Otomobil

“Rusya ile mutabakata vardık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü‘de gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Rusya ile ortak gözlem merkezi, denetim merkezi ve şubelerin açılması hakkında bir mutabakata vardık” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan‘ın başkenti Bakü’de basın toplantısı düzenledi. Azerbaycan’da bulunmaktan tatminiyet duyduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Sahada kazanılan zafer için başta Başkumandan Cumhurbaşkanı Aliyev olmak üzere kahraman Azerbaycan ordusunun ve ordusunun ve Cumhurbaşkanının arkasında çok güçlü bir biçimde duran kardeş Azerbaycan halkını canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

“Azerbaycan kendi topraklarını azat edebilmek için uzun yıllar sabır gösterdi” diyen Bakan Çavuşoğlu açıklamasını şu biçimde sürdürdü: “Diplomasiye olan inancını yitirmek istemedi. Ama sonuçta maalesef hep saldıran Ermenistan oldu, ateşkesi bozan Ermenistan oldu. Savaşı çatışmayı, kan dökmeyi isteyen de Ermenistan oldu. Bu sahadaki zaferden sonra sizlerin de yakın zamandan takip ettiği gibi Azerbaycan-Rusya-Ermenistan arasında bir ateşkes anlaşması imzalandı. Daha evvel 3 defa ateşkes girişimi olmuştu ve her seferinde ateşkesi bozan Ermenistan oldu, maalesef. Sahadaki kazanımlarına rağmen ve gücünü göstermesine rağmen Azerbaycan ateşkesten yana olduğunu ve problemin yine diplomatik yolla çözülmesinden yana olduğunu da göstermiştir. Bu tür girişimlere hayır dememiştir. Azerbaycan’ın istediği bir şeydi. Ortalama 30 yıldır işgal edilen topraklarını geri almak. Son yapılan anlaşma ile de şimdiye kadar geri kazandığı topraklara ilaveten 5 artı 2 tüm rayonların kardeş Azerbaycan’a tekrar geri verilmesi bildiğiniz gibi takvime bağlandı”

“AZERBAYCAN’IN ORTALAMA 30 YILDIR İŞGAL EDİLMİŞ TOPRAKLARININ GERİ VERİLMESİ SOMUT BİR TAKVİME BAĞLANDI”

Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklar ve Karabağ hakkında hangi çözümü tercih ederse Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Bu zamanda de sürekli ateşkes, ateşkes diyenlere de şu cevabı veriyorduk. Evet, ateşkes olsun ama ateşkesi bozanın kim olduğunu görüyorsunuz. Bir de ateşkes olduktan sonra ne olacak? Yani bu sorun çözülmediği sürece Azerbaycanın işgal edilmiş toprakları geri verilmediği sürece kalıcı bir biçimde ateşkes olmaz. Sorun çözülmediği sürece de gerginlik ve çatışmalar devam eder. Sonuçta bu anlaşmanın önemi, biraz evvel de belirttiğim gibi, Azerbaycan’ın ortalama 30 yıldır işgal edilmiş topraklarının geri verilmesi somut bir takvime bağlandı. Burada tabii Rusya’nın oynadığı rolü de önemsiyoruz. Her iki taraf arasında girişimlerde bulundular, diyalog devam etti. ve her iki tarafın da rızası olduğu için bu anlaşma imzalandı” ifadelerini kullandı.

