Otomobil

Rus Barış Gücü, Dağlık Karabağ’da resmen göreve başladı

Rusya Savunma Bakanlığı Rus Barış Gücü‘nün Dağlık Karabağ‘da tespit edilen noktalarda resmen göreve başladığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Dağlık Karabağ’a konuşlandırılmaya başlanan Rus Barış Gücü unsurlarıyla ilgili brifing verildi. Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy dağıtımla ilgili yaptığı açıklamada, “Rus Barış Gücü bugün saygınlığıyla Laçin koridoru ve geçici gözlem noktaları için Laçin-Lısogorskiy çiftliği yolunun bir kısmının kontrolünü aldı” dedi. Bölgede görev alan askerlerin nitelikleri ile ilgili de konuşan Rudskoy, tüm komutan seviyesindeki personelin Suriye deneyimi olduğuna vurgu yaptı. Azerbaycan ve Ermenistan tarafıyla devriye noktalarıyla ve gözlem noktalarıyla ilgili da çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Rudskoy, bölgede çalışan personele İnsansız Hava Araçları ile destekler verileceğini sözlerine ekledi

16 GÖZLEM NOKTASINDA FAALİYET YÜRÜTÜLECEK

Hat süresince oluşturulan gözlem noktaları ile de bilgi veren Rudskoy, “Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki anlaşmalara uyumu kontrol etmek için kuzey ve güney sorumluluk alanlarında 16 gözlem noktası kurulması planlanıyor. Bunlar, Dağlık Karabağ’daki temas hattı ve Laçin koridoru süresince bulunacak. Bu noktalara ateşkes ihlalleri hakkında bilgi toplama, bu bilgileri barış gücü komutasına iletme, aynı zamanda transit trafiğin güvenliğini sağlama ve sivillere karşı yasa dışı eylemleri bastırma görevi verildi. Bu, barışçıl hayata erken geçiş ve mültecilerin dönüşüne katkıda bulunacaktır” şeklinde konuştu.

DAĞLIK KARABAĞ’DA SURİYE METODU

Suriye’de yaşanan iç savaşın sonrasında Türkiye ile Rusya arasında anlaşmalar yapılmış ve bu anlaşmalar çerçevesinde tampon bölgelerde Rus askeri polisi devriyeler atmıştı. Bu metodun Dağlık Karabağ’da da uygulanacağını söyleyen Rudskoy bölgede Rus askeri polisi tarafından devriye yapılacağını söyleyerek, “Barışı koruma operasyonu alanında barışı koruma birliğinin parçası olan askeri polis birimleri de görev yapacak. Bu birlikler temas hattı süresince devriye gezmeye, konvoylara ve yük taşınmasına eşlik etmekten sorumlu olacak” dedi.

(Erhan Altıparmak/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu