Restoran, Lokanta Açmak İçin Devlet Desteği

0

Restoran, Lokanta Açmak İçin Devlet Desteği

Restoran açmak için kredi ve devlet desteği almak yeni iş kuracak vatandaşların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Gıda sektörü dünyada en çok kazandıran ve geleceği asla tehdit altına girmeyen sektörlerin başında gelmektedir. Bunun temel sebebi tahmin edileceği üzere, insan hayatının devamı için gerekli olan yeme içme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Günümüzde birçok alanda hizmet veren restoranların başında; balık, ev yemekleri, dünya mutfağı, yöresel yemekler, fast food vb. gelmektedir. Tek bir ürün alanında hizmet verdikleri gibi menüleri oldukça geniş her kesimden insana hitap eden restoranların sayısı da bir hayli fazladır. Bu sektöre yeni adım atacak olan girişimcilere, Türkiye’de faaliyet gösteren çoğu banka ve KOSGEB gibi devlet destekleri verilmektedir.

KOSGEB Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?  

Türkiye’de özellikle son dönemlerde Kosgeb kredilerine olan talep bir hayli fazladır. Yeni bir lokanta ya da restoran açmak isteyenlerde Kosgeb kredilerinden yararlanabilmektedir. Peki, bunun için izlenmesi gerek yol nedir, kısaca bahsedelim. Öncelikle herhangi bir girişimcilik fikriniz varsa başvuru yapmadan önce kendinize bir ihtiyaç listesi hazırlayın. Bu sizin başvuru sırasında projenizde belirtmeniz için gerekecek en önemli adımların başında gelmektedir. Örneğin; lokanta için, mutfak araç gereçleri, masa, sandalye, personel kıyafetleri, tahmini giderler vb. gibi temel malzemeleri belirlemeniz ve fiyat araştırması yapmanız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra Kosgeb kredi başvurusu yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Kosgeb kredisine başvurmak için öncelikle bir girişimcilik sertifikasına ihtiyacınız vardır. Bunun için başvurunuzu yapın.
  • Bu adımdan sonra yukarıda belirttiğimiz gibi yapacağınız girişimcilik planı için tüm masrafları belirten bir proje hazırlayın.
  • Ön başvurunuza olumlu bir geri dönüş yapılırsa restoran açmak için artık gereken desteğe hazır hale geleceksiniz.

Sizden istenen belgeleri eksiksiz bir biçimde doldurup Kosgeb desteğiyle işyerinizi açabilirsiniz. Restoran açarken gerçekleştirdiğiniz tüm harcamalarınız için fatura ya da makbuz almayı unutmayın. Kosgeb lokanta iş planı örneklerini ve projelerini inceleyerek başvurunuzu yapmanız tavsiye edilmektedir.

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

Devlet desteğinin yanında girişimcilik fikri olanlar bankalardan uygun faizli işyeri açma kredisi alarak da işyeri açabilirler. Özel ya da devlet bankaları aracılığı ile de iş yeri açma kredisi alabilirsiniz. İşyeri açma kredi veren devlet bankalarından bazıları şunlardır.

  • Türkiye Halk Bankası: Birçok girişimci adayına sağladığı düşük faizli krediler ile Halk bankası işyeri açmak için kredi veren bankaların başında gelmektedir. Yaratıcı, deneyimli, genç girişimci gibi ayrı kategorilerde işyeri açma kredisi alabilirsiniz.
  • Türkiye Ziraat Bankası: Türkiye’nin en köklü devlet bankası olan Ziraat Bankası, yeni işyeri açacak girişimcilere çeşitli kampanyalarla 6 ay geri ödemesiz kredi imkanı sunmaktadır.
  • Vakıfbank: Yeni girişimcilere kolay işyeri açma kredisi imkanı sunarak birçok girişimcinin tercih ettiği bir bankadır. İpotekli ve ipoteksiz olarak iki farklı iş yeri açma kredisi de sunmaktadır.

İşyeri Açma Kredisi İçin Gereken Belgeler

Hayalini kurduğunuz işyerini açmak için Kosgeb kredisi başvurusundan daha önce bahsetmiştik. Bunun yanı sıra bankalardan talep edilen işyeri açma kredileri için genel itibariyle istenen belgeler kısaca şu şekildedir;

  • İş yeri açma kredisi başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Kredi miktarınca istenmesi halinde tapular
  • Aylık gelirini gösteren belge ve bankanın belirteceği diğer evraklar

Yeni bir iş yeri açma hayali kuran cesur girişimciler sayısız kredi imkânından ya da devlet desteklerinden yararlanabilmektedir. Bankalardan ya da devletten işyeri kredisi almak isteyenler Kosgeb iş planı örneklerini inceleyerek detaylı bilgi edinebilirler.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.