Salma Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

0

Salma Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

Salma tavukçuluk nasıl yapılır, salma tavukçuluk için devlet destekleri var mıdır? Gibi sorular özellikle son dönemde organik ürünlere olan ilgiden dolayı birçok vatandaşın merak ettiği konulardır. Salma tavukçuluk organik köy yumurtası üretimi olarak da bilinmektedir. Salma tavukçuluk için tavuk adedine göre oluşturulmuş kümes alanıdır. Uygun koşullar altında tamamen doğal yollarla yetiştirilen bu tavuklardan elde edilen yumurtalar köy yumurtası olarak geçmektedir. Salma tavukçuluk yapmak için gereken en önemli şart yeteri kadar bir doğal alana sahip olmaktır. Salma tavukçuluk devlet desteği almadan önce Tarım Bakanlığının belirlemiş olduğu yönetmeliğe uygun şartları sağlamanız gerekmektedir. Tavukların yetiştirileceği araziden kümese kadar tüm unsurlar bu yönetmeliğe göre belirlenmek zorundadır.

Salma Tavukçuluk İçin Gereken Şartlar

Salma tavukçuluk yaparak organik yumurta üretimi yapacak olan kişilerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen yönetmeliğe uygun şekilde arazi temininde bulunmaları gerekmektedir. Salma tavukçuluk yönetmeliği çerçevesinde;

 • Her 4m²’ye 1 adet tavuk olacak şekilde arazi hesaplanmalıdır
 • Kümeste ise maksimum 3 bin tavuk bir araya konulabilir ve her 1 m²’ye 6 adet tavuk şeklinde belirlenir.
 • Kümes içinde her 20 tavuğa 1 adet yem kabı ve suluk konulmalıdır
 • Kümesler belirtilen hijyen esaslarına göre oluşturulmalıdır
 • Kurulacak tavuk çiftliğinin içinde yumurta ve yem deposu bulunmalıdır.

Genel itibariyle bu şartları sağlayan herkes salma tavukçuluk yaparak organik yumurta üretimi sertifikasına ve salma tavukçuluk ruhsatına sahip olarak yumurta üretimi gerçekleştirebilmektedir.

Salma Tavukçuluk (Organik Yumurta Üretim) Devlet Destekleri

Kosgeb üretime dayalı birçok alanda hibe ve kredi desteği sağlamaktadır. Ancak salma tavukçuluk için herhangi bir kredi ya da hibe seçeneği mevcut değildir. Ancak devlet bankaları aracılığı ile kümes hayvanı yetiştiriciliği teşviklerinden yararlanabilmeniz mümkündür. Türkiye Ziraat Bankası tarafından sağlanan uygun faizli tavuk çiftliği kredisi salma tavukçuluk için gerekli tavuk çiftliğinizi kurabilirsiniz. Bu teşviklerden yararlanabilmek için taşımanız gereken bazı şartlar kısaca şunlardır;

 • 18 – 60 yaşları arasında olmak
 • Çiftçi Kayıt ve Hayvancılık kayıt sistemlerine kayıtlı olmak
 • Hayvancılıkla ilgili deneyim sahibi olduğunu belgelemek ya da en az 2 yıllık bir yüksekokuldan mezun olmak (ziraat, veterinerlik vb.)
 • Belirtilen diğer tüm şartlara haiz olmak

Tavuk çiftliği kurmak isteyen herkes bu şartları taşıdığı takdirde devlet hibelerinden ve kredilerinden büyük ölçüde yararlanabilmektedir.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kredisi

Devlet desteği alarak salma tavukçuluk yapmak isteyen vatandaşlar Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kısa adıyla TKDK tarafından kanatlı hayvan yetiştiriciliği için verilen uygun kredilerden yararlanabilmektedirler. Bu kurumdan salma tavukçuluk için uygun devlet kredisi almak için öncelikle kurum tarafından belirtilen bölgelerde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu resmi internet sitesi üzerinden yapılan çağrıları da takip etmeniz kredilerden yararlanabilmeniz için büyük önem taşımaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından desteklenen alanlar şunlardır;

 • Kanatlı hayvan eti üretimi yapan işlemeler
 • Yumurta üretimi yapan işletmeler
 • Kanatlı hayvan et ve et ürünü pazarlama ve işleme

TKDK’nın tavukçuluk alanında girişimcilere sağladığı bu kredilerin yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da 30 bin TL’ye kadar hibe kredilerle üreticiyi desteklemektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sağladığı 30 bin TL’lik hibeden yararlanmak isteyen vatandaşların şu şartları sağlamaları gerekmektedir.

 • 500 adet tavuğa sahip olmak
 • Tavuk çiftliği için proje hazırlamış olmak (salma tavukçuluk maliyeti, giderler vb.)

Hibeden yararlanabilmek için başta bu şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Ayrıntılı bilgiyi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi internet sitesinden alabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.