“RUSYA’DAN GELECEK BİR HEYETLE YARIN BU İŞİN DETAYLARINI KONUŞACAĞIZ”

Bundan sonra atılacak adımların önemli olduğunu sözlerine ekleyen Çavuşoğlu, “Bu anlaşmanın 5. Maddesi gereği biz de Rusya ile ortak gözlem merkezi, denetim merkezi ve şubelerin açılması hakkında bir mutabakata vardık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Putin ile görüştü. Bizler defalarca Lavrov ile görüştük, Milli Savunma bakanımız Sayın Akar, Şoygu ile. Diğer düzeyde görüşme ve temaslarımız oldu. ve bu süreci tabii ki kardeş Azerbaycan ile beraber koordine ettik. Burada yer aldığımuz sürece de, başta Ceyhun Bayramov kardeşim olmak üzere ve Azerbaycanın da olur verdiği biçimde daha evvel mutabakata vardığımız Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı anlaşma bazı detayları da belli olduktan sonra dün akşam yine Savunma Bakanımız Sayın Akar ile Rusya Fed Savunma Bakanı Şoygu arasında nihai belge imzalandı. Önümüzdeki günlerde Rusya’dan gelecek bir heyetle yarın bu işin detaylarını konuşacağız” açıklamasını yaptı.

“BİR BAŞKA ÜLKENİN TOPRAKLARI ÜSTÜNDE SALTANAT İLELEBET SÜRMEZ”

Bakan Çavuşoğlu açıklamasını şu biçimde sürdürdü:

“Anlaşmayı gördüyseniz açık ve net bir biçimde nerede olacağı yazılı. Yani Azerbaycan topraklarında Azerbaycan’ın uygun gördüğü yerlerde olacak. ve bu, merkez yani denetim ve gözetleme merkezi tabii ki önemli işlevler görecek. Mutabakatı ihlal eden eylemleri tespit ederek gözlem ve yine aynı biçimde İHA ve diğer unsurlar ile birlikte tamamen sahayı bu biçim denetleyecek. Şikayetler ve ihlaller olduğu zaman bunları inceler aynı biçimde ateşkesi ihlaline önlemeye yönelik önlemler de alır. ve biraz evvel belirttiğim gibi, bunun oluşumu ve çalışma esaslarını ortak çalışma grubu belirleyecek ama burada en mühimsi konut sahibi ülke olarak evvel Ruslarla bunun ilkelerini konuştuktan sonra konut sahibi ülkenin verdiği yetkiler, aynı biçimde gösterdiği yerler ve diğer detaylar kardeş Azerbaycanla beraber belirlenecek. Bu ateşkesin ve daha sonra kurulacak mekanizmaların kalıcı bir barış ve istikrara vesile olmasını diliyoruz. Umarız Ermenistan geçmişteki yanlışlardan ders almıştır. Bir başka ülkenin toprakları üstünde saltanat ilelebet sürmez ve saldırıyı başlatan Ermenistan tüm ateşkes girişimlerine rağmen yine ateşkesi bozmuştu. Bunlardan da ders aldığını bekliyoruz. Samimiyetle söylüyorum, bu sürecin sonunda Ermenistan halkı da faydalanacak bu sonuçtan. Tabiki bu ateşkes ile başlatılan süreç neticesinde kalıcı çözüm kardeş Azerbaycan’ın sınır ve toprak bütünlüğü, şimdiye kadar kabul edilmiş kararlar ve ülkeler arası hukuk çerçevesinde neticelenmelidir. Bu olduktan sonra da, bölgenin istikrarı ve barışı hakkında da mühim bir adım atılmış olacak ve bundan Ermenistan halkı da dahil herkes faydalanacak. Yarın Azerbaycanın uygun gördüğü şartlarda bu bölgenin istikrarı için atılacak adımları da biz Türkiye olarak tabii ki destekleyeceğiz. Hangi adımları ne zaman atacağımızı da beraber değerlendireceğiz, beraber karar vereceğiz. Başta belirttiğim gibi yalnızca işgal edilmiş toprakların geri alınması değil, bundan sonraki atılacak adımlar hakkında da Azerbaycan nasıl isterse biz onların yanında olacağız ve atılacak adımları beraber koordine edeceğiz”

“BUNDAN SONRAKİ ZAMANDA HİÇBİR ÜLKE HAKSIZ ERMENİSTAN’I DESTEKLEYEREK BU SÜRECİ BALTALAMASIN”

