QNB Finansbank sendikasyon kredisini artırarak yeniledi

0

QNB Finansbank, yatırımcılardan gelen yüksek talep ve yoğun ilgiyle yılın ikinci yarısında da sendikasyon kredisini arttırarak yeniledi. Banka, 16 Kasım 2020 tarihinde 19 ülkeden 33 ülkeler arası bankanın katılımıyla 367 gün vadeli 113,5 milyon ABD doları ve 200,5 milyon Avro olmak üzere toplam 350 milyon ABD doları tutarında sendikasyon kredisi elde etmek üzere anlaşma imzaladı.

QNB Finansbank, sağlanan sendikasyon kredisi aracılığıyla %130 civarında yenileme rasyosu ile toplam 350 milyon ABD doları tutarında, Türkiye ekonomisine kaynak sağladı.

16 Kasım 2020 tarihinde The Commercial Bank koordinatörlüğü ve Mizuho Bank aracılığı ile imzalanan 367 gün vadeli finansman kredisinin toplam maliyeti; ABD doları için Libor artı yıllık yüzde 2,50 ve Avro için Euribor artı yıllık yüzde 2,25 oldu.

QNB Finansbank, bunun yanısıra, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Mayıs ayında gerçekleştirdiği 100 milyon Avroluk ortaklığıni ise 150 milyon Avroya çıkardı. Bankanın 2020 senesinde EBRD’den sağladığı finansmanın 100 milyon Avrosu dış ticaretin finansmanı, 50 milyon Avrosu ise KOBİ’lerin desteklenmesi amaçlı kullandırılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, başarıyla tamamlanan sendikasyon kredisinin, ülkeler arası finans kuruluşlarından gelen yoğun ilgiye istinaden yüzde 30 oranında artırılarak yenilendiğine dikkat çekti. Dış ticaret ve KOBİ finansmanında kullandırılacak sendikasyon ve EBRD fonlamaları ile QNB Finansbank’ın Türkiye ekonomisine olan desteğini güçlü biçimde sürdürmeye devam edeceğini vurgulayan Güzeloğlu şunları belirtti; “Banka olarak hem Türkiye hem de müşterilerimiz için sürdürülebilir bir büyüme yaratmaya odaklandık. Bu hedefin devam ettirilmesi için de tüm gücümüzle çalışıyoruz. COVID-19’un yarattığı tüm zorluklara rağmen yatırımcılardan gelen yoğun ilgi ve taleple beraber sendikasyon kredimizi yeniledik. Pandemi süresince başarılı bir seyir gösteren Türk bankacılık sektörü birbiri ardı sıra sendikasyon kredilerini yeniledi. Sağlanan bu finansman yaşadığımız zorlu zamanda ülkeler arası finans kuruluşlarının sektörümüze olan güveninin bir göstergesi. QNB Finansbank olarak ülkemiz ekonomisini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.