bir bütün olarak böyle tehdit altındayken hiçbir Kürt gücü, bu gerçekliği yok sayarak kendi halkı içinde yeni acılar yaratacak gelişmelere sebep olma hakkına sahip değildir. Sorun ne olursa olsun Kürt güçlerine düşen tek şey çözümü diyalogda aramak.” değerlendirmesinde bulundu.

Sancar, HDP’nin bu hususta üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi

HDP’nin yeni bir mücadele programı başlattığını hatırlatan Sancar, “Bu yeni mücadele programı, artık halkın sabrının taştığının bir ifadesi olarak hazırlandı. Sabrımız taşıyor. Baskıya, zulme, fakirluğa, keyfiliğe, çürümüşlüğe karşı sabrımız tükeniyor. Tabiki erken seçim talebimizi sürekli dile getireceğiz ama mücadeleyi yalnızca seçime bağlayarak o günü bekleyecek değiliz.” dedi.

Sancar, iktidarın, istifa ve erken seçim kararı almakta direnmesi durumunda bunu hazırladıkları demokratik eylem programıyla her gün yeniden gündeme getireceklerini dile getirerek, “İstifa

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mesut Tankulu

Leave A Reply

Your email address will not be published.