Bakan Çavuşoğlu açıklamasını şu biçimde sürdürdü:

“Bu zamanda tabii Minsk üçlüsünün de ders çıkarması gerekiyor. Özellikle eş başkanların. Biraz evvel Rusya’nın bu ateşkesin sağlanmasındaki rolüne vurgu yaptım ama ABD’de seçimler var ve Fransa’nın bu zamanda eş başkan olarak son derece yanlı ve ters bir tavır sergilediğini göze çarpıyor. Bazı zaman ateşkesten sonra da yine taraflı ve ters açıklamalar yapıyor. İşte bunlar da 30 yıldır bu eş başkanların sorunu neden çözmediğini ya da çözemediğini gösteriyor. Fransa tabii ki nesnel, dengeli bir tavır sergilemedi. Buna karşın Fransa’nın da ateşkes girişimine Aliyev olumlu cevap verdi. Rusya, Fransa ve ABD’nin 3 girişimi olmuştu ama Azerbaycan’ın bu olumlu tutumuna rağmen Fransa hep Ermenistan’ı desteklemeyi devam etti. Şimdi ateşkesin sonrasında da aynı ters açıklamalarını sürdürüyor ve bazı zaman Türkiye’yi suçlamaya kalkıyor. Bu tavır devam ederse, bu ülkeler bu zamandan dışlanmak durumundadır. Fransa’nın da esasen içine düştüğü durum bu; histerik hale gelmesinin sebebi nesnel ve dengeli olmadığı için saygınlığını da kaybediyor. Süreçlerin haricinde kalıyor, agresifleşiyor ve barış çabalarını baltalamaya çalışıyor. Bundan sonraki zamanda hiçbir ülke haksız Ermenistan’ı destekleyerek bu süreci baltalamasın. Biz Türkiye olarak yapıcı yaklaşımımızı devam ettirirken her şart ve halde kardeş Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz”

“AZERBAYCAN BU İŞİN SULH YOLUYLA ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇOK SABRETTİ AMA BUNDAN SONRA TERCİH ERMENİSTAN’IN”

Basın mensuplarının suallerını cevaplayan Bakan Çavuşoğlu, “İşgal edilmiş Azerbaycan topraklarının tamamı Azerbaycan’a verilecek. Diğer taraftan bu anlaşmanın altında, Ermenistan Cumhurbaşkanının imzası var mı var. Bu sebeple en üst düzeydeki yöneticinin imzası olduğu zaman o ülkeyi de bağlar. Biz daha evvel ateşkes yaptık, yine bozarız derse o zaman 3 defa bozdular. Kaç kere sivillere saldırdılar, bedelini ödediler. Böyle bir durumda da bedelini öderler. Burada Azerbaycan kan dökmeye hevesli değil. Her ne kadar milli marşında ‘Hem kadiriz hem hazırız’ diyorsa Azerbaycan bu işin sulh yoluyla çözülmesi için çok sabretti ama bundan sonra tercih Ermenistan’ın. Bir ülkenin topraklarına gidiyorsunuz 30 yıldır yaşıyorsunuz, ondan sonra buraları kendi toprağınız gibi alıştırıyorsunuz, öyle yetiştiriyorsunuz beyinleri böyle yıkıyorsunuz. Ondan sonra zor olur tabii çekilmek yani psikolojiyi anlatmak yönünden söylüyorum. Kolay olmuyor. Burada ya gönüllü anlaşmaya bakarak çıkacaklar ya da şimdiye kadar olduğu gibi, kahraman Azerbaycan ordusu Azerbaycan topraklarını şimdiye kadar yaptığı gibi geri alacak. Başka seçenek yok. Burada tercih Ermenistan’ın anlaşmaya uymalılar. Halkın arasında tepkiler olduğunu göze çarpıyor, meclise bir baskın oldu. Bunlar tabii, bu ortamda olur. Bir taraftan hezimet bir taraftan yıllardır kendi toprakları gibi düşündükleri için çıkmak zor oluyor ama hayatın gerçekleri var. Esas buna takılacak yerde biraz evvel belirttiğim gibi buraya istikrar ve huzur geldiği aman bundan nasıl faydalanacaklar, onu düşünürlerse onlar için daha kolay olur. Bunu samimi olarak söylüyorum” ifadelerini kulandı.

“AZERBAYCAN TOPRAKLARI GERİ VERİLİRSE VE KORİDORLAR AÇILIRSA BUNDAN HERKES FAYDALANACAK”

Ortak bildirinin sonrasında açılacak koridor ile Çin’le yolun kısalacağına ilişkin soruyu cevaplayan Çavuşoğlu, “Dünya küçüldü, küreselleşme var. Çinin de ortaya koyduğu projeler de var, buna karşı çıkanlar da var ama bu tarihi İpek Yolu ve Kuşak Yolunda orta koridor dediğimiz bu bölgedeki projeler, Azerbaycan ve Türkiye’yi şimdiye kadar Gürcistan da öyle, Gürcistan’ı bölge ülkeleri bir merkez hale getirmiştir. Biraz evvel anlatmaya uğraştığım da bu. Bu bölgede barış olursa, Azerbaycan toprakları geri verilirse ve koridorlar açılırsa bundan herkes faydalanacak. Niye uzakta Çin’in menfaatini düşünelim? Onlar yararlanmasın anlamında söylemiyorum, kimsenin aleyhinde bir şey söylemiyorum. Ama en çok kim yararlanacak bölge ülkeleri. Bunun içinde Ermenistan’da var mı, var. Anlatmaya uğraştığım bu. Ermenistan buradaki fırsatları düşünmedi. Komşularla kavga, problem, işgal. Bunların yerine bölgenin istikrarı ve ekonomik refahını düşünmesi lazımdı. Tabiki bu ulaşımda koridorlar, güzergah kısaldıkça maliyetler de düşecek ticaret de artacak. Bundan da herkes kazanacak. Ürünün kaynağı olan ülkeler de kazanacak ta uzaklarda bile, transit ülkeler de kazanacak ve ürünün gittiği en son nihai ülkeler de kazanacak. Halklar kazanacak, kişiler kazanacak. O yüzden bu tür koridorlar tabii özellikle şimdi açılacak Nahçıvan’a koridordan Azerbaycanlı kardeşlerimiz de faydalanacak. Ticaret yaparken maliyetler düşecek, Türkiye de bundan faydalanacak. Herkes faydalanacak. Barış olduğu zaman herkes bundan nimetini alır” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu gözetim merkezinde Türkiye’nin rolünün ne olacağına ilişkin soruya şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin burada Rusya’nın rolü neyse o olacak. Merkezde birlikte işleyeceğiz. Tabii ki burada konut sahibi Azerbaycan topraklarında olduğu için konut sahibi ülkenin de rolü burada önemli. Ama merkezin biraz evvel belirttiğim gibi, ihlal olursa bunları tespit eder ve bu ihalelere karşı hangi önlemler alınacağı dahil tüm konularda geniş bir şekilde bir biçimde işbirliği olacak, beraber çalışacağız. Yarın Rusya’dan gelecek heyet ile de bunun esaslarını ortak çalışma grubu kurarak esaslarını belirleyeceğiz. Sonra geleceğiz, Azerbaycan ile bunun detaylarını göreceğiz ama merkezin amacı şu, ateşkes var, ateşkes ihlallerini denetleyecek, havadan karadan gözetleyecek. Ateşkes olursa bunları raporlayacak ve bu ateşkesi ihlal edene karşı hangi önlemlerin alınacağını belirleyip gereken yapılacak. Çok mühim bir işlev yapacak. Burada Türkiye ve Rusya beraber aynı işlevi üstlenecek. Zaten Azerbaycan halkının da meramı buydu, isteği buydu. En başından beri de Cenap Prezident İlham Aliyev’in de defalarca belirttiği buydu, Türkiye’nin de burada olması gerektiğini diyordu. Sonuçta dün bu anlaşma imzalandı. Üçlü anlaşmanın 5. Maddesi gereği bu merkez kuruluyor”

