Reuters: ‘Temkinli Türkler henüz Erdoğan’ın ekonomik sözünü satın almıyor’

0

Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın piyasa dostu reform sözleriyle yabancıların TL aldığını lakin yerlilerin döviz almaya devam ederek TL’deki değer kazancını durdurduğunu, en büyük zorluğun yerlileri ikna etmek olduğunu yazdı.

Ekonomi yönetiminin değişimi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “piyasa ve Batı dostu” açıklamalarının sonrasında yabancıların döviz bozdurup TL varlıkları alırken, yerlilerin döviz ve altın alımlarına devam etmesi Reuters tarafından da gündeme getirildi.

“Temkinli Türkler hala Erdoğan’ın ekonomik sözünü satın almıyor” başlıklı bir analize bulunduran Reuters, Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem sözünün TL’de yabancı yatırımcı kaynaklı ralliyi (değer kazancı) tetiklediğini lakin yerlilerin hala bu söze ikna olmadığını ve TL’deki değer kazancının yerlilerin döviz alımlarını sürdürmeleri sebebiyle durduğunu vurguladı.

“ERDOĞAN EN BÜYÜK ZORLUĞU…”

Haberde görüşlerine yer verilen uzman kişiler, Erdoğan’ın en büyük zorluğu, geçen ayki piyasa dostu reformalar söyleminin gerçeğe dönüşeceğine dair yerlileri ikna etmekte yaşayacağına işaret ettiler.

İstanbul Portföy Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, yerlilerde “korumacı bir refleks” olduğunu ve bunun TL’de yıllardır yaşanan değer kaybının bir sonucu olduğunu sözlerine ekledi

“Güven ve istikrar sağlanana kadar, özellikle kişisel yatırımcıların altın ve dövize ilgisi devam edecek” diyen Hocaoğlu, kullanıcılarına “temkinli duruş” tavsiye ediyor.

“GÜVEN SORUNU HARİCİNDE İKİ RİSK DAHA VAR”

Yerlilerin temkinli hareket etmesinin bunun yanısıra, pandeminin daha kötüye gitmesi ve hükümet içindeki sürtüşmelerin daha kötüye gidebileceğine dair riskleri yansıttığı öne sürülen ve erken seçim ihtimaline de işaret edilen haberde, Türkiye’de dört yıldır enflasyon ve işsizliğin genel olarak çift haneli oranlarda olduğu, son iki yılda TL’nin dolar karşısında kıymetinin yüzde 50’sini kaybettiği hatırlatıldı.

Mevduat faizi oranlarını yetersiz gören yerlilerin son iki haftada 4 milyar dolarlık döviz ve altın aldığı aktarılan haberde, analistlerin mevduat faizi artışı lüzumluliğine işaret ettiği vurgulandı.

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı, Mehmet Ali Yıldırımtürk, yalnızca somut adımlar atılırsa hükümetin güven kazanabileceğini, bu adımlar atılan kadar yerlilerin fiziksel altına ilgisinin süreceğini sözlerine ekledi.

DÖVİZ: YABANCI BOZDURDU, YERLİ ALMAYA DEVAM ETTİ

Sozcu.com.tr, 6-20 Kasım haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi, tahvil ve swap (takas) kanallarından Türkiye’ye 7 milyar doları aşan miktarda kaynak getirirken, yerlilerin yabancı para mevduatlarını bu zamanda toplamda 5,5 milyar artırdığını yazmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri, 20 Kasım daha sonra yerlilerin döviz ve altın alımlarının devam ettiğini gösteriyor.

sözcü.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.