Roubini, tedarik zinciri ve Türkiye…

0

2008’deki küresel krizi evvelden tahmin ettiği için ‘kriz kahini’ olarak da anılan dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini’den, Türkiye’ye mühim bir ileti var. Ünlü ekonomist, pandeminin taşları yerinden oynattığı küresel tedarik zincirinde Türkiye’yi önemli fırsatların beklediğine dikkat çekiyor. 

Tedarik zinciri konusu, Kovid-19 vakalarının hala yalnızca Çin’de olduğu 2020’nin ilk çeyreğinden bu yana dünya ekonomisinin gündeminde. Herkesin de bu hususta bir fikri var. Lakin Roubini, belirttikleriyle, bu zamanda Türkiye için dile getirilen fırsatların ülkeler arası alanda nasıl karşılık bulduğunu ortaya koyuyor. Duyduğuma göre Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) bir önceki günlerde Roubini ile kullanıcılarını bir araya getirmiş.

MESS’in 200 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği MESS Teknoloji Merkezi’nin (MEXT) global tanıtımının yapıldığı etkinlikte konuşan Roubini, burada değişen dünya çapında Türkiye’nin küresel tedarik zincirinde artacak rolü üstünde durmuş. Pandemiyle beraber korumacı tavrın daha da arttığını ve küreselden ulusala doğru bir kayış olduğunu vurgulayan Roubini, özellikle Batı Avrupa’da tedarikte talebin doğuya kaydığına dikkat çekmiş. Roubini’nin iletiı ile MESS’in dünyanın en büyük dijital dönüşüm ve yetkinlik merkezi olarak konumlandırdığı MEXT ile üyelerine kazandırmak istediği yetenekler birbirini tamamlıyor.

MEXT, 10 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi konumunda. Merkezde 5 yılda 250 bin insana dijital dönüşüm hakkında eğitim verilmesi planlanıyor. Merkeze 200 bin çalışanı yer alan 248 MESS üyesi kuruluşun haricinde farklı sektörlerden de yoğun ilgi söz konusu. 5 yılda 2 milyon saat eğitim verilmesi planlanan tesiste pandemiye rağmen her gün bir etkinlik düzenleniyor.

Hülya GÜLER

Yazının Kaynağına Buradan Varabilirsiniz

Leave A Reply

Your email address will not be published.