“AZERBAYCAN, TÜRK’ÜN NELER YAPABİLECEĞİNİ DE GÖSTERDİ”

Çavuşoğlu, “Gerçekten biz kahraman Azerbaycan ordusu ile Başkumandanın rehberliğinde ve onu destekleyen kahraman Azerbaycan halkıyla kibir duyuyoruz. Gücünü tüm dünyaya gösterdi. Dosta da düşmana da gösterdi ve Türk’ün neler yapabileceğini de gösterdi. O bakımdan yalnızca Azerbaycan’da Türkiye’de değil, tüm dünya çapındaki Türk’ün öz güveni daha da iyi bir biçimde yükseldi. Sonuç itibariyle büyük bir başarıdır, zaferdir. Bu zaferden dolayı tebrik ediyoruz. Tabiki gazilerimiz var, yaralılarımız var. Onlara acil şifa dilerken, kendi topraklarını almak için şehit düşen askerlerimize ve sivil şehitlerimize de, Ermenistan’ın biliyorsunuz sivillere yönelik de çok saldırıları oldu. Allah’tan rahmet diliyoruz. Ama gerçekten Azerbaycan ordusunun bu galebesi bizleri de kibirlandırdı. Sizin burada sokaklardaki sevincinizi Türkiye’de de herkes paylaştı, sizler de gördünüz” dedi.

“AMA YÖNETİMLER GELİR GEÇER, ANLAŞMALAR BAKİDİR”

Rusya ile Türkiye’nin ortak devriyelerinin Suriye’de olduğu gibi geçerli olup olmayacağına, Türkiye’den kaç askerin katılacağına yönelik açıklama yapan Çavuşoğlu, “Devlette devamlılık vardır. Bu sebeple bu ateşkes anlaşması üç ülke arasında olduğu için geçmişte de bizden evvelki yönetimler de farklı ülkelerle anlaşmalar imzalandı. Yeri geldiği zaman ihtiyaç duyulur, revize edilir. Ama yönetimler gelir geçer, anlaşmalar bakidir. Kaldı ki bu anlaşmanın amacı belli. Ateşkes ve problemin geri kalan kısmının sulh yoluyla, diplomasi yoluyla anlaşmada da açıklandıği gibi çözülmesidir. Bu Ermenistan’ın tercihi. Umarız Ermenistan öyle yahut böyle doğru olanı tercih eder. En nihayetinde Ermenistan halkı da bundan faydalanır. Diğer yandan tabii ki ortak gözetim, denetim faaliyetlerinden bahsettik. Bunlar denetlenecek, yerinde tespitler yapılacak bunlara karşı hangi önlemler alınacak, eğer ihlaller tabii ki olursa nerelerde ilave olacak. Yalnızca bir merkez olmayacak şubeler de olacak ortak çalışılacak. Bunun usullerini yarın ortak çalışma grubunda detaylarıyla birlikte belirledikten sonra sizlerle paylaşmış olacağız” ifadelerine yer verdi.

Bakan Çavuşoğlu, “Ermenistan unsurları zaten işgal edilmiş topraklardan çekilirken bu unsurlar gelecek sizin bahsettiğiniz. Diğer taraftan biz anlaşmaya ne koyduk? Azerbaycan topraklarında Azerbaycan’ın tespit ettiği, bize verdiği yerlerde merkez kurulacak. Ruslara da belirttim. Zaten bu mesele işgal edilmiş topraklar ve yukarı Karabağ merkezi dahil hepsi Karabağ problemi olarak adlandırılıyor. O yüzden Karabağ bizimdir derken Azerbaycan halkı da bütün anlamında söylüyor ama spesifik olarak hangi şehirde hangi bölgede merkez ve şubelerin olacağını konut sahibi ülkeye de hürmet ederek, onun gösterdiği yerlerde tabiki biz kendi aramızda istişareler edeceğiz. Nerede faydalı olabilir, nereye yerleşebilir, nerede olursa daha iyi gözetlenebilir. Bunu başta konut sahibi Azerbaycan, Türkiye ve Rusya Federasyonu olarak bunları teknik personellerimiz, askerlerimiz ve sahadaki kişiler değerlendirecek. Bi̇rli̇kte istişare edecek. Ondan sonra Azerbaycan’ın oluru ile oralarda spesifik olarak kurulacak. Yani Karabağ tabiri genel bir tabirdir, spesifik yerleri Azerbaycan ile beraber belirleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

“HUKUKİ BOYUTLARINI TABİİ Kİ MECLİSTE BİRLİKTE DEĞERLENDİRİRİZ”

Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycan’a yönelik bir tezkerenin verilip verilmeyeceğine ilişkin soruya, “Yurt dışına misyon gönderildiği zaman bunun çerçevesi belli olduktan sonra ihtiyaç duyulursa bu tezkere meclisten geçer. Daha evvel bildiğiniz gibi, en son olarak Libya’ya, Suriye ve diğer ülkelere de gerek barış gücü gerekse terörle mücadele dahil askerimizi göndermek durumunda kaldığımız yerler için meclisten tezkere geçti. Bunu hukuki boyutlarını tabii ki mecliste birlikte değerlendiririz, ondan sonra karar verilir. Çerçevesi belli olduktan sonra ihtiyaç duyulursa zaten meclisimiz de böyle durumlarda hele ki söz konusu Azerbaycan olduktan sonra büyük bir şevkle ve hevesle böyle bir talebi destekleyeceğini düşünüyoruz” yanıtını verdi.

Bakan Çavuşoğlu açıklamasını şu biçimde sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev’in kurtarılmış topraklarda yönetimlerin oluşması için zaten lüzumlu talimatları verdiğini ve lüzumlu belgeleri imzaladığını biliyoruz. Yoğun bir çalışma olduğunu da biliyoruz. Yıkım var, buralarda ciddi sorunlar var, altyapı sorunları var, su problemleri var. Ama Sayın Aliyev’in ve Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını takip ediyoruz. Her şeyin en kalitelisini, daha iyisini yapacaklarını söylüyorlar. Dün hastanede gazilerimizi de ziyaret etmişti, orada da söylerken dikkatlice dinledim. Tabii Azerbaycan kendi idaresini, oralardaki yönetimi nasıl oluşturacak o konuda benim bir şey söylemem doğru değil ama en kısa zamanda bunları yapacaklarını da söylüyorlar ki bundan da şüphemiz yok. Azerbaycan’ın da bu gücü var en kısa zamanda gerek halka hizmet hakkında, gerek diğer konularda. Bu vesileyle, orada yaşayan Ermenilerden de bahsetmiştik daha evvel, sayın Cumhurbaşkanının da bu husustaki açıklamaları da son derece olumlu. Yani sonradan illegal bir biçimde yerleştirilmiş kişilerdan ve son zamanlarda getirilmiş yabancı terör savaşçılarından bahsetmiyorum. Bizim de Ermeni vatandaşlarımız var, çalışmak için gelenlerden değil de 100 yıllardır yaşayan Ermeni vatandaşlarımız var. Siyasetin içinde varlar, Markar Eseyan bir önceki günlerde yaşamını yitirdi, milletvekilimizdi. Diğer partilerde de var. Burada yaşayan Ermeniler de var. Onların geri dönmesi, kendi evlerinde yaşayabilmesi için ne gerekiyorsa onu da yapacaklarını belirttiler. İşte Türk’e yakışan budur zaten. Sorunların, çatışmaların çoğu bizim bölgemizde”

“HAKÇA PAYLAŞIMDAN YANAYIZ”

“Çözümleri dondurulmuş ihtilafların da çoğu bizim bölgemizde” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Karabağ bunlardan bir tanesi, inşallah bu çözülecek. Diğer taraftan Gürcistan, Ukrayna, Kırım, Moldava ve bölgemizde diğer sorunlar da var. Bir de yanı başımızda Suriye var. Daha güneye gidersek yine Libya var, Yemen var daha aşağıda. Irak’ta aynı biçimde geçen sene ciddi gerginlikler oldu. Biz Türkiye olarak dikkat ettiyseniz bu sorunların siyasi olarak çözülmesi için gayret sarf ediyoruz ve tek çözüm yolunun siyasi çözüm olduğunu söylüyoruz. Suriye dahil, Libya dahil. Ama bizim bu söylememiz sahada her zaman karşılık bulmuyor. Hafter’ın Trablus’a saldırması ve yine son zamanlarda İdlib’te rejimin saldırıları yahut teröristlerin saldırı. Böyle bir durumda da sahada lüzumlu adımları da atıyoruz. Ama Orta Doğu bölgesi gerçekten Filistin ve İsrail meselesi, Kudüs meselesi. Bunlarda sürekli gerginlik var. İsrail’in ihlalleri var. Tüm bu sorunların çözümü hakkında biz yalnızca eleştiri yapmıyoruz, tepki vermiyoruz; adım atıyoruz, inisiyatif alıyoruz, öncülük yapıyoruz. ve önümüzdeki zamanda de bu tutumumuz devam edecek. Doğu Akdeniz’de şimdiye kadar Türkiye’nin ve Kıbrıs Türkünün haklarını gasp etmeye çalışan ülkelerin attığı adımlara karşı biz de adımlar attık ama sonuçta şunu da belirttik, biz hakça paylaşımdan yanayız ve bunun için de tüm ülkelerin katılacağı bir konferans teklifinde de bulunduk AB’ye. Sorunların çözümü hakkında sahada da adım atıyoruz ama aynı biçimde diplomasi yoluyla çözülmesi için de öncülük yapıyoruz. Türkiye, önümüzdeki zamanda de bu bölgeye barışın gelmesi için, sorunların azalması için tamamını hemen çözeriz diye bir iddiada değiliz hayatın gerçekleri var yahut politik var, lüzumlu adımları atmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“ATILAN ADIMLARIN NİHAİ HEDEFİ İŞGAL EDİLMİŞ TOPRAKLARIN GERİ ALINMASIDIR”

Bakan Çavuşoğlu açıklamasını şu biçimde tamamladı: “Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarının tamamının Azerbaycan’a verilmesiyle bu sorunlar çözülebilir ve Üçlü Anlaşmada da yine çok böyle detaylar yok, ama bu topraklardan çekilme konusu takvime bağlanmış. Karabağ’ın statüsü ile ilgili çalışmalar da önümüzdeki zamanda devam edecek ama işgal edilmiş toprakların Azerbaycan’a verilmesi konusu takvime bağlandı. Sizin belirttiğiniz ufak detaylar hakkında tabii ki Azerbaycan yetkilileri sizlere daha spesifik detaylar verebilir. Ama bu anlaşmaların ve atılan adımların nihai hedefi, tek hedefi bizim açımızdan işgal edilmiş toprakların geri alınmasıdır. Şimdiye kadar sahada kahraman ordumuz, gerekeni yaptı. Şimdi diplomasi yoluyla da takvime bağlanmış bir biçimde o toprakların tamamının geri alınması söz konusu.

(BÇ-YM-NSO-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu