Otomobil

Rusya, Dağlık Karabağ’a hava gücü gönderdi

Dağlık Karabağ’a Barış Gücü askerleri yollamaya başlayan Rusya, bugün bölgeye helikopterler gönderdi.

Dağlık Karabağ’da Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yenilgiye uğramasının sonrasında Rusya’nın arabuluculuğunda 3 ülke arasında imzalanan anlaşmaya göre bölgeye Rus Barış Gücü askerleri gönderilmesi kararlaştırıldı. Anlaşmadan sonra Rusya Savunma Bakanlığı harekete geçerek Dağlık Karabağ’a gönderilecek olan Barış Gücü askerlerinin dağıtımına 10 Kasım’da başlamıştı. 16 gözlem noktasında toplam bin 960 asker, 90 zırhlı araç ve 380 askeri araçtan oluşan Rus Barış Gücüne, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve helikopterlerin de destek olacağı açıklandı. İlk gün 400 asker gönderen Rusya ikinci gün personel dağıtımına devam etti.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, bölgeye hava unsurlarının dağıtımına başlandığını duyuruldu.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yer alan Erebuni Havaalanı’na AN 124-100 tipi askeri nakliye uçağı ile 8 adet Mi-8 ve Mi-24 tipi askeri helikopterlerin gönderildiği bildirildi. Helikopterlerin ulaşılması zor noktalara askeri personelleri taşıyacağı aktarılırken, aynı zamanda teknik teçhizatın da bu helikopterlerle bölgelere taşınacağı aktarıldı. Daha evvel bölgede görevde kullanılacağı açıklanan İnsansız Hava Araçlarının dağıtımının yapılıp yapılmadığına yönelik hala resmi bir açıklama yapılmadı.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu