Rabobank’tan dolar tahmini: 7 TL’nin altına gerileyebilir

0

Berat Albayrak’ın istifasından sonra yabancı kurumlar tarafından yaratılan iyimser hava, Merkez Bankası’nın faiz arttırımı ile iyice bayram günlerine dönüştü. Doları 8 liranın üstünde satan yabancılar Türkiye için ardı ardına olumlu raporlar yazmaya devam etmektelar.

“Merkez Bankası bu toplantıyı piyasaları olumlu bir biçimde etkilemek için kullandı.” diyen Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, faizin sembolik olarak gerekenden daha fazla artırılmasının piyasalara daha güçlü bir ileti vereceğini sözlerine ekledi

Matys, Türk yetkililerin yorumlarını çok yapıcı ve olumlu olarak değerlendirirken faiz artırımıyla beraber Dolar/TL’nin 12 aylık zamanda 7.00 seviyesinin altına inebileceğini belirtti:

“Piyasa beklentileri gerçekleşecek olursa TL dolar karşısında değer kazanarak 7.00 seviyesinin altına inebilir. TL’nin üstündeki satış baskısı şu an için bitmiş gibi duruyor.”

“Dolar/TL için 2021’in ilk çeyreği süresince 7.50 gibi bir seviye bekliyoruz.”

Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose faiz kararıyla ilgili, “Şunu söylemem gerekiyor ki bugün verilen karar beklentiler içerisinde geldi. Bu uzun zamandır beklenen bir değişimdi.” dedi.
“Türk Lirasının 9 seviyesine gideceğini düşünüyorduk lakin artık böyle bir beklentimiz yok.” diyen Ghose şöyle devam etti:

“Biz 2021’in ilk çeyreği süresince 7.50 gibi bir seviye bekliyoruz ve TL’nin kademeli bir biçimde zayıflayarak 8.00 seviyesine geleceğini düşünüyoruz.”

Naci Ağbal kendini piyasalara karşı kanıtladı

TCMB’nin faiz artırım kararını değerlendiren Gelişen Piyasalar Analisti Richard Segal, “Karar ile beraber Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye Bakanlığının siyasi kararlardan uzaklaşarak ortodoks politikalara döndüğüne dair hiçbir şüphe kalmadı.” dedi.

Faiz artırımının beklentilerle uyumlu olduğunu ve piyasalar tarafından olumlu karşılandığını söyleyen Segal, “Tek sorun yeni politikaların ne kadar sürdürüleceği ama yeni yönetime 3-4 ay zaman vermeliyiz.” diye ekledi.

BlueBay Asset Management Kıdemli Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy Ash ise karar ile ilgili, “Naci Ağbal kendini piyasalara karşı kanıtladı, iyi bir karar.” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.