Rusya, Dağlık Karabağ’a 1 günde 400 asker sevk etti

0

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’ın kazandığı zafer neticesinde imzalanan anlaşmanın sonrasında, ilk gün tampon bölgeye gönderilen Rus askeri sayısının 400 olduğu açıklandı.

Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda, Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı topraklar Azerbaycan kontrolüne, işgal altındaki topraklar Ermenistan tarafına bırakıldı. Çatışmaların devam ettiği cepheye ise Rus barış güçlerinin yerleştirilmesi kararı alındı. Evvelki gece imzalanan anlaşmadan sonra Rus ordusu gece geç saatlerden bu yana tüm gün askeri dağıtım yaptı. Dağlık Karabağ sınırına yakın Goris şehrine gönderilen askerler buradan, planlanan sınır hattına karayoluyla gönderildi.

İlk gün 400 Rus askeri gönderildi

Dün başlayan askeri dağıtımın sonrasında Rusya Savunma Bakanlığı, gece geç saatlerde bir açıklama yayınladı. Dağıtım görüntülerinin de yer aldığı açıklamada, tüm gün süresince 400 Rus askerinin Dağlık Karabağ’daki tampon bölgeye gönderildiği ifade edilerek, “Anlaşma içerisinde, Ulyanovsk Havaalanı’ndan İl-76 model askeri kargo uçaklarıyla 1960 asker, 90 zırhlı araç ve 380 askeri araçtan oluşan Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’a dağıtımı devam etmekte. Merkez Askeri Bölgesi’nden 15. Motorize Birliklerinin dağıtımı evvelsinde askeri araç ve mühimmatların tüm kontrolleri sağlandı. Dağıtımın başladığı andan bu yana İl-76 tipi kargo uçağıyla 400 askeri personel, zırhlı taşıyıcılar ve iletişim araçları bölgeye gönderildi” denildi. – MOSKOVA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.