QNB Finansbank: Swap’tan yüklü sıcak para giriyor

0

BDDK bu sabah bir hatadan daha döndü, ve bankaların tüm swap limitlerini kaldırdı. QNB Finansbank’ın TCMB Finansal İstikrar Raporu’ndan yaptığı hesaplamalar ve kendi özgün araştırmasına göre, swap kanalından milyarlarca dolar sisteme giriş yapıyor.  Dolar/TL bu sabah 7.81’e kadar geriledi:

BDDK:  Özkaynakların 2.5 misline kadar işlem serbest

Kurulca yapılan değerlendirme neticesinde, Kurulun 27.11.2020 tarihli ve 9273 sayılı Kararı ile, piyasaların etkin çalışmasına yönelik olarak, söz konusu sınırlamanın, %0,5 yerine %2,5 olarak yeniden belirlenmesine ve Bankaların yurt haricinde yerleşik finansal kuruluşlara tanımladıkları gün içi (overdraft) TL kredi imkânının bu sınırlamaya tabi olmamasına karar verilmiştir.”

QNB Finansbank:  TCMB raporunda swap verileri ve ‘carry trade’ gelişmeleri

TCMB Kasım dönemi Finansal İstikrar Raporu’nda yer alan aşağıdaki grafikler, yabancı yatırımcıların TL faiz getirisi elde ettikleri swap işlemleri (carry trade) ile ilgili önemli bilgiler içermektedir. Yurtdışı yerleşiklerle yapılan vadede TL satım yönündeki türev işlemler sene başından 300 milyar TL civarından, 25 Eylül’de 65 milyar TL’ye kadar gerilemiştir ki bu da 36 milyar dolar civarında düşüş olduğunu ifade etmektedir.

TCMB bu  işlemlerin 11 Kasım itibariyle 117 milyar TL’ye yükseldiğini söylemektedir ki bu da 6.5 milyar dolar civarında bir fon girişi olduğunu ifade etmektedir. Bu tutar bizim BDDK bilanço dışı döviz pozisyon ve TCMB’nin swap verilerinden yaptığımız  hesaplamalarla uyumludur. Biz de Cuma günü yayınladığımız raporda, 6-20 Kasım’da 4.5 milyar dolarlık carry trade girişinin olduğunu söylemiştik ve bunun üzerine Kasım ayının ilk haftasında da 1.8 milyar dolarlık giriş hesaplamaktayız.

Yine bizim hesaplamalarımızla uyumlu olarak TCMB verileri de sene başına göre carry trade pozisyonlanmasının aşırı düşük seviyelerde olduğuna ve önümüzdeki zamanda bu kanalda fon girişi için belirgin alan olduğuna işaret etmektedir. Lakin bunun için swap limitlerinin daha da arttırılması ve yabancı yatırımcıların lokal bankalarla daha fazla swap işlemi yapmasına izin verilmesi gerekecektir. Bu durumda TCMB ile yapılan swaplar yurtdışına kayacağı için, bunun için rezervlerin bir miktar güçlenmesi beklenebilir.

FÖŞ anlattı:  Türkiye’nin 3 Büyük Finansal Probleminu Çözmek Zorundayız

TL Nasıl Değer Kazanır?

CHP’li Erdoğdu: “Merkez Bankası herhangi bir banka olsaydı TMSF hemen el koyardı”

Yurt Dışı Piyasalarda Opsiyon İşlemleri

Leave A Reply

Your email address will not be published.