Reuters Anketi: AB resesyona giriyor

0

Dünya çapında kış resesyonu başladı diyebiliriz. ABD’de resesyon beklendiğini sayfalarımıza taşımıştık (Link aşağıda). Şimdi ise AB kışın karanlığına gömülüyor.  Covid-19 aşısı bu kış herkesi hastalıktan korumaya yetmeyeceğine göre, sokağa çıkma yasakları ve sosyal çalışma kısıtlamaları sürecek.  Dünya kış resesyonundan kaçınamaz. Türkiye yönünden, AB’de daralma ihracat için çok kötü haber. Cari açığın daralan iç talebe tepkiyle kapanması beklenenden daha uzun sürebilir.

Reuters’in aylık gerçekleştirdiği Euro-bölgesi (EB) ekonomistler anketine göre, katılımcıların nerdeyse tamamı Covid-19 kapanmaları sebebiyle 4Ç2020’de GSYİH’de daralma bekliyor.

Ankete katılan 55 ekonomistten 44’ü Euro-bölgesi’nde “ikinci dip” öngördü. Medyan öngörüye göre, EB 4Ç’de %2.5 daralacak. Bir evvelki ankette daralma tahmini %2.1’di.  Kıta’nın 1Ç2021’de  %0.8 büyümesi bekleniyor. Bir evvelki ankette bu oran %1’di.

Katılımcıların 2021 medyan büyüme beklentisi %5, lakin bu oran Mayıs’tan bu yana en düşük tahmin.  Galiba ekonomistler hastanın uzun süre yara izlerini taşıyıp Covid-19 evvelsi sağlığına kavuşamayacağını düşünüyor.

AB yönünden iki risk daha var ki, bunlar tahminlerin biraz daha aşağı revize edilmesine neden olabilir. İlkin, AB ve İngiltere anlaşmasız Brexit yolunda.  Yeniden yükselecek gümrük duvarları ve ülkeler arası pasaportsuz dolaşımın sona ermesi de ekonomik aktiviteyi zorlayacak.  2021’de Covid-19’un yaralarını sarmak için planlanan ve Euro750 milyar ortak borçlanma ve hibe içeren AB bütçesi de Macaristan ve Polonya’nın vetosuna takıldı.  Gittikçe otoriterliğe kayan bu iki hükümet, hibe protokolünde “insan haklarına saygı” maddesine içişlerine müdahale yapılacağı gerekçesi ile karşı çıkıyor.

Türkiye yönünden, AB’de daralma evvel Aralık sanayi üretimi, sonra da Ocak ihracat verilerinde gözlenebilir.  AB’ye ihracat 2020’nin tepe noktasından %5 civarında gerileyebilir.

ABD resesyona gidiyor

Köken Güneş / Altay Atlı / Yükselen Asya; Çin’in teknolojik gelişmeleri neler değiştirecek?

FÖŞ anlattı: Salgından Mali Krize Giden Yoldayız

IMF resesyon sinyali verdi

Leave A Reply

Your email address will not